دولت حل مسأله/میانجی در تهران/ خداحافظی پرماجرا/ کدام نماینده مستاجر است؟!

مرور روزنامه های صبح کشور

روزنامه های امروز به بررسي جدال سیاسی در عراق ، ميزان مهاجرت سالانه در ايران ، مشکل مالي برخي نمايندگان مجلس ، پرونده فولاد روی میز عدلیه، تامین آب سیستان و بلوچستان ، پروسه احیای روابط ایران و عربستان سعودی ، آمریکا گرفتار در سلطه امپراطوری رسانه‌ای صهیونیستی و… پرداخته بودند

به گزارش شهروند آنلاین؛ امروز نخستین نشست خبری آیت‌الله رئیسی در مقام رئیس‌جمهور با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی در سالن اجلاس سران در صدر توجه و تحلیل برخی از مطبوعات بود. روزنامه های امروز همچنین به بررسي جدال سیاسی در عراق ، ميزان مهاجرت سالانه در ايران ، مشکل مالي برخي نمايندگان مجلس ، پرونده فولاد روی میز عدلیه، تامین آب سیستان و بلوچستان ، پروسه احیای روابط ایران و عربستان سعودی ، آمریکا گرفتار در سلطه امپراطوری رسانه‌ای صهیونیستی و… پرداخته بودند. با هم مروری داریم به برخی از این عناوین؛

 

دولت حل مسأله

روزنامه ایران:روز گذشته در یک سالگی دولت و همزمان با هفته دولت، نخستین نشست خبری آیت‌الله رئیسی در مقام رئیس‌جمهور با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی در سالن اجلاس سران برگزار شد. در این نشست، هم رسانه‌های بین‌المللی حضور داشتند و هم رسانه‌های داخلی از طیف‌های سیاسی مختلف فرصت یافتند تا پرسش‌های خود را مطرح کنند. رئیس‌جمهور ابتدا طی سخنانی، بخشی از کارنامه یک ساله دولت را تشریح کرد و همچنین  به وضعیتی اشاره داشت که از گذشته برای دولت سیزدهم به ارث رسیده است؛ وضعیتی که برخی از خبرنگاران از آن با عنوان «آواربرداری» یاد کردند. رئیس‌جمهور پس از اشاره به وضع قرمز انبارهای ذخیره کالاهای استراتژیک، کسری بودجه سنگین، شرایط کرونایی و حتی نگرانی‌ها درباره پرداخت حقوق‌ها در ابتدای کار دولت، تأکید کرد دولت بدون استقراض از بانک مرکزی نه تنها این کسری را جبران کرده، بلکه حقوق‌ها بدون یک روز تأخیر پرداخت شده است. آیت‌الله رئیسی همچنین با اشاره به اینکه یک روز و حتی ساعتی نیست که از وضع معیشت مردم اطلاعی نگیرد، از تخلیه تورم ناشی از اصلاحات اقتصادی خبر داد و اعلام کرد  تورم تا پایان سال روبه کاهش خواهد گذاشت. آنچه می‌‌خوانید، گزارش خبری این نشست است؛ به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، آیت‌الله رئیسی در ابتدای این نشست از صبوری و همراهی مردم با دولت قدردانی کرد و گفت: باید از مقام معظم رهبری که در این یک سال همواره با هدایت‌هایشان دولت را یاری کردند، دستگاه‌ها و نهادهایی که در این یک سال به دولت کمک کردند و نیز تلاش‌های اصحاب رسانه و رسانه ملی برای تبیین خدمات دولت و رفع گره‌های ذهنی جامعه و حتی رسانه‌هایی که از سر دلسوزی و برای اصلاح از دولت انتقاد کردند، صمیمانه قدردانی کنم.

 

