با آنفلوآنزای گوجه فرنگی چه کنیم؟

این بیماری عفونتی ویروسی‌ و تب‌زا است و مبتلایان باید بین پنج تا هفت روز ایزوله باشند

دکتر علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که ویروس جدیدی با نام آنفلوآنزای گوجه‌فرنگی یا تب گوجه‌فرنگی در هند شایع شده است، گفت: این بیماری تهدیدکننده زندگی نیست و بیماری شایعی در کودکان است.

به گزارش شهروند آنلاین؛ او با بیان این‌که به تازگی این بیماری عفونی و تب‌زا در برخی از مناطق هندوستان گزارش شده است، افزود: اول شهریورماه وزارت بهداشت هندوستان دستورالعمل‌هایی را درباره آنفلوآنزای گوجه‌فرنگی منتشر کرده است. در این بیماری بثورات دایره‌ای شکلی روی بدن ایجاد می‌شود، تب، درد مفاصل و گاهاً اسهال نیز از نشانه‌های ابتلا به این بیماری است.

کم آبی بدن، تهوع، استفراغ و خستگی از دیگر علامت‌های ابتلا به این بیماری است که دکتر ناجی به آن اشاره کرد و ادامه داد: آنفلوآنزای گوجه‌فرنگی معمولا با نام HFMD که به معنای بیماری دهان، دست و پا نامیده می‌شود نیز معروف است. عامل این بیماری نوعی انترو ویروس است که اساسا از طریق گوارشی و همچنین تنفس منتقل می‌شود. تصور می‌شود آنفلوآنزای گوجه‌فرنگی توسط ویروس کوکسای A-۱۶ و A-۶ ایجاد ‌شده باشد.

او با تاکید بر این‌که تعداد عفونت‌های ویروسی که کودکان به آن مبتلا می‌شوند بسیار زیاد است و نمی‌توان همه این ویروس‌ها را در آزمایشگاه مورد بررسی قرار داد عنوان کرد: در سال‌های اخیر با توجه به تاثیر بیماری‌های همه‌گیر تعداد آزمایشات انجام شده در آزمایشگاه‌های ویروس‌شناسی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به این که بیماری آنفلوآنزای گوجه فرنگی به راحتی قابل شناسایی است گفت: عفونت‌های ایجاد شده ناشی از این ویروس می‌تواند باعث بروز برخی علامت‌های عصبی شود، بنابراین عفونت مغزی نیز ممکن است در مبتلایان به‌وجود بیاید. این بیماری در ۹۹ درصد مبتلایان، بیماری خود‌به‌خود برطرف می‌شود.

ناجی با بیان این‌که بثورات گوجه‌فرنگی معمولا روی زبان، لثه‌ها، داخل گونه، کف دست و پا ایجاد می‌شود خاطرنشان کرد‌ که در برخی افراد این نشانه‌ها زیر ناخن بروز می‌کند. او به روش‌های درمانی بیماری آنفلوآنزای گوجه فرنگی اشاره کرد و افزود: داروها بر اساس علامت‌های بیماری تجویز می‌شوند و بر اساس دستورالعمل‌هایی که برای این بیماری منتشر شده مبتلایان باید بین پنج تا هفت روز ایزوله باشند. باید به سایرین نیز آموزش داد که کودک مبتلا به این بیماری را در آغوش نگیرند و همچنین مراقبت کنند که کودک انگشت خود را نمکد.

عضو هیئت علمی دانشگاه در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است آنفلوآنزای گوجه‌فرنگی با آبله میمونی اشتباه تشخیص داده شود؟ گفت: بثورات آبله میمون عمیق‌تر است و گسترش بثورات روی بدن نیز متفاوت است اما مانند آبله میمون درمان خاصی هم برای آنفلوآنزای گوجه فرنگی وجود ندارد./بهداشت نیوز

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.