تمام متخلفان برکنار شوند/ پایان پیک‌نیک به خرج مردم/ کج راه مجازات !

مرور روزنامه های صبح کشور

روزنامه های امروز به بررسی مجازات مجرمان و افرادی که از اجرای قوانین و هنجارهای جامعه تخطی می کنند ، ‌منع شورای نگهبان از انتشار عمومی مسائل کاندیداها از نظر شرعی و قانونی ، مالیات سلبریتی‌ها ، چالش‌های حوزه پوشاک ، تعلیق شدن نماد فولاد مبارکه در بورس ، آمار‌های غیررسمی نیز در خصوص مصرف مواد‌مخدر و… پرداخته بودند

به گزارش شهروند آنلاین؛ امروز مسئولیت، اهداف، ساختار و وظایف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در صدر توجه و تحلیل برخی از مطبوعات بود. روزنامه های امروز همچنین به بررسي مجازات مجرمان و افرادی که از اجرای قوانین و هنجارهای جامعه تخطی می کنند ، ‌منع شورای نگهبان از انتشار عمومی مسائل کاندیداها از نظر شرعی و قانونی ، مالیات سلبریتی‌ها ، چالش‌های حوزه پوشاک ، تعلیق شدن نماد فولاد مبارکه در بورس ، آمار‌های غیررسمی نیز در خصوص مصرف مواد‌مخدر و… پرداخته بودند. با هم مروری داریم به برخی از این عناوین؛

 

کج راه مجازات !

روزنامه اطلاعات: مجازات مجرمان و افرادی که از اجرای قوانین و هنجارهای جامعه تخطی می کنند، سابقه ای به اندازه تشکیل جوامع بشری دارد و انسان های اولیه هم به اجرای انواع مجازات ها نظیر قطع پا و انگشتان دست و همچنین کشیدن ناخن، می پرداختند.حاکمان ،دادرسان و دادوران در ادوار مختلف تاریخی با اجرای چنین مجازات هایی در ملاعام، درپی پیشگیری از تکرار جرائم از سوی دیگر افراد جامعه بودند و در حقیقت به دنبال این می گشتند که با ایجاد رعب و وحشت در دل مردم، آن ها را نسبت به عواقب ارتکاب جرائم تعریف شده شان،آگاه کنند.با گذشت چند قرن و ارتقای سطح فرهنگ و سواد در بیشتر کشورهای جهان، اعمال مجازات های سخت با ابزارهایی نظیر گیوتین ، رفته رفته کاهش یافت و تجدد جایگزین تحجر شد. در چنین اوضاعی برخی کشورها که زمانی اعدام و قطع گردن مجرمان را مایه افتخار نیاکان خود می دانستند و نسبت به پیشینه اجرای آن در کشورشان به دیگران فخر می فروختند، قدم در یک راه جدید گذاشتندو به این ترتیب به ملل مترقی بدل شدند.این کشورها در وهله نخست سراغ اصلاح قوانین رفتند تا بتوانند ضمن صیانت از حقوق عامه، در مسیر خواست آنان حرکت کنند، نه تقابل ! و به این ترتیب تنقیح و تصویب قوانین با هدف افزایش هزینه ارتکاب جرم و همچنین جرم زدایی از خود قوانین در دستور کار قانون گذاران قرار گرفت و اجرایی شد؛ به این معنی که قوانین ابتدا باید از تهییج افراد جامعه نسبت به ارتکاب تخلفات و جرائم، پاک و منزه شود و همچنین با اعمال مجازات های مناسب، بازدارندگی های لازم به وجود آید و شخص متخلف، از رفتار و عمل خود، نادم و پیشیمان شود.

 