فرار نخبگان در ازاي 100 هزار دلار سرمايه‌گذاري

روزنامه آرمان امروز: يکي از چالش‌هايي که باعث شده هر سال به تعداد جواناني که از ايران مهاجرت مي‌کنند، مشکلات اقتصادي، بيکاري و ناديده گرفتن نخبگان است. آمار دقيقي از ميزان مهاجرت سالانه در ايران وجود ندارد، يا اگر آماري از سوي برخي از نهادهاي مردم نهاد منتشر مي‌شود، سريع با مُهر تکذيب مسئولان روبه‌رو خواهد شد، اما آمار سازمان ملل متحد در سال 2021 نشان مي‌دهد که چهار کشور آلمان، سوئد، هلند و فرانسه بيش از ديگر اعضاي اتحاديه اروپا ميزبان ايرانيان مهاجر بوده‌اند. همچنين طبق سالنامه مهاجرتي ايران در سال 1400 نشان مي‌دهد که جمعيت مهاجران ايراني در دنيا بر اساس آخرين آمار موجود قابل استناد در سال 2020 ميلادي، 1.8 ميليون نفر است. اما در اين شرايط روز گذشته وزير اقتصاد شرايط جديدي را براي سرمايه‌گذاران خارجي و جذب مهاجران در ايران مطرح کرد. سيد احسان خاندوزي گفته است: «هر فردي که بتواند در ايران 100 هزار دلار سرمايه‌گذاري کند، اقامت ايران را به دست خواهد آورد.» اين گفته‌ها در حالي مطرح مي‌شود که در طرح قبلي دولت دوازدهم، اين مبلغ 250 هزار دلار بود که بنا به گفته مسئولان حتي يک نفر مراجعه کننده نيز نداشت!.با اين حال، وزير اقتصاد معتقد است که عدم مراجعه با مبلغ 250 هزار دلاري در ازاي قانون گرفتن اقامت ايران، بالا بودن قيمت بود و حالا به 100 هزار دلار کاهش پيدا کرد.» اما آقاي وزير که روز قبل از اين گفته‌ها، صحبت‌هاي او در مورد خريد نان و شمردن آنها، با واکنش‌هاي بسياري همراه بود، به اين امر توجهي ندارد که مرزهاي شرقي و غربي ايران برروي مهاجران افغانستاني، عراقي و پاکستاني باز است و مافياي آن‌طرف مرزها در مدت 24ساعت براي مهاجران مسکن و در مدت 48 ساعت، کار پيدا مي‌کنند، آ‌ن هم در ازاي مبلغي بسيار کمتر از 100 هزار دلار!. طبق آمارها، ايران ميزبان حدود 4 ميليون مهاجر افغانستاني است که بدون محدوديت‌ در ايران زندگي مي‌کنند.

 

کدام نماینده مستاجر است؟!

روزنامه آرمان ملی: روز گذشته، احمد اميرآبادي فراهاني، عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي، در اظهار نظري گفته: «نماينده‌اي داريم که مي‌گويد صاحبخانه او اجاره را دو برابر کرده و براي پرداخت اجاره با مشکل مواجه شده!» او در واکنشي اعتراض آميز نسبت به تضييع حق نمايندگان مجلس، گفته: «به کارمنداني که به اجبار از شهرستان به تهران منتقل مي‌شوند، خانه سازماني داده مي‌شود اما چنين امکاناتي براي نمايندگان وجود ندارد.» اميرآبادي، همين‌طور تاکيد کرده که «آن 200 ميليون تومان وديعه مسکني هم که در سال اول مجلس يازدهم به نمايندگان دادند، وام بوده و به صورت ماهيانه از حقوق نماينده کم مي‌شود.»صحبت‌هاي آقاي اميرآبادي، اندکي براي مخاطب و لااقل براي نگارنده تا حدودي غيرمنطقي و در واقع غيرقابل باور به نظر رسيد. اما واقعا حقوق نمايندگان مجلس تا اين اندازه کم است که آن‌ها حتي توان پرداخت اجاره مسکن خود را ندارند؟ حقوق نماينده‌هاي مجلس چه قدر است؟ در کدام سايت يا از کدام منبع مي‌توان به ريز درآمد نماينده‌هاي مجلس دست يافت؟ اسم نماينده‌اي که توان پرداخت اجاره خانه خود را ندارد، چيست؟ چرا اين نماينده‌ها پيش از ورود به مجلس، در ابعاد وسيعي دست به تبليغات زده، مخارج باورنکردني‌اي را متحمل مي‌شوند و در واقع خود را به آب و آتش مي‌زنند، تا به مجلس راه پيدا کنند؟ به سراغ «داريوش قنبري»، نماينده دوره هشتم مجلس شوراي اسلامي، رفتيم تا از تجارب او از زمان نمايندگي‌اش براي فهم و درک سخناني که در باب مشکل مالي برخي نمايندگان مجلس ايراد مي‌شود، استفاده کنيم. قنبري با ما راجع به انواع دريافتي‌هاي نماينده‌ها صحبت مي‌کند و حقوق نماينده‌ها را بيشتر از آن چيزي مي‌داند که آن‌ها را در گذران زندگي‌شان دچار مشکل کند. ضمن اينکه با اهداي وام‌هايي تحت عنوان وديعه مسکن و غيره هم به نماينده‌ها مخالف است. چراکه نماينده‌ها علاوه بر حقوق نمايندگي، هزينه‌هاي نمايندگي را هم دريافت مي‌کنند که شامل هزينه‌هاي مسکن، اياب و ذهاب و غيره است.

 

اين هندوانه مظلوم

روزنامه اعتماد:اين‌ روزها گفتمان غالب در محافل عمومي و شبكه‌هاي اجتماعي، تاييد‌كننده اين گزاره است. غالبا گفته مي‌شود كه توليد هندوانه نيازمند مصرف زياد آب و صادرات آن، همان صادرات آب است، آن هم آب فراوان كه با اين وضعيت بي‌رمق منابع آب كشور و بروز خشكسالي‌ها، كار درستي محسوب نمي‌شود. در اين نوشتار ميزان اعتبار و درستي اين گفتمان مورد بحث و ارزيابي قرار مي‌گيرد. بد نيست ابتدا به چند داده كشوري در خصوص هندوانه اشاره شود. سطح كشت هندوانه در كشور ما حدود 85 هزار هكتار است كه از اين اراضي، سالانه 3/3 ميليون تن با متوسط عملكرد حدود 38 تن در هكتار هندوانه برداشت مي‌شود. نكته قابل‌ توجه، كشت ديم اين محصول در برخي نواحي كشور مانند آذربايجان شرقي و غربي، قزوين، خراسان شمالي و جنوبي و گيلان است كه سطح آن جمعا حدود 6 هزار هكتار بوده و از آن حدود 88 هزار تن محصول با عملكرد نزديك به 15 تن در هكتار برداشت مي‌شود. با احتساب قيمت عمده‌فروشي يك كيلو هندوانه  در مردادماه 1401 برابر 35000 ريال، ارزش اقتصادي كل توليد هندوانه (آبي) كشور معادل 115 هزار ميليارد ريال برآورد مي‌شود. به‌ دليل وجود بازارهاي صادراتي در همسايگي ايران، مانند كشورهاي عربي حوزه خليج‌فارس و درياي عمان، روسيه، عراق، تركيه و كشورهاي آسياي ميانه، محصول هندوانه كشور ما ارزش صادراتي مناسبي دارد به‌گونه‌اي كه طي سال 1400 حدود 900 هزار تن هندوانه به ارزش 208 ميليون دلار به 43 كشور جهان صادر شده است.

 

خداحافظی پرماجرا

روزنامه ابتکار:اکنون ماه‌هاست که عراق در بن بست سیاسی قرار دارد؛ بن بستی که هر چند در این کشور در طول سال های اخیر بی سابقه نبوده، اما با توجه به اختلاف نظر میان گروه‌های شیعی برای تشکیل دولت و نیز کارشکنی هایی که جریان صدر در این خصوص داشته، روز به روز پیچیده تر می شود.در این رابطه و در حالی که جدال سیاسی در عراق ادامه داشته و طرفداران مقتدی صدر با اشغال پارلمان و اصرار بر انحلال آن، فصل جدیدی از منازعات سیاسی را دامن زده اند، رهبر جریان صدر عراق امروز یکشنبه با انتشار بیانیه‌‎ای اعلام کرد که برای همیشه از عرصه سیاسی کناره گیری می‌کند.وی در این بیانیه افزود: «من اعلام می‌کنم که دیگر در امور سیاسی دخالت نخواهم کرد و از اکنون به طور کامل از عرصه کناره‌گیری می‌کنم و همه دفاتر وابسته به خود جز مرقد و موزه و موسسه میراث خاندان صدر را می بندم».همزمان صالح محمد العراقی منتشر کننده مواضع مقتدی صدر که از او در عراق به عنوان وزیر صدر یاد می شود، فعالیت خود در شبکه های اجتماعی را متوقف کرد و در حساب او در شبکه های اجتماعی توئیتر و تلگرام عبارت «مغلق» (بسته شده) درج شده است.در همین حال، براساس برخی گزارش ها کمیته ویژه تجمع های جریان صدر نیز فعالیت خود را به حالت تعلیق در آورد. مقتدی صدر رهبر جریان صدر پیش از این نیز از عرصه سیاست کناره گیری کرد اما سپس به عرصه سیاسی بازگشت.مقتدی صدر در اواخر بهمن ماه سال ۱۳۹۲ یکبار از عرصه سیاست کناره گیری کرده بود. رهبر جریان صدر در همان زمان در بیانیه ای اعلام کرد که به طور کامل از عرصه سیاسی کناره گیری کرده و تمامی دفاتر این جریان اعم از سیاسی، دینی و اجتماعی را بسته است.

 

پرونده فولاد روی میز عدلیه

روزنامه جوان:به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای، روز گذشته طی سخنانی در نشست شورای عالی قوه قضائیه، با گرامیداشت هفته دولت و قدردانی از مجاهدت و تلاش‌های شبانه روزی رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت، به همه مسئولان قضایی در بخش‌های مختلف تکلیف کرد همچون یک سال گذشته در راستای رفع مسائل و مشکلات کشور در بخش‌ها و حوزه‌های گوناگون از جمله «رفع موانع کسب و کار»، «ایجاد اشتغال»، «انسداد بستر‌های فسادزا»، «رفع معضلات حوزه صادرات و واردات»، «جلوگیری از تصرفات منابع طبیعی و تغییرکاربری‌های غیرمجاز» و «کنترل بازار» به دولت، کمک و یاری رسانند.رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به در پیش بودن هشتم شهریور، روز مبارزه با تروریسم، اظهار کرد: ایران قربانی تروریسم است؛ شاید هیچ نظام و کشوری به اندازه جمهوری اسلامی ایران از ناحیه تروریسم متحمل خسارت نشده است و شخصیت‌های ممتاز و برجسته‌زیادی در کشور و نظام ما توسط جریان‌های وابسته به استکبار و نفاق ترور شده‌اند؛ البته خون این شهیدان والامقام، امروز درخت جمهوری اسلامی ایران را تنومند و بارور کرده است؛ به گونه‌ای که این نظام دیگر با هیچ اقدام ایذایی از ناحیه دشمن، متزلزل نمی‌شود. رئیس دستگاه قضا بر اهمیت تبیین و افشای هر چه بیشتر چهره جنایتکاران و تروریست‌ها و حامیان آن‌ها تأکید کرد و گفت: صاحبان قلم و سخن و تریبون در کشور ما و هنرمندان و تاریخ‌نویسان ما باید بیش از آنچه تاکنون انجام شده در افشای چهره جنایتکاران و تروریست‌های وابسته به استکبار جهانی و حامیان مستکبر آنها، تلاش و کوشش کنند؛ امروز باز هم شاهدیم که در کشور‌های همسایه ما و در کشور‌های اسلامی، گروه‌های تروریستی و تکفیری با حمایت‌های لجستیکی و تسلیحاتی استکبار جهانی، به کشتار مردم در اجتماعات مختلف مبادرت می‌ورزند. رئیس عدلیه با یادآوری نقش رژیم امریکا در ایجاد گروه تروریستی داعش، بیان داشت: امروز سرکردگان گروهک‌هایی که در اوایل انقلاب و در مقاطع بعدی، مردم ما را ترور می‌کردند، در دامن چه کسانی هستند؟.

 

آب های ژرف به خانه ها رسید

روزنامه خراسان: دولت برای تامین آب سیستان و بلوچستان، چشم انتظار تامین حقابه هیرمند نماند و اگرچه آن را در مذاکرات جدی با طالبان پیگیری می‌کند، اما با اتصال آب‌های ژرف استحصال شده به شبکه آب شرب شهری و روستایی و همچنین تصویب آیین‌نامه قانون انتقال آب دریای عمان، دو گام بلند برای کاهش تنش آبی این استان برداشت. آب ژرف راهی نیمروز شد دیروز با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، آب استحصال و شیرین‌سازی شده از چاه ژرف شماره 3 سیستان و بلوچستان با ظرفیت هزار مترمکعب در شبانه روز به سمت شهرستان نیمروز روانه شد و آن‌طور که دکتر سورنا ستاری گفته، ظرفیت آن تا سه ماه دیگر، به بیش از دو برابر افزایش خواهد یافت. افزایش ظرفیت تا روزانه ۳۰۰۰ متر مکعب دیروز طرح‌های فناورانه آب‌شیرین‌کن در چاه ژرف شماره یک با ظرفیت 500 مترمکعب هم با حضور دکتر ستاری رونمایی شد. او با اشاره به افق مدنظر این طرح ها اظهار کرد: «آب ژرف، جزو اهداف جدی دولت سیزدهم در سیستان و بلوچستان است که با قدرت جلو می‌رود و با این طرح فناورانه روزانه ۳۰۰۰ متر مکعب معادل ۳ میلیون لیتر آب استحصال و به شبکه آب شهری استان منتقل خواهد شد». تصویب آیین نامه قانون انتقال آب اما این طرح، تنها اقدام برای کاهش مشکل آب در سیستان و بلوچستان نیست و پس از تصویب قانون انتقال آب عمان به این استان در مجلس، دولت هم در جلسه یک‌شنبه شب، آیین‌نامه اجرایی آن را تصویب کرد تا روند کار سرعت بگیرد. طبق متن اولیه این آیین‌نامه که در سایت دفتر هیئت دولت منتشر شده است، وزارتخانه‌های نیرو و صمت باید حداکثر تا دوماه دیگر، نقاط مصرف اولویت‌دار برای تامین آب شرب و همچنین نیازهای اولویت‌دار بخش صنعت را مشخص و اعلام کنند. ظرفیت انتقال سالانه 230 میلیون مترمکعب آب عمان آن‌طور که مدیر عامل شرکت تامین آب صنایع و معادن به عنوان مجری طرح انتقال آب عمان اعلام کرده، ظرفیت خط انتقال آب دریای عمان 230 میلیون مترمکعب در سال است که با تمهیداتی می‌توان آن را به 250 میلیون مترمکعب هم رساند. همچنین طبق اطلاعات منتشرشده در پایگاه اطلاع‌رسانی این شرکت، منطقه آزاد چابهار، منطقه مکران و متقاضیان آب در استان سیستان و بلوچستان از آب شیرین‌سازی‌شده این خط انتقال بهره‌مند خواهند شد؛ خطی که تاریخ اتمام احداث آن، انتهای 1404 اعلام شده و تاکنون هم عملیات اجرایی آن 10 درصد پیشرفت داشته است.

