تفاهمنامه همکاری برای بهینه‌سازی مصرف انرژی در خانواده‌ها

تفاهم‌نامه همکاری وزارت نفت و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با هدف بهینه‌سازی مصرف انرژی در کشور، امضاء شد.

به گزارش شهروند آنلاین؛  هدف از اجرای این تفاهم‌نامه، گسترش همکاری در بهینه‌سازی مصرف انرژی و تغییر سبک زندگی با تکیه بر توسعه مشارکت زنان و بهره‌گیری از نقش ویژه آنان در مدیریت خانه و خانواده است که روز چهارشنبه (۱۹ مردادماه) بین جواد اوجی، وزیر نفت و انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری امضا شد.

مشاور وزیر نفت در امور زنان با اشاره به اینکه اجرای مفاد تفاهم‌نامه در وزارت نفت به‌عهده مشاور وزیر در امور زنان و خانواده خواهد بود، گفت: یکی از مأموریت‌هایی که از طرف مقام عالی وزارت به امور زنان و خانواده محول شده، فعالیت به‌منظور فرهنگ‌سازی در حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی با محوریت خانواده است، زیرا فرزندان و دیگر اعضای خانواده نحوه استفاده و شیوه‌های صحیح صرفه‌جویی و بهینه‌سازی را در بستر خانواده یاد می‌گیرند و در زندگی فردی و اجتماعی خود به‌کار می‌برند.

زینب قیصری افزود: آگاهی زنان (با سهم ۴۹.۵ درصدی از کل جمعیت کشور) از مقدار مصرف و نحوه استفاده صحیح از وسایل خانگی و منابع انرژی در خانه و جلوگیری از اسراف و تبذیر اهمیتی بسزا دارد و به همین منظور کارگروهی با عنوان کارگروه انرژی و محیط زیست در این امور تشکیل شده است.

مشاور وزیر نفت در امور زنان این تفاهم‌نامه را گامی در مسیر گسترش و هم‌افزایی فعالیت‌های کارگروه انرژی و محیط زیست دانست و گفت: این تفاهم‌نامه همسو با تحقق سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در حوزه اصلاح الگوی مصرف انرژی، به‌منظور گسترش همکاری و استفاده بهینه از ظرفیت‌ها برای تغییر سبک زندگی و بهینه‌سازی مصرف انرژی با تکیه بر توسعه مشارکت زنان و بهره‌گیری از نقش ویژه آنان در مدیریت خانه و خانواده امضا شد.

قیصری افزود: بهینه‌سازی و اصلاح مصرف انرژی نیازمند نوآوری‌های فناورانه و اجتماعی است که بازیگران متعددی در آن نقش ایفا می‌کنند.

مشاور وزیر نفت در امور زنان گفت: دیگر اهداف این تفاهم‌نامه در توسعه حوزه‌های همکاری مستمر و همه‌جانبه و ایجاد زمینه‌های مناسب برای مشارکت و هم‌افزایی منابع و امکانات موجود و استفاده بهینه از ظرفیت‌های همه دستگاه‌های دولتی و خصوصی برای ارتقای نقش زنان در مدیریت مصرف منابع انرژی است.

قیصری ادامه داد: محور‌های همکاری دو طرف شامل طراحی و تدوین طرح‌ها و برنامه‌های آموزشی و ترویجی، حمایت از طرح‌های پژوهشی، همچنین هماهنگی با دستگاه‌های اجرایی، استانداری‌ها، نمایندگان مجلس، آموزش و پرورش و صدا و سیما به‌منظور ارتقای دانش زنان و خانواده‌ها در حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی است./واحد مرکزی خبر

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.