محرمانه‌های شورای نگهبان

روزنامه شرق: «‌شورای نگهبان از انتشار عمومی مسائل کاندیداها از نظر شرعی و قانونی منع شده است»؛ این توضیح سخنگوی جوان شورای نگهبان است در رابطه با دلایل عدم انتشار رد‌صلاحیت نامزدها که مر قانون نیز هست. مسئله وقتی برای افکار عمومی حساس شد که نامزدها خود بارها خواستار انتشار علنی دلایل رد‌صلاحیت‌شان شدند، اما پاسخ منفی شنیدند. یکی از همین دست موارد به انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشته و رد‌صلاحیت علی اردشیر‌لاریجانی برمی‌گردد که سبب انتقاد مقام معظم رهبری نیز شد و ایشان پس از اعلام نتیجه بررسی صلاحیت داوطلبان شرکت در انتخابات دوره سیزدهم ریاست‌جمهوری گفتند «در جریان عدم احراز صلاحیت‌ها» به برخی کسانی که صلاحیت‌شان تأیید نشد «جفا» شد که باید جبران شود. البته شورای نگهبان بر مواضع خود در رد‌صلاحیت نامزدهای ریاست‌جمهوری باقی ماند و «جبرانی» رخ نداد.‌حتی تا زمان انتخابات هم به نامزدهای رد‌صلاحیت‌شده دلایل رد‌صلاحیت ارائه نشد؛ تا‌جایی‌که لاریجانی به تعدادی از سران نظام و مقامات عالی‌رتبه نامه نوشت و توضیحاتی در‌خصوص رأی شورای نگهبان مطرح و از برخی مواردی که به ادعای وی بی‌دقتی شده است، گلایه کرد. یکی از نکات مهم آن نامه محرمانه تلقی‌شدن دلایل رد‌صلاحیت نامزدها بود‌. درآن نامه که در آذر 1400 رسانه‌ای شد، آمده بود: «‌نامه آن شورا در پاسخ درخواست این‌جانب مبنی بر اعلام علنی دلایل عدم احراز صلاحیت، پس از دو ماه بالاخره در تاریخ 6/5/1400 به صورت کتبی واصل گردید، لکن با مهر محرمانه. به همین دلیل، انتشار عمومی آن بر حسب قانون صرفا زمانی ممکن است که مرجع اصلی طبقه‌بندی محرمانه را بردارد (البته برخی از حقوق‌دانان استدلال دیگری دارند).

 

پایان پیک‌نیک به خرج مردم

روزنامه همشهری:اگر شما هم به‌اصطلاح حقوق‌بگیر یک شرکت دولتی یا خصوصی باشید، وقتی فیش حقوقی‌تان را می‌گیرید، حتما چشمتان به گزینه مالیات در ستون کسور افتاده است. رقمی که هر کارمند و کارگری در هر جای کشور موظف به پرداخت آن است. بسیاری از افراد جامعه با درآمدهای بسیار کم، به‌صورت خودکار، مالیاتشان را می‌پردازند، اما گروه‌هایی از متنفذان و مرفهان هستند که سال‌هاست برای پرداخت نکردن مالیات نه فقط تلاش می‌کنند بلکه برای رسیدن به این مقصود می‌جنگند، زد و بند می‌کنند، قانون را دور می‌زنند، خود را مظلوم جلوه می‌دهند و از هر حربه و رابطه‌ای استفاده می‌کنند که مبادا ریالی از کف‌شان به‌عنوان مالیات نرود. تعدادی از فعالان عرصه فرهنگ و سرگرمی هم از این گروه هستند. «فعال عرصه فرهنگ و سرگرمی» با «هنرمند» نسبتی ندارد. هنرمند می‌تواند به ژرفای روح انسان‌ها نقب بزند و عمیق‌ترین و ناب‌ترین عواطف بشری را در کارش بازتاب دهد، اما فعال عرصه فرهنگ و سرگرمی در بهترین حالت تکنسینی است که می‌تواند چند دقیقه‌ای وسایل سرگرمی و تفریح مخاطب را فراهم کند و به جای ارائه هر چیز ناب و اصیل، به کلیشه و تکرار دست می‌یازد. البته هنرمندان راستین هم می‌توانند از زیر بار پرداخت مالیات دربروند، اما وقتی فعالان عرصه فرهنگ و سرگرمی، برای مالیات ندادن، کارهایی را که برای کسب درآمد و پر کردن جیب خودشان انجام داده‌اند، به‌عنوان هنر جا می‌زنند و سعی می‌کنند شهرت‌شان را وسیله کسب سود نامشروع قرار دهند، لازم است که جایگاه‌شان و نیز حقوق و وظایف شهروندی‌شان را به آنها یادآوری کرد. در سال‌های گذشته فعالان عرصه فرهنگ و سرگرمی – که به‌رغم میل خودشان، جامعه عنوان سلبریتی را برای توصیف‌شان انتخاب کرده است – کوشیده بودند از طرق مختلف از زیر بار پرداخت مالیات فرار کنند، اما وزیر ارشاد دولت سیزدهم شنبه شب در برنامه تلویزیونی «جهان‌آرا» خبر داد که قرار است این رویه ناصواب اصلاح شود و سلبریتی‌ها هم باید مالیات بدهند.

