آمریکا سفیر ایران در عراق را تحریم کرد

موج جدید تحریم های امریکا علیه اشخاص و نهادها

وزارت دارایی آمریکا روز پنجشنبه سفیر ایران در بغداد و پنج نهاد ایرانی را تحریم کرد و ایران ادعای مقامات آمریکایی را “تکراری و گزارش های ساختگی، ناشیانه و متقلبانه” دانست

شهروند آنلاین : وزارت خزانه‌داری آمریکا بامداد جمعه (به وقت تهران) «ایرج مسجدی»، سفیر ایران در بغداد را در فهرست تحریم‌ها قرار داد. واشنگتن در اقدامی جداگانه هم چند نهاد ایرانی را به بهانه تلاش برای دخالت در انتخابات آمریکا تحریم کرده است.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، بهانه تحریمی ایرج مسجدی ارتباط با نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عنوان شده است.

نهاد آمریکایی در بیانیه خود از آقای مسجدی به عنوان یکی از مشاوران نزدیک سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نام برده و نوشته ایشان نقش تعیین‌کننده‌ای در سیاست‌های سپاه قدس در عراق بازی کرده‌اند.

«استیون منوشین»، وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت: «رژیم ایران با منصوب کردن مقام‌های نیروی قدس به عنوان سفیر در منطقه با هدف پیش بردن برنامه‌های بی‌ثبات‌کننده برون‌مرزی خود، امنیت و حاکمیت عراق را تهدید کرده است.»

وی اضافه کرد: «ایالات متحده به استفاده از ابزارها و اختیارات در دسترس خود برای هدف قرار دادن رژیم ایران و مقام‌های سپاه قدس که قصد دخالت در امور ملت‌های مستقل را دارند ادامه خواهد داد.»

دولت آمریکا علاوه بر تحریم آقای مسجدی، در بیانیه‌ای جداگانه از اعمال تحریم‌های جدید علیه چند نهاد ایرانی به بهانه دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا خبر داده است.

خزانه‌داری آمریکا از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی قدس سپاه پاسداران، موسسه بیان رسانه گستر، انجمن اسلامی صدا و سیمای ایران و انجمن بین المللی رسانه های مجازی به عنوان بازیگران اصلی در تلاش برای انتشار اطلاعات گمراه کننده پیش از انتخابات سوم نوامبر آمریکا نام برد.

تحریم های آمریکا شهروندان و شرکت های آمریکایی را از معامله با نهادهایی مورد نظر منع می کند.جان رتکلیف، مدیر اطلاعات ملی آمریکا، روز چهارشنبه ایران را به دخالت در انتخابات این کشور متهم کرد، اتهامی که ایران رد کرده است.

وزارت خارجه ایران در واکنش به این اتهام صبح پنجشنبه سفیر سوئیس در تهران را احضار کرد. سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران است.سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت ایران خارجه گفت که سفیر سوییس از سوی دستیار وزیر و مدیرکل آمریکای وزارت خارجه ایران احضار شده و ایران ادعای مقامات آمریکایی را “تکراری و گزارش های ساختگی، ناشیانه و متقلبانه” می‌داند.

اما خزانه داری آمریکا عصر پنجشنبه گفت که پنج نهادی که تحریم کرده “با پراