پیشنهاد عجیب؛ برگزاری المپیک زمستانی در بیابان!

درخواست عربستان برای میزبانی از ورزش‌های زمستانی همه را شوکه کرد

پیشنهاد کشور عربستان برای میزبانی از المپیک آسیایی زمستانی در سال 2029 باعث تعجب ورزش‌دوستان شده است.

به گزارش خبرنگار شهروندآنلاین، بازی‌های المپیک زمستانی چه در سطح قاره‌ای و چه در سطح جهان همواره طرفداران زیادی دارد. این مسابقات با ورزش‌هایی برگزار می‌شود که در فصل زمستان رونق دارند و معمولا کشورهایی میزبانی آن را برعهده می‌گیرند که آب و هوای سرد دارند.

المپیک آسیایی زمستانی نیز هر چند سال یک‌بار در قاره کهن برگزار می‌شود و کشورهای کمی هستند که برای میزبانی آن درخواست می‌هند. حالا برای تعیین میزبان مسابقات در سال 2029 کشورهای آسیایی درخواست خود را ارائه کردند که در بین درخواست‌کننده‌ها یک نام عجیب دیده می‌شود: عربستان سعودی!

چرا عربستان درخواست میزبانی داد؟

در شرایطی که موج گرمای جهانی، بزرگ‌ترین پیست‌های دنیا در کشور سوییس را تحت تاثیر خود قرار داده و اغلب این پیست‌ها در این فصل فقط برای تعدادی از حرفه‌ای‌ها باز است، کشور گرمسیری عربستان اقدام به درخواست میزبانی بازی‌های آسیایی زمستانی در سال ۲۰۲۹ کرده است.

حسین المسلم، دبیر کل شورای المپیک آسیا، این خبر را در اختیار رسانه‌ها قرار داد و تاکید کرد که عربستان در شهر جدید نئوم، توانایی لازم را برای برگزاری این رقابت‌ها دارد و این شورا از این کشور حمایت مطلق خواهد کرد تا با برگزاری این رقابت‌ها گام بزرگی برای افزایش محبوبیت ورزش‌های زمستانی در منطقه غرب آسیا برداشته شود.

درخواست رسمی عربستان برای میزبانی نهمین دوره بازی‌های زمستانی آسیایی در منطقه تروجینا به شورای المپیک آسیا هم رسیده است. این درخواست در شرایطی است که عربستان به عنوان کشوری گرمسیری و بیابانی شناخته می‌شود و این اقدام جاه‌طلبانه برای برگزاری مسابقاتی است که حداقل از نظر اقلیم هیچ سنخیتی با این کشور ندارد.

در‌ میان کشورهای خاورمیانه ایران به واسطه اقلیم خاص و ارتفاعات و مناطق برفگیر از دیرباز در اسکی و رشته‌های مختلف فعال بوده و پیست‌های پررونقی در‌ اوقات مختلف سال دارد. البته عربستان نیز در سال‌های گذشته به واسطه تغییرات اقلیمی جهانی با پدیده برف مواجه شده و حالا انتظار دارد بتواند با استفاده از پیشرفت‌های تکنولوژیک مسأله کمبود برف و بارش را در منطقه تروجینا حل و در آنجا شرایطی مطلوب برای برگزاری مسابقات زمستانی فراهم کند.

این چیزی است که شورای المپیک آسیا نیز به آن اشاره کرده و گفته کشورهایی که معمولا برای میزبانی این تورنمنت درخواست می‌دهند برف و کوه دارند و از آغاز بازی‌های زمستانی آسیایی در ساپورو (ژاپن در سال ۱۹۸۶) این مسابقات همواره در کشورهایی مثل ژاپن، چین، کره و قزاقستان برگزار شده، بنابراین درخواست میزبانی عربستان سعودی کمی متفاوت است؛ یا این حال ما وظیفه داریم که در این میزبانی از عربستان حمایت کنیم.

تکیه به یک منطقه کوهستانی

کشور میزبان المپیک زمستانی آسیا 2029 پس از جلسه مجمع عمومی شورای المپیک آسیا در روز چهارم‌ اکتبر در پنوم‌پن، پایتخت کامبوج، اعلام خواهد شد و شورای المپیک آسیا اعتقاد دارد اگر عربستان موفق به انجام این چالش شود و میزبانی را به دست بیاورد، میراثی بزرگ برای خود به جای خواهد گذاشت.

منطقه‌ای که عربستان برای میزبانی بازی‌های آسیایی زمستانی پیشنهاد داده در مرکز شهر نئوم قرار داد که بلندترین قله‌های کوهستانی عربستان با ارتفاع ۲۶۰۰ متر بالاتر از دریا در آن واقع شده است. عربستان البته در میزبانی رقابت‌های فوتبال از کشورهای مهم آسیایی محسوب می‌شود و اخیرا میزبانی بازی‌های تابستانی آسیایی را در سال ۲۰۳۴ نیز به دست آورده است.

با این حال، مسأله برگزاری رقابت‌های زمستانی بحثی متفاوت و عجیب به نظر می‌آید، به خصوص که با گرم شدن هر چه بیشتر زمین به نظر نمی‌رسد اقلیم عربستان توانایی ایجاد شرایط استاندارد برگزاری یک دوره بازی‌های زمستانی المپیک را داشته باشد.

تکنولوژی به کار سعودی‌ها می‌آید؟

آنچه در حال اتفاق افتادن است بی‌شباهت به میزبانی قطر در رقابت‌های جام جهانی نیست؛ موضوعی که همچنان با انتقاد شدید از سوی مراجع مهم فوتبال در اروپا روبه‌روست. در آن زمان گفته می‌شد قطر‌ می‌تواند با به کارگیری سیستم‌های تهویه مطبوع غول‌پیکر شرایط متفاوتی برای انجام مسابقات جام جهانی در تابستان آماده کند، اما در نهایت این مسابقات در فصل زمستان و در اوقاتی برگزار می‌شود که در خود قطر هم آب و هوا سرد خواهد بود!

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.