 

آمریکا در پیچ تاریخی بایدن در بن‌بست چندطرفه

روزنامه کيهان:شرایط و فضای سیاسی- اقتصادی و رسانه‌ای- امنیتی در جهان و منطقه و به‌خصوص در ایران نشان می‌دهد جمهوری اسلامی با تثبیت اقتدار خود در این حوزه‌ها‌، مغلوب جریان امپراطوری رسانه‌ای صهیونیست جهانی نشده و از پیچ تاریخی عبور کرده و اکنون این آمریکاست که با گرفتار شدن در سلطه امپراطوری رسانه‌ای صهیونیستی و ضعیف‌تر شدن هر روزه در یک پیچ تاریخی پیچیده‌تر قرار گرفته و بایدن با توجه به انتخابات ریاست جمهوری دور بعد گرفتار یک بحران ناتوانی و حیثیتی سیاسی و بن‌بست عجیبی شده است. در این خصوص اولا بایدن برای پیروزی در انتخابات آتی از یک‌سو به رای صهیونیست‌ها و لابی داخلی آمریکا که مقابله با ایران پیش‌شرط آن است‌، نیاز دارد و از سوی دیگر براساس وعده‌های انتخاباتی خود به برجام نیاز دارد که با سیاست‌های منطقی و اقتدار روز افزون جمهوری اسلامی‌،  پیش شرط آن پذیرش مطالبات ایران می‌باشد. لذا نمی‌داند در این بن‌بست چه باید بکند؟! ثانیا بایدن و همفکرانش از رای‌دهندگان به تحریم‌های ایران در کنگره و سنا بوده‌اند و خود در دولت اوباما دستورات تحریمی بیشتری علیه ایران تصویب و اعمال کردند و به‌دلیل نیاز به دوسوم رای نمایندگان، اکنون اگر هم بخواهند نه توان لغو تحریم‌ها را دارند و نه فضای سیاسی داخلی آمریکا به آنها اجازه چنین اقدامی را می‌دهد، چرا که تمام حیثیت سیاسی و عملکرد گذشته‌شان زیر سؤال می‌رود. لذا این تناقض و چالش نیز بن‌بست بایدن را سخت‌تر کرده است. ثالثا اکنون به‌جای اقتصاد ایران‌، اقتصاد آمریکا و همچنین کشورهای اروپایی به‌دلیل بحران افزایش قیمت‌ها به سرنوشت برجام گره خورده است. بایدن و دنباله‌روهای اروپایی‌اش که دچار بحران بی‌سابقه غذایی و انرژی به‌خصوص بعد از جنگ اوکراین شده‌اند‌، از یک‌سو نیازمند نفت ایران و غلات روسیه هستند که پیش‌شرط آن لغو تحریم‌ها می‌باشد و از سوی دیگر نتیجه اصرار بر ادامه تحریم‌ها و سیاست تقابلی با جمهوری اسلامی و دیگر کشورها ادامه افزایش قیمت نفت و انرژی و اعتراضات داخلی است.

 

میانجی در تهران

روزنامه شرق: روز گذشته فؤاد حسین، وزیر امور خارجه عراق، برای دومین بار در سال جاری به ایران سفر کرد. پیش از این او 13 آوریل/ ۲۴ فروردین با حضور در تهران با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود، دیدار و گفت‌وگو کرده بود. اما سلسله دیدارها و سفرهای فؤاد حسین از زمان آغاز به کار دولت رئیسی به سفر ۲۲ دی ۱۴۰۰/ ۲۳ دسامبر ۲۰۲۱ بازمی‌گردد. در مقابل امیرعبداللهیان هم شهریور سال گذشته و پس از تصدی وزارت خارجه به‌منظور شرکت در نشست بغداد به عراق سفر کرد. اما حضور دیروز فؤاد حسین در تهران و دیدارش با مقامات و مسئولان ایرانی از ابعاد مختلف اهمیت دارد؛ چراکه علاوه بر هماهنگی تهران – بغداد برای تأمین مناسبات امنیتی، مباحث روادید و امور مرزی درخصوص اربعین پیش‌رو، باید خاطرنشان کرد عراق میزبان، میانجی و بازیگر اصلی پروسه احیای روابط ایران و عربستان سعودی نیز به شمار می‌رود. مضافا آنکه عراق پس از انتخابات زودهنگام پارلمانی ۱۰ اکتبر ۲۰۲۱/ ۱۸ مهر ۱۴۰۰ تا به اکنون در یک بن‌بست سیاسی برای تشکیل دولت قرار دارد. البته این بن‌بست سیاسی در ماه‌ها و هفته‌های اخیر جای خود را به هرج‌ومرج خیابانی و اوج‌گیری تنش سیاسی داده است. ازاین‌رو اهداف و دلایل سفر وزیر امور خارجه عراق به ایران هم‌زمان با تشدید بحران داخلی در این کشور باید مورد کندوکاو قرار گیرد.

