لغو روادید سفرهای گروهی ایران و روسیه

گروه‌های ۵ تا ۵۰ نفره نیاز به اخذ روادید ندارند

سفرهای گروهی میان دو کشور ایران و روسیه بدون نیاز به اخذ روادید انجام می‌شود که شامل تورهای گردشگری است

شهروند آنلاین: وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در گفت و گو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه اعلام کرد که سفرهای گروهی میان دو کشور ایران و روسیه بدون نیاز به اخذ روادید انجام می‌شود که شامل تورهای گردشگری یعنی گروه‌های متشکل از حداقل ۵ نفر و حداکثر ۵۰ نفر است.

«علی‌اصغر مونسان»  گفت: لغو روادید مشمول افراد به صورت انفرادی نمی‌شود، بلکه شامل گروه‌های تور گردشگری یعنی گروه‌های متشکل از حداقل ۵ نفر و حداکثر ۵۰ نفر است. بنابراین لغو روادید در قالب آژانس‌های گردشگری دو کشور برای تورهای ۵ تا ۵۰ نفره است.

وی افزود: فعلاً برنامه‌ای برای لغو ویزای انفرادی میان ۲ کشور وجود ندارد. طبیعی است که ابتدا منتظر نتیجه تجربه لغو روادید گروهی باشیم و پس از آن اگر نیازی احساس شد به فکر روادید انفرادی نیز خواهیم بود که باید از طریق وزارت امور خارجه اقدام شود،  اما بخشی که به ما مربوط است موضوع توسعه گردشگری است که بیشتر مربوط به ویزای گروهی و تورهای گردشگری می‌شود.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایران درباره پروازهای مستقیم میان ۲ کشور نیز بیان کرد: پروازهای میان ۲ کشور پیش‌تر نیز وجود داشته، اما در نظر داریم با لغو روادید گروهی پروازهای میان ۲ کشور افزایش یابد. به طور قطع  پرواز مستقیم یکی از عناصر مهم توسعه گردشگری میان دو کشور است، بیشترین پروازهایی که هواپیماهای داخلی ما به مقاصد مستقیم روسیه دارند توسط هواپیمایی ماهان صورت می‌گیرد، اما تمام خطوط هوایی داخلی ما این علاقه‌مندی را دارند که به محض وجود بازار و مشتری، پروازهای مستقیم به مقاصد روسیه داشته باشند، بنابراین هیچ مشکلی برای افزایش پروازهای ایرانی وجود ندارد.

مونسان در ادامه ضمن تاکید بر داشته‌های مشترک فرهنگی میان دو کشور درباره  ظرفیت گردشگری میان ایران و روسیه اظهار داشت: فاصله نزدیک، زمان کوتاه سفر و مزایای سفر میان دو کشور برای مثال در زمینه گردشگران ایران علاقه‌مندی ایرانیان برای سفر به روسیه که این کشور را به‌عنوان یک مقصد مطلوب گردشگری قبول دارند، موزه‌های فراوان موجود در کشور روسیه، طبیعت و جذابیت‌های شهرهای این کشور و در زمینه گردشگران روسیه تنوع آب و هوایی فراوان کشور ایران، آفتاب زیاد که در کشور روسیه کم است، جزایر و سواحل بسیار خوب ایران، کویرهای مشهور ایران که کویر لوت جزو میراث جهانی یونسکو است، همراه با تورهای کویرنوردی فعال، کوه‌ها و جنگل‌های کشور ایران که همراه با فرهنگ و تاریخ کشورمان یک مجموعه قوی برای سفر ایجاد می‌کند.

او در ادامه افزود: حدود ۷۰۰ موزه فعال دولتی و غیردولتی در سطح کشور داریم، موزه‌هایی بسیار غنی که آثاری بالغ بر ۷ تا۱۰ هزار سال قدمت در آن‌ها نگهداری می‌شود که در کنار آن‌ها باید به ابنیه و سایت‌های تاریخی بی‌نظیر کشور ایران نیز اشاره کرد.  ۲۴ اثر ثبت جهانی و ۳۴ هزار اثر ثبت ملی همراه با میراث ناملموس که شامل آداب و رسوم و سنن اقوام مختلف است.

وی اظهار داشت: تنوع غذایی که در کشور ایران وجود دارد و همچنین فعالیت جدیدی تحت عنوان بوم‌گردی که بسیار مورد توجه گردشگران اروپایی قرار گرفته در کشور  رو به جلو است. این نوع گردشگری مبتنی بر گردشگری روستایی است که در آن گردشگر در یک محیط کاملا خانوادگی همراه با بومیان ما زمانی را سپری می‌کند و در تمام فعالیت‌های آن‌ها مشارکت می‌کند. این نوع گردشگری در فضاهای روستایی و در خانه‌های بومی انجام می‌شود و مجموعه‌ای است که می‌ تواند برای گردشگران روس جذابیت داشته باشد.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایران همچنین درباره احتمال افزایش مجوز شکار خارجیان یا ایجاد فضاهای شکار برای گردشگران نیز بیان کرد: «محیط زیست، موضوع بسیار مهمی است که مردم ما توجه زیادی به آن دارند. توسعه گردشگری ایران بر مبنای موضوع شکار نیست، یعنی به دنبال این نیستیم که با برنامه‌هایی مانند شکار به دنبال جذب گردشگر باشیم، چرا که نه تنها آورده گردشگری بالایی ندارد، بلکه به محیط زیست نیز آسیب می‌رساند، سازمان محیط زیست بر اساس مقررات و ضوابطی که دارد سالانه تعدادی مجوز به ایرانیان یا غیرایرانیان برای شکار ارائه می‌دهد اما قطعاً محور کار ما این موضوع نخواهد بود.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.