 

استقلال میرداماد؛ آری یا خیر؟

روزنامه فرهیختگان:بعد از تصویب قانون پولی و بانکی کشور در سال 1351 تاکنون سیر تحولات در نظام بانکداری در ایران و دنیا موجب دگرگونی‏های فراوانی شده که عدم بروزرسانی در این بازه طولانی‏ مدت علاوه‌بر نارسایی‏ هایی در عرصه سیاستگذاری و اجرا، موجب ارائه پاسخ‏های قدیمی و منسوخ به نیازمندی‏های جدید شده که بعضا تضاد منافع و کژکارکردی‏ در برخورد با تحولات جدید، تصمیم ‏گیری‏های خلق ‏الساعه در نبود قوانین را رقم می‌زند. نتیجه ادامه این وضع آن شد که از سال 1351 تاکنون قدرت خرید ریال که بانک مرکزی براساس قانون، موظف به حفظ ارزش آن بوده است 3320 مرتبه ضعیف‏ تر شده و نرخ متوسط تورم کشور بسیار بیشتر از نرخ تورم متوسط جهانی است. از این‌رو طی سالیان گذشته زمزمه ‏های مختلفی در رابطه با اصلاح نظام بانکی از مسیر اصلاح و ارائه قانون پولی بانکی سال 1351 که آن‏هم بر پایه قانون پولی و بانکی سال 1339 نگاشته شد، به‌صورت جدی وارد مطالبات شد اما دولت و بانک مرکزی در عرصه انجام این کار تعلل می‏ورزیدند تا درنهایت مجلس شورای اسلامی، طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران را تهیه و تدوین کرد که در مجلس دهم پس از بررسی‏های متعدد به نتیجه نرسید و مجدد در آغاز مجلس یازدهم اعلام وصول شد. طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران شامل سه قسمت بانک مرکزی، بانکداری و بانک توسعه است که درنهایت کلیات طرح بانک مرکزی با عنوان «مسئولیت، اهداف، ساختار و وظایف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» در اردیبهشت‌ماه 1400 در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و برای بررسی بیشتر به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد که پس از ارائه گزارش شور دوم کمیسیون اقتصادی در صحن مجلس، دیروز ماده یک این طرح که مربوط به کلیات بوده، با 198 رای موافق، یک رای مخالف و 9 رای ممتنع موردتصویب نمایندگان قرار گرفت.

 

ویترین خالی پوشاک عفیف و ارزان

روزنامه جام جم:اگر مسئولی که هم رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس و هم دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور است تمام قد قبول داشته باشد که اوضاع پوشاک اجتماعی و حال و روز ویترین‌های عرضه لباس خوب نیست، گرچه باب نقد را بازتر می‌کند اما جای تعجب هم می‌شود که چرا حتی آنانی که می‌دانند لباس‌های عرضه شده به بازار هزار و یک ایراد دارد،‌ کاری برای اصلاح امور نمی‌کنند. مصاحبه ما با مجید امامی،‌ مسئولی که بر دو صندلی مهم در حوزه فرهنگ کشور تکیه زده از این جنس بود. او خودش منتقد تمام عیار وضع موجود است و از طراحی لباس‌ها تا نحوه عرضه آنها را قائل به ایراد می‌داند و پرهیجان‌تر از هر کسی نابسامانی‌های حوزه مد و لباس کشور را بر می‌شمارد،‌ درحالی که ما بی‌تعارف به او گفتیم که وی و همکارانش روی کارآمده‌اند تا همین مشکلات را برطرف کنند. از زاویه دید مجید امامی اما برخی مشکلات در حوزه تولید پوشاک در کشور، ساختاری است. البته او می‌گوید به‌جز مشکلات ساختاری که ماتریس‌های پیچیده‌ای را ایجاد کرده‌اند بقیه چالش‌های حوزه پوشاک قابل حل است؛ مثل حمایت از طراحان متعهد و پشتیبانی همه جانبه از تولیدکنندگان لباس‌های ایرانی ‌زیبا و عفیفانه. شما به عنوان رئیس کارگروه ساماندهی مد و لباس و دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور وقتی در خیابان‌ها قدم می‌زنید و نوع پوشش مردم و ویترین مغازه‌ها را مشاهده می‌کنید چه برداشتی از وضعیت مد و لباس کشور دارید؟آنچه دیده می‌شود متناسب با فرهنگ، ذائقه و اقتصاد مشتری ایرانی نیست.

 

ذوب ثروت ملت در فولاد

روزنامه تجارت: روز شنبه و در اولین روز کاری بازار سرمایه در هفته جاری خبر تعلیق شدن نماد فولاد مبارکه در بورس در رسانه ها منتشر شد. سخنگوی وزارت صمت نیز در همین روز اعلام کرد درباره تخلفات مالی شرکت فولاد مبارکه از قوه قضائیه می‌خواهیم بدون اغماض این موضوع را پیگیری کند. نام شماری از اعضای دولت قبل در این فساد برجسته است. عملکرد شرکت فولاد مبارکه با ارزش حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان در بازار سرمایه و سهم حدود یک‌درصدی در تولید ناخالص داخلی کشور، تأثیر بسزایی در روند اقتصاد و صنعت ملی دارد. چند روز پیش از این بود که تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه اصفهان در 297 صفحه منتشر شد و در اختیار عموم قرار گرفت؛ در گزارش مجلس ۹۰ عنوان تخلف، انحراف و تحمیل خسارت و توزیع رانت بالغ بر صد‌ها هزار میلیارد ریال و همچنین ضعف‌های ساختاری و نواقص قانونی مورد رسیدگی قرار گرفته است. مجموع تخلفات مالی مدیران فولاد مبارکه در خلال سال‌های مدیریت عظیمیان بالغ بر ۹۱ هزار میلیارد تومان اعلام شده است. این تخلفات در ۵ سرفصل منابع انسانی و استخدام، خرید و قراردادها، تولید و فروش، مسؤولیت های اجتماعی و حقوقی و مدیریتی دسته‌بندی شده که بیشترین حجم تخلف مالی در بخش فروش احراز شده که البته قسمت اعظم این اعداد مربوط به سرفصل فروش زیر قیمت بازار است که باید به صورت دقیق توسط مقام قضایی مورد بررسی قرار گیرد.

 

خودمان بلای جان خودمان شده‌ایم!

روزنامه جوان:بهمن‌ماه پارسال بود که معاون وزیر کشور و رئیس سازمان امور اجتماعی، مصرف الکل را یک آسیب اجتماعی دانست و آماری از نرخ شیوع الکل را در کشور اعلام کرد. آمار‌های غیررسمی نیز در خصوص مصرف مواد‌مخدر مخصوصاً صنعتی در میان جوانان مطرح می‌شود و از طرف دیگر تعداد جوانانی که نه کار می‌کنند و نه تحصیل، نگران‌کننده توصیف می‌شود. هر چند آمار‌های رسمی در این خصوص شاید کامل نباشد، ولی کم و بیش بخشی از این وضعیت در جامعه قابل‌مشاهده است. به منظور بررسی دلایلی که موجب شده با این آسیب‌های اجتماعی روبه‌رو باشیم به سراغ یکی از جامعه شناسان منتقد رفته ایم. تقی آزاد ارمکی در گفتگو با «جوان» به بررسی زوایای این آسیب‌های اجتماعی پرداخته‌است. این آمار‌های حدودی در مورد مصرف الکل و آمار‌های مختلف در حوزه مواد‌مخدر چه مقدار نشان‌دهنده واقعیت جامعه مخصوصاً در میان جوانان است؟این آمار‌ها اشتباه است؛ آمار اشتباهی دشمن جمهوری اسلامی است؛ ما به آمار اشتباهی اعتقادی نداریم و هیچ کسی هم اجازه استمرار آن را نمی‌دهد، چون وقتی که شما می‌خواهید در مورد یک تغییر رفتار پی‌جویی کنید، باید یک آمار مستمر سی یا چهل ساله داشته باشید و آخر آن هم بگوید که این روند و افت و خیز‌ها را داشته و این معانی آن است. ما الان آمار پراکنده داریم. مثلاً من دو تا تحقیق ملی در مورد اعتیاد در ایران انجام داده ام که قرار شده هیچ‌وقت در مورد آن حرف نزنم. در مورد تغییر ارزش‌ها و نگرش‌ها در ایران هم پنج جلد کار کرده ام که جایی قابل طرح نیست. دیگر افرادی هم که پژوهشگر حوزه اجتماعی در ایران هستند در این زمینه‌ها کار می‌کنند، ولی اینکه بشود مستمر آمار را پیگیری کرد، وجود ندارد. بعد هم بیان عریان آمار کافی نیست. بلکه باید تحلیل شود، چون وقتی که تحلیل می‌کنید ابعاد، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آن را هم باید بازگو کنید. در هر صورت اصل عمده اکنون این است که جامعه ایرانی در حال تغییر است و تغییراتی که در حال انجام است، از همه دنیا بیشتر است. این تغییر را می‌شود با مقیاس آماری نشان داد؟

 

معمای قحطی پزشک متخصص!

