شهروندان از صعود به دماوند و علم کوه پرهیز کنند

رئیس سازمان امداد و نجات:

مهدی ولی پور با اشاره به این که کوهنوردان در هنگام صعود باید به توصیه های دستگاه های مسئول توجه کنند از کوهنوردان درخواست کرد که تا پایان مردادماه به ارتفاعات دماوند و علم کوه صعود نداشته باشند.

به گزارش شهروندآنلاین؛ مهدی ولی پور، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر در خصوص خطرات احتمالی در ارتفاعات کشور گفت: با توجه به گرم شدن کره زمین و تغییرات اقلیمی، ایران نیز تحت تاثیر این شرایط قرار گرفته است که نتیجه آن سیلاب های روزهای اخیر بوده است.

وی افزود: در چنین شرایطی نقاط کوهستانی به کانون مخاطرات بدل می شوند که نسبت به گذشته نیز با توجه به شرایط پیش آمده تفاوت هایی دارد. در گذشته هشدار هواشناسی از پیش صادر می شد و مشخص بود که در چه روزهایی نباید به سمت ارتفاعات حرکت کرد اما امروزه وضعیت به گونه ای شده است که در زمان کوتاهی بارش های رگباری در ارتفاعات شکل می گیرد و منجر به وقوع سیلاب می شود.

ولی پور ادامه داد: در روزهای اخیر تمایل به صعود به علم کوه و دماوند زیاد شده است و متاسفانه به علت همین شرایط نامساعد در هر دو قله نیز سوانحی رخ داد که منجر به تلفات جانی شد. در هشدارهای گذشته تاکید شده بود که تا پایان مردادماه شهروندان از صعود به ارتفاعات خودداری کنند که متاسفانه به این هشدارها بی توجهی می شود.

رئیس سازمان امداد و نجات خاطرنشان کرد: ریزش سنگ در ارتفاعات یکی از خطراتی است که در این روزها به شدت در ارتفاعات محتمل است و باید توجه داشت که تغییرات اقلیمی احتمال وقوع سیلاب و رعد و برق را در مناطق مرتفع بیشتر کرده است و در همین راستا بهتر است صعودها به زمانی دیگر موکول شود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.