 

پایتخت باغ‌ها

روزنامه همشهری:بسیاری تهران قدیم را با باغ‌هایش نگاشته و به تصویر کشیده‌اند؛ منطقه‌ای خوش آب و هوا، سرسبز و پردرخت که به‌دلیل قرار گرفتن در مسیر 7روددره پرآب، قریه‌ها و آبادی‌های پایین‌دست آن جمعیت‌پذیر بوده و به همین دلیل امروزه هسته مسکونی شهر تهران در راستای این روددره‌ها و حول آنها شکل گرفته است. شاید همین شرایط دلپذیری و چشم‌نوازانه‌ موجب برگزیده شدنش برای پایتختی دوران قاجاریه می‌شود و از همین‌جاست که سمفونی غم‌انگیز باغ‌های تهران شروع به نواختن می‌کند. توسعه و شهرنشینی یکی از بزرگ‌ترین موانعی به شمار می‌رود که از همان ابتدا بلای جان باغ‌های تهران شد؛ هر چند با تشکیل بلدیه و ارگان‌های قانونگذار، قوانینی برای حفظ باغ‌ها نوشته شده و تا امروز نیز مورد اصلاح و بازبینی بی‌شمار قرار گرفته، اما داستان باغ‌های تهران که هر روز غریبانه‌تر از پیش در حال نگارش است، باید ضرباهنگی به جز قلع و قمع را به رشته تحریر درآورد و این مقال به‌دنبال چنین رویکردی است.لازم است کمی به عقب بازگردیم؛ قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، قانونی به نام «حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها» وجود داشت. در سال1359 شورای انقلاب، قانونی تقریبا مشابه را با تغییراتی اندک، تصویب کرد که مبنای کار شهرداری برای حفاظت و گسترش فضای سبز قرار گرفت. بعد‌ها این قانون نیز در جلسه علنی مورخ1387/12/14 مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و مواد یک و ۴ آن که مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته بود، در تاریخ۱۳۸۸/۴/20 با اصلاحاتی از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام، موافق با مصلحت نظام تشخیص داده و برای اجرا به دولت ابلاغ شد.

 

خودرو در اتوبان ناترازی

روزنامه وطن امروز: ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو در روزهای اخیر به عنوان خودروسازان بزرگ کشور، گزارش فعالیت ماهانه دوره یک ماهه منتهی به پایان مرداد سال جاری را در سایت کدال منتشر کردند. بر پایه این گزارشات مجموع میزان تولید این 3 شرکت خودروسازی به 388 هزار دستگاه خودرو در 5 ماه ابتدایی سال جاری رسیده است؛ این در شرایطی است که طبق اعلام وزارت صمت، نیاز بازار خودرو در سال یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو است و زمانی بساط قرعه‌کشی برداشته می‌شود که میزان تولید خودروسازان به این عدد برسد. اگر بخواهیم عملکرد خودروسازان را در مقیاس 5 ماهانه ارزیابی کنیم، خودروسازان باید در حالت مطلوب حدود 580 هزار دستگاه خودرو تولید کنند که این عدد با میزان تولید ۲ شرکت اصلی خودروساز فاصله 192 هزار دستگاهی را نشان می‌دهد و این کمبود عرضه بیانگر آن است که همچنان خودروهای پرتقاضای داخلی به صورت قرعه‌کشی به فروش خواهند رسید. به گزارش «وطن‌امروز»، گزارش‌ فعالیت ماهانه خودروسازهای بزرگ کشور نشان از رشد قابل توجهی که بتواند نوید پایان لاتاری خودرو را بدهد، ندارد. میزان تولید خودروهای ایران‌خودرو و سایپا به عنوان خودروسازهای بزرگ کشور بر اساس آخرین گزارش‌ فعالیت که در سامانه کدال منتشر کردند، به ترتیب در 5 ماهه امسال 211 هزار و 127 هزار دستگاه بوده است که مجموعا نسبت به سال گذشته حدود 13 درصد رشد کرده، در حالی که برای حذف قرعه‌کشی خودرو نیاز به افزایش نزدیک به 50 درصدی تولید و عرضه است.

 

شخصیت‌سازی،مشکل بزرگ لوازم‌التحریر ایرانی

روزنامه جام‌جم :در کشورمان حدود هزار تولید ‌کننده نوشت‌افزار وجود دارد که به یک روایت ۱۵هزار و به روایتی دیگر ۲۵‌هزار نفر را به کار مشغول کرده‌اند. از این هزار تولیدکننده اما فقط حدود ۱۰۰مجموعه محتواهای سالم و نامتعارض تولید می‌کنند که از این تعداد نیز تنها ۳۰تولیدکننده در مقیاس بزرگ و در سطح اول بازار مشغول کارند. همه اینها گفته‌های محمد یقینی،‌ مدیرعامل مجمع نوشت‌افزار ایرانی- اسلامی است که با او درباره اوضاع و احوال بازار این محصولات گفت‌و‌گو کرده‌ایم.مشکلات تولید در این بازار نیز مثل سایر بازارها کم‌نیست و‌ رقابت با محصولات خاص و فانتزی وارداتی به‌دلیل به‌صرفه نبودن عملا تولیدکننده‌های داخلی را از فعالیت در این حوزه‌ها دور کرده است. ولی اینها همه چالش‌های پیش‌رو نیست چرا‌که تولید نوشت‌افزار با محتواهای سالم، ‌ایرانی و محبوب و پر مشتری داستان مفصل خودش را دارد که محمد یقینی آن را به تفصیل شرح می‌دهد.بازار نوشت‌افزار کشورمان همچنان در قبضه محصولات خارجی و دقیق‌تر بگوییم، چینی است. چرا با وجود سال‌ها حرف زدن درباره نوشت‌افزار ایرانی‌اسلامی هنوز چهره بازار تغییر نکرده و این محصولات همچنان مهجورند؟به این سؤال می‌توان از دو جنبه پاسخ داد؛ یکی بحث تولید و ساخت ایران بودن و دیگری جنبه محتوایی و فرهنگی. سؤال من درباره هر دو جنبه است.از جنبه تولید محصولات ساخت داخل حقیقت این است که از حدود ۱۰ سال قبل بحث نوشت‌افزار ایرانی-اسلامی در کشور مطرح شد، تقریبا رشدی سه برابری را تجربه کرده‌ایم اما از این به‌بعد تداوم رشد تولیدات منوط به تنظیم بحث صرفه اقتصادی یکسری از اقلام است تا ساخت داخل آنها نیز جلو برود. نوشت‌افزار یک صنعت بسیار متنوع و پرمحصول است که باعث می‌شود صرفه اقتصادی آن مهم باشد به‌خصوص این‌که هرچقدر محصولات فانتزی‌تر و بدیع‌تر باشند،‌ هزینه‌های تولید بالاتر می‌رود. فرض کنید کشوری مثل چین که بزرگ‌ترین تولیدکننده نوشت‌افزار در دنیاست مثلا برای یک قالب مداد تراش چند میلیارد تومان هزینه می‌کند، چون مطمئن است این محصول را به چند کشور دنیا صادر می‌کند اما اگر یک تولید‌کننده در کشور ما بخواهد به محصولاتش تنوع بدهد حداقل باید ۲۰ تا ۳۰ قالب داشته باشد که قطعا مشکل صرفه اقتصادی ایجاد می‌کند و تولید‌کننده توان این کار را ندارد.

 