روزنامه خراسان: واقعا حیرت آور است! آمار اختصاصی که «خراسان» آن را از منابع رسمی جمع آوری کرده ، نشان می دهد که معضل قحطی پزشک متخصص در برخی تخصص ها واقعا در مشهد جدی است، به طور مثال در 160 تخصص تعداد پزشکان معالج مان در مشهد کمتر از 10 نفر هستند و در 62 تخصص هم تنها یک پزشک متخصص داریم! همین است که وقتی از بد روزگار ، گرفتار درد بی درمانی می شوید، باید هفته ها و ماه ها در صف عجیب و غریب برخی پزشکان متخصص در مشهد بمانید تا شاید نوبت تان شود! به گزارش «خراسان رضوی»، تعداد کم پزشکان در کشور ما خودش به دردی تبدیل شده که انگار درمانی برای آن نیست، همه ما تجربه ساعت ها انتظار در بیمارستان، درمانگاه، مطب و کلینیک ها را داشته ایم، آمارها از کمبود پزشک در برخی تخصص ها در مشهد را بگذارید کنار این معضل که در بسیاری از این حوزه ها، مشهد نه تنها مرجع شهرستان های دیگر خراسان رضوی بلکه مرجع نیمه شرقی، شمال شرقی و جنوب شرقی کشور است و همین بر تقاضا افزوده و مشکلاتی را برای شهروندان و بیماران به دنبال داشته است. زیرمیزی بده، نوبت بگیر ساعت از  17 گذشته ، کافی است بگویم خیابان پرستار تا تصویر آشنای ترافیک سنگین خودروها کلافه ات کند. این جا این ساعت جای سوزن انداختن نیست، روی هر پله و جدولی بیمار و همراهی چمباتمه زده بلکه بتواند نوبتی از مطبی بگیرد. عابران سرشان بالاست و لیست پزشکان روی تابلوها را می خوانند و مدام با دیگر  عابران برخورد می کنند یا پایشان در چاله ها پیچ می خورد. یک گوشه زن و مرد میان سالی با لباس های ترکمن روی زیرانداز نشسته اند، زن از داخل زنبیل پلاستیک نان و ظرف کوکو را در می آورد، مرد بطری آب را برمی دارد و گوشه ای وضو می گیرد. کمی آن طرف تر زن مسنی که لباس بلوچی به تن دارد، با چشم های خون افتاده و خواب آلود روی سنگ فرش پیاده رو نشسته و کودک یک ساله ای در آغوشش با بسته قرص های او بازی می کند.

 

آینده مذاکرات؛ چند قدم جلوتر

روزنامه کيهان: خردمندی به یک معنا، آینده‌نگری است. این که سرانجام و سود و زیان یک رفتار چیست. همچنان که افق دید، از نوک بینی تا چند کیلومتر دورتر فرق می‌کند، قابلیت آینده‌نگری در افراد هم متفاوت است. این دو حکمت از امیر مومنان‌(ع) است که فرمود «اذْكُرُوا انْقِطَاعَ اللَّذَّاتِ وَ بَقَاءَ التَّبِعَاتِ. بریده شدن خوشي‌ها و برجاى ماندن پیامد‌ها را به یاد داشته باشید»؛ و «اِرْمِ بِبَصَرِکَ أَقْصَى الْقَوْمِ. نگاهت را به انتهای سپاه دشمن (خیمه فرماندهی) بینداز». در هدف‌گذاری‌هایی که پای تعامل با دشمن در میان است، باید راهبرد حریف را کاوید و از معامله‌ای که شیرینی موقت و خسارت‌های ماندگار برجا می‌گذارد، پرهیز کرد.توافق برجام که در سال 94 با غفلت از راهنمایی‌ها و هشدار‌های رهبر معظم انقلاب تدارک شد، از آینده‌نگری به‌عنوان اقتضای عقلانیت فاصله داشت. برخی دولتمردان سابق بعد‌ها به دفعات اذعان کردند که پیش‌بینی نمی‌کردند آمریکا توافق را زیر پا بگذارد یا از آن خارج شود. توافق چنان نامتوازن و فاقد ضمانت تنظیم شده که آمریکایی‌ها، از روز اول به نقض آن پرداختند؛ و سپس خارج شدند، بدون اینکه هزینه‌ای بپردازند. این خطای نابخشودنی، عبرت بزرگی است که – ولو در مقیاس‌های کوچک‌تر- نباید تکرار شود. برجام، دستمالی و پایمال شد؛ چون برخی مدیران ما اصرار داشتند برنامه غرب را نفهمند. از خط نفوذ و خیانت که بگذریم، افراد خوش‌بین تصور می‌کردند یک توافق (ولو نیم‌بند) تا مدت‌ها از تنش‌ها و فشار‌ها می‌کاهد. اما آنچه در عمل اتفاق افتاد و پیش‌بینی هم می‌شد، تشدید فشار‌ها و بهانه‌جویی‌های غرب بود.

