سازمان زندان‌ها به دنبال کاهش جمعیت کیفری

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان زندانهای کشور گفت: کاهش جمعیت کیفری و توسعه فعالیتهای فرهنگی از اولویت های دستگاه قضایی و سازمان امور زندانها در دوره جدید است.

به گزارش شهروند آنلاین،محمود ضیایی فرد، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان زندانهای کشور در آیین تکریم و معارفه مدیرکل زندان های استان قزوین که در سالن عدالت دادگستری کل برگزار شد، گفت: معمولا بیشتر افرادی که به دستگاه قضائی مراجعه می کنند مشکلات زیادی دارند و گرفتارند و کسانی که در زندان هستند استیصال بیشتری دارند و کمک به آنها یک وظیفه اخلاقی و دینی است.

او افزود: مهمترین سیاست قوه قضائیه کاهش جمعیت کیفری است که این رویکرد در سیاست کلی دستگاه قضا و سند تحول آمده و تاکید رهبری نیز هست که باید به آن توجه کنیم.

ضيايي فرد ادامه داد: در اجرای این سیاست افراط و تفریط نباید صورت گیرد تا به اصل برنامه صدمه بزند لذا طرح ساماندهی جمعیت کیفری زندانها مطرح شده و در حال اجراست.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان زندانهای کشور گفت: آثار اجرای سیاست کاهش جمعیت کیفری متعدد است و در صورت اجرای هدفمند آن شاهد ایجاد فضای بیشتری برای امور فرهنگی خواهیم بود.

او افزود: ۵۰ درصد زندانیان کشور را مجرمان مرتبط با مواد مخدر تشکیل می دهند و ظرفیت زندان بسیار محدود است و فضای کمی داریم و باید ورود حداقلی و زندان آخرین مجازات باشد تا این فضا زیاد اشغال نشود.

ضیایی فرد با اشاره به اينکه اگر فضای مناسبی داشته باشیم به اشتغال توجه بیشتری می‌شود و یکی از مهمترین علت وقوع جرم بیکاری است که افراد را به سمت وقوع جرم می برد لذا اگر اشتغال زندانیان شکل بگیرید دیگر افراد به جرم برنمی گردند.تصريح کرد: با کاهش جمعیت کیفری همچنین طبقه بندی زندانیان با ایجاد فضای مناسب صورت می گیرد و می توان کارهای فرهنگی اثربخش را توسعه داد و متناسب با جرم و شخصیت هر زندانی برنامه اصلاح و تربیت را اجرا کرد.

ضیایی فرد افزود: با کاهش جمعیت کیفری در واقع خانواده های کمتری درگیر زندان می‌شوند و آسیب‌های اجتماعی نیز کمتر می‌شود.

او گفت:  ۷۰۰ روحانی در کارهای فرهنگی فعالیت می کنند و این کار را توسعه خواهیم داد.

ضیایی فرد گفت: استان قزوین از نظر تعداد نیروی انسانی کمبود زیادی دارد و ۴۸ درصد تصدی ها خالی است و کار سخت شده است.

او ادامه داد: در سازمان زندانها مدیران باید برخی مسئولیت ها را گذرانده و با تجربه شوند و آقای بهرامی تجربه امور کارشناسی و معاونت و سرپرستی را طی کرده اند و می توانند در قزوین موفق باشند.

او  از تلاش دو ساله جهانگیری مدیرکل سابق تشکر کرد و افزود: زندانبانی مسئولیت بسیارسخت و طاقت فرسایی است و آقای جهانگیری تلاش ارزشمندی انجام داد.

در ادامه ضمن تقدیر از حمیدرضا جهانگیری مدیرکل سابق، فرهاد بهرامی به عنوان مدیرکل جدید امور زندان های استان قزوین منصوب شد./واحد مرکزی خبر

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.