مشت درشت بر صورت غرب

روزنامه فرهیختگان:غرب تلاش داشت با تبدیل اوکراین به کانون توطئه علیه روسیه، مسکو را به جنگ بکشاند اما با پیش‌دستی کرملین، غرب و ساکنانش در وضعیتی کابوس‌وار گرفتار شده‌اند.  دولت‌های غربی پس از آنکه مدعی شدند حمله روسیه به ساختارهای ناتو در خاک اوکراین باعث اتحاد آنها شده است، بیشتر در حال مواجهه با شکاف‌های بزرگ درون خود و همچنین در مواجهه با دیگر نقاط جهان هستند. به جز آمریکا و اروپا که 12‌درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند دیگر نقاط جهان به‌ویژه در آسیا، آفریقا و آمریکای‌لاتین که 88‌درصد جمعیت را در خود جای داده‌اند، به مقابله با مسکو اعتقادی ندارند و غرب را مقصر وقوع جنگ در اوکراین می‌دانند. امروز واشنگتن خود در چاهی افتاده که برای مسکو حفر کرده بود. آمریکا زمانی که در‌حال طراحی نقشه برای ادغام اوکراین در جبهه‌ غربی و تبدیل این کشور به یک پایگاه علیه روسیه و دیگر قدرت‌های شرقی بود تصور نمی‌کرد به وضعیت امروز دچار شود. واشنگتن تلاش داشت با قرار‌دادن مسکو بر سر یک دو راهی بزرگ، فشاری سنگین به کرملین جهت محاسبه وضعیت وارد سازد اما با تصمیم روس‌ها با نشان دادن واکنش عملی به پیشروی ناتو به سمت مرزهایشان، کاخ سفید در دوراهی مزبور قرار گرفت. روسیه در دوراهی مدارا با شرایط و اقدام نظامی، مورد دوم را برگزید و با کسب موفقیت‌ نسبی در این حوزه باعث شد آمریکا در این دوراهی قرار گیرد. از این پس واشنگتن یا باید دربرابر پیشرفت‌های روسیه و تضعیف منافع غرب مدارا پیشه کرده یا به‌طور مستقیم وارد عمل شود. محاسبات پی‌در‌پی آمریکا فشار سنگینی را به نهادهای مسئول این کشور وارد کرده است زیرا انتخاب هر یک از این دو راه، هزینه‌های سنگین و البته نتایج نامعلومی به دنبال خواهد داشت. واشنگتن اگر علیه مسکو اقدام کند با خطر سلاح‌های هسته‌ای روبه‌ رو خواهد شد و اگر منفعلانه به تماشا بنشیند نظاره‌ گر پیشروی‌های روسیه خواهد بود. مسکو هرچند در جریان جنگ زیان‌هایی دیده است اما درمقابل این آسیب‌ها، به موفقیت‌های بزرگی نیز رسیده است. در ادامه به برخی از این موفقیت‌ها اشاره شده است.

 

راستی که عجب اوضاعی است!

روزنامه اطلاعات :رئیس جمهوری، وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه اخیراً از تلاش‌های دولت برای کنترل تورم و جلوگیری از کسری بودجه بیشتر دولت سخن گفتند و ضمن آن هم البته همه مقامات دولت‌های جدید به آوار برجای مانده از گذشته و کژکارکردی‌های دولت قبلی نیز گریزی زدند که گرچه قرار بود این عادت نه چندان پسندیده از قاموس گفتاری و رفتاری کارگزاران نظام بساط توجیه خود را برچیند اما ظاهراً قرار نیست چنین شود. بگذریم کاهش ضریب فزاینده پولی، جلوگیری از رشد پایه پولی، سختگیری‌ در انتشار اوراق قرضه، ایجاد انضباط مالی و کاهش استقراض از بانک مرکزی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها و مواردی از این دست همه و همه اقدامات خوبی است که می‌تواند به دولت و مردم در کاهش تورم کمرشکن کمک کند و تلاش برای رفع تحریم‌ها و به نتیجه رساندن برجام هم که دولت در حال انجام آن است می‌تواند کمک حال خوبی برای استمرار این تلاش‌ها در راستای ایجاد ثبات و بهبود فضای کسب وکار و تجارت باشد اما مشکل بزرگ اقتصاد ایران نحوه حکمرانی اقتصادی و عدم تغییر و تحول بنیادین در نظام بانکی و سیستم مالیاتی و بی‌توجهی اساسی به اصلی‌ترین دلایل ایجاد و رشد نقدینگی در کشور است. بی‌تردید تمامی تلاش‌های دولت ‌ ـ اگر واقعاً همان باشد که تیم اقتصادی‌اش می‌گوید ـ وقتی می‌تواند به ثمر بنشیند که چشمه تولید و خلق نقدینگی غیر مولد را بخشکاند یا حداقل از میزان و حجم زاد و ولد آن بکاهد؛ زیرا بخش اعظم این زاد و ولد (بیش از ۶۰درصد) نتیجه مزیت بخشی و پرداخت پاداش به بخش‌های غیرمولد و سفته بازانه اقتصاد است که بخش‌ مهمی از آن ماحصل توزیع رانت و بخش دیگر آن ایجاد مزیت بالای سرمایه‌گذاری در امور غیرمولد است که اصولاً امکان رشد و توسعه در بخش‌های مولد و اشتغالزا را از بین می‌برد و به زبان ساده با تولید نقدینگی رو به تزاید و ثروت بادآورده و در خواب خرگوشی نظام مالیاتی و سیستم نظارتی، مرتب از جیب فقرا بر می‌دارد و بر میزان صفرهای دارایی بخش کوچکی از طبقه رانت‌خوار و ثروتمند و با نفوذ جامعه می‌افزاید.

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.