 

نوبت بازسازی مراجع سیاسی

روزنامه وطن امروز: آغاز به کار دولت سیزدهم همزمان با فصل آشفته‌ای از سیاست ایران بود. پایان 8 سال ریاست‌جمهوری حسن روحانی با کلکسیونی از تصمیم‌های ناکارآمد و غلط سیاسی و اقتصادی و مدیریت، جامعه را با سرخوردگی کم‌سابقه‌ای در دهه‌های اخیر مواجه کرد. از همین رو فارغ از مشکلات معیشتی و اقتصادی که حل کردن‌شان به عنوان ماموریتی دشوار شناخته می‌شد، دولت جدید باید فعالیت خود را در فضایی استثنایی از نظر سیاسی و اجتماعی آغاز می‌کرد. در این مسیر که یک سال از آغاز آن نیز گذشته است، بدون توجه به بایسته‌های ضروری برای تعادل بخشیدن به مناسبات دولت و ملت و عبور از میراث روانی روحانی در جامعه، چندان نمی‌توان برای بهبود شرایط عمومی کشور امکانی قائل بود.    * سلاخی امید و انسداد مسیر تحول ایده روحانی در سال 92 سناریویی تک‌خطی با غلط‌های نگارشی فراوان بود. او که اقبال عمومی به خود را مرهون شدت گرفتن فشار تحریم‌های خارجی در ابتدای دهه90 می‌دید، از آغاز ورود به میدان انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم تمام خط‌مشی خود را برای ایجاد تحول در جامعه به آغاز فصلی جدید در سیاست خارجی و تعامل حداکثری با غرب گره زد. برجسته شدن ایده مذاکرات تا آنجا جلو رفت که او تمام سپهر سیاسی کشور را در نسبت با ایده سیاست خارجی خود تعریف کرد و در این مسیر تمام انتقادات نسبت به رویه اجرایی خود را نیز سرکوب و هجو می‌کرد. بددهانی روحانی در مواجهه با منتقدان و گسترش یافتن ادبیات مذاکراتی تا نقطه‌ای که حل مشکل آب خوردن مردم نیز وابسته به مذاکرات تعریف می‌شد، نشانی از همین رویه بود.  ضعف محتوایی برجام و عدم تمکین طرف غربی به تعهدات خود نیز باعث نشد روحانی ذره‌ای از این مسیر فاصله بگیرد تا سرانجام در ابتدای سال 97 و 3 سال مانده به پایان کار دولت، با خروج رسمی آمریکا از برجام، دولت به مرگ مغزی فرو ‌برود.

 

شکاف طبقاتی عمیق در دنیای مجازی

روزنامه آرمان امروز:زمان ثابت کرده که هر چه جامعه ايراني در شرايط دشوارتري قرار مي‌گيرد و مردم در تنگناي شرايط روحي و رواني و اقتصادي به‌سر مي‌برند، واکنش آنها در فضاي مجازي متفاوت است و آنها غيرقابل پيش‌بيني‌تر مي‌شوند. امروزه در سه پلتفرم اصلي که روي اکثر گوشي‌هاي مردم ايران نصب است، رفتار آنها در هر کدام از پلتفرم‌ها با يکديگر متفاوت است. با نگاهي به آمار عضويت ايرانيان در پلتفرم‌هاي اينستاگرام و توئيتر، 33 ميليون ايراني عضو اينستاگرام و 18 ميليون نفر عضو توئيتر و 48 ميليون نفر ديگر در داخل کشور از پيام‌رسان‌هايي نظير واتساپ و تلگرام استفاده مي‌کنند. اما در نظر سنجي و رصد مجازي که خبرنگار «آرمان امروز» ميان 700 کاربري که مشترک در اين سه پلتفرم عضويت داشتند در ميانگين سني 19 تا 39 سال انجام داد، واکنش رفتاري حدود 73 درصد آنها در اين سه پلتفرم، کاملا متفاوت و متضاد بود، به نحوي که در تحليل رفتاري آنها در اينستاگرام «لاکچري» زندگي مي‌کردند. آنها آنچه که در طول هفته در مکان‌هاي زيبا و رستوران‌ها و… جريان داشت را در اين فضا منتشر مي‌کردند و طيف سني آنها به‌طور ميانيگين 22 تا 35 سال بود و براي آنها تفاوتي نمي‌کند که 100 عضو يا چند هزار دنبال کننده داشته باشند. همين افراد با يک سرچ ساده در توئيتر نيز پيدا مي‌شوند و بالغ بر 370 نفر آنها در اين شبکه اجتماعي اکانت به‌نام خود داشتند و در تضاد با آنچه که در اينستاگرام منتشر مي‌کردند، نگاه آنها نسبت به موضوعات مختلف «روشنفکرانه» است و در اين فضا و به تبع موجي که در آن ايجاد مي‌شود، عکس غذا يا دارايي خود را به‌نمايش نمي‌گذارند و نگاه آنها براساس نظرات معقول است. همين افراد در پيام رساني نظير تلگرام عضو هستند، واکنش رفتاري کاملا متفاوت با دو پلتفرم ديگر دارند و نگاه آنها به هر موضوع يا سياست کلي اجتماعي، سياسي يا فرهنگي، مخالفت با آن جرياني است که در کشور به‌راه مي‌افتاد. اين رفتار کاملا متناقض، از ايرانيان چهر‌ه اي چند بُعدي ساخته که آنها را نمي‌توان پيش بيني کرد. اما اکثر آنها در يک فضا مشترک عمل مي‌کنند و زماني که بحث ورزش و طرفداري فوتبال به ميان مي‌آيد، آن زمان خشونت‌هاي داخل استاديوم و فحاشي، به زير پست‌هاي يکديگر در اين سه پلتفرم نقل مکان مي‌کند بسياري از آنها با اکانت‌ها بدون اسم و آيدي به فحاشي و خشونت مجازي روي مي‌آورند.

 

توپ فیلترینگ میان دولت و مجلس!

روزنامه آرمان ملی: جالب است که برخي مسئولان در اين روزها به نحوي سخن مي‌گويند که گويي با صيانت و فيلترينگ غريبه هستند و فراموش کردند طرح صيانتي‌ که مطرح کردند چه واکنش‌هايي در جامعه داشت. در حالي که طرح صيانت از حقوق کاربران در فضاي‌مجازي و ساماندهي پيام‌رسان‌هاي‌اجتماعي موجب نقد و نظرهايي در شبکه‌هاي اجتماعي و فضاي کلي جامعه شده است، چندي پيش عضو کميسيون فرهنگي مجلس اين طرح را منسوخ خوانده و اعلام کرد طرح جديدي با عنوان حمايت از حقوق کاربران و خدمات پايه کاربردي فضاي مجازي در مجلس بررسي مي‌شود.رئيس مرکز ملي فضاي مجازي با اشاره به اينکه بايد از فرصت‌هاي فضاي مجازي استفاده کرده و از تهديدها و آسيب‌هاي آن جلوگيري کرد، ادامه داد: فضاي مجازي براي مردم فرصت‌ساز بوده و فعاليت‌هاي بسياري توسط مردم در اين فضا شکل گرفته است، بنابراين دولت وظيفه دارد به مردم در اين فضا کمک کند و اگر اين فرصت براي مردم فراهم نشود، سکوهاي خارجي با ارزش‌ها، هنجارها و قوانين خود مردم ايران را در خدمت خواهند گرفت. فيروزآبادي با بيان اينکه شعار تضعيف دولت‌ها در فضاي مجازي صحيح نيست، تاکيد کرد: دولت در حقيقت خادم مردم است و فضاي مجازي هم يک فضاي اجتماعي است، بنابراين همه کاربران در اين فضا مي‌توانند تبديل به فعال اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي، آموزشي و صنفي شوند. از طرفي با توجه به ظهور پديده‌هايي همچون توسعه رسانه‌هاي اجتماعي و تشکل‌هاي مردم نهاد در اين فضا، بايد نوع نگرش ما در دولت مطابق با مقتضيات اين فضا اصلاح شود.

 

ریزش‌های برجامی قیمت‌ها

روزنامه ابتکار:محمد غفوری می‌گوید: بازار سرمایه مدت طولانی است که در رکود و نزول به سر می‌برد و خبر احیای برجام می‌تواند جان دوباره‌ای به بازار ببخشد.این‌ روزها بازرهای اقتصادی ایران در حال و هوای متفاوتی سیر می‌کنند. حالا مدتی است که دیگر خبری از گرانی‌های لحظه‌ای نبوده و معامله‌گران در تمام بازارها برای هرگونه فعالیتی تا مشخص شدن نتیجه برجام دست نگه داشته‌اند و نظاره‌گر ریزش قیمت‌ها در بخش‌های مختلف هستند.در ابتد سری به بازار ارز بزنیم. قیمت دلار روز شنبه هفته جاری تمام سعی خود را به کار گرفته بود تا مرز مقاومتی ۲۹ هزار تومان را حفظ کند اما با وجود تلاش‌ها، در نهایت با شکست این مرز مقاومت در دلار هرات، ظهر روز یکشنبه مرز مقاومت دلار در تهران نیز شکسته و دلار آزاد به کانال ۲۸ هزار تومان عقب‌نشینی کرد. به گفته کارشناسان عقب‌نشینی قیمت‌ دلار به دلیل افزایش امیدواری‌ها برای احیای برجام بوده است. حالا برخی از کارشناسان معتقدند اگر برجام احیا شود، تحریم‌ها لغو و منابع بلوکه شده به ایران بازگردد ما شاهد ریزش بیشتر قیمت دلار خواهیم بود. به گفته برخی از کارشناسان عقب‌نشینی نرخ دلار به کانال‌های زیر 25 هزار تومان در صورت احیای برجام دور از ذهن نخواهد بود. البته اکنون برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که معامله‌گران در بازار معتقدند جو فروش در بازار بالا رفته و امکان ریزش وجود دارد حتی به طرز عجیبی زمزمه دلار ۲۰ هزار تومانی هم شنیده می‌شود.

 

تمام متخلفان برکنار شوند

روزنامه ایران:رئیس جمهور، ضمن تشکر از وزیر صمت در ایجاد تغییرات مدیریتی در فولاد مبارکه در همان ابتدای شروع به کارش دستور داد، تمام کسانی که تخلف آنها در فولاد مبارکه محرز شده از کار برکنار شوند و به تخلفات آنها برابر ضوابط و مقررات در مراجع صالح رسیدگی شود. آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی در جلسه دیروز یکشنبه هیأت دولت با اشاره به انتشار گزارش نتیجه تحقیق و تفحص مجلس از شرکت فولاد مبارکه، تأکید کرد: دولت، ایجاد شفافیت و نظارت بر شرکت‌های دولتی را افزایش می‌دهد و خود را موظف می‌داند با هرگونه مصادیق فساد برخورد کند.آیت‌الله رئیسی ساماندهی وضع شرکت‌های دولتی و اصلاح شیوه انتصابات در هیأت مدیره شرکت‌ها را یک ضرورت برشمرد و خاطرنشان کرد: وزرا وظیفه دارند در تغییر و تحول شرکت‌های زیرمجموعه خود نهایت دقت را در به‌کارگیری نیروی انسانی صالح، خبره و کارآمد داشته باشند تا بیت‌المال صیانت شود. رئیس جمهور متعهد بودن شرکت‌های دولتی به انجام مسئولیت‌های اجتماعی را ضروری برشمرد و گفت: البته شرکت‌های دولتی نمی‌توانند به بهانه انجام مسئولیت‌های خود به هر شخصی بدون ضابطه پرداخت‌های هنگفت داشته باشند.آیت‌الله رئیسی همچنین به وزیر رفاه مأموریت داد، ضمن تشکیل کمیته‌ای مرکب از وزارتخانه‌های مرتبط در مدت ۱۵ روز، آیین‌نامه‌ای به منظور نظام‌مند کردن و شفافیت نحوه هزینه کرد ردیف مسئولیت اجتماعی این شرکت‌ها، تدوین و برای تصویب به دولت پیشنهاد دهد. رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اقدامات دولت در یک‌سال گذشته برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور تأکید کرد: تبیین خدمات دولت برای مردم و بویژه نخبگان، موجب امیدآفرینی در جامعه و افزایش اعتماد عمومی می‌شود. آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به گزارش وزیر امور خارجه در خصوص آخرین اقدامات صورت گرفته برای رفع تحریم‌ها، از اقدامات این وزارتخانه و تیم مذاکره‌کننده کشورمان نیز قدردانی کرد و گفت: در هیچ نشست و مذاکره ای از حقوق ملت کوتاه نخواهیم آمد. رئیس جمهور با بیان اینکه دولت مردمی تلاش برای پیشرفت کشور و رفع مشکلات را با قوت ادامه خواهد داد، تصریح کرد: این دولت، زندگی مردم را به هیچ عامل بیرونی گره نزده و همه برنامه‌های توسعه‌ای کشور با جدیت پیگیری می‌شود.

 

//انتهای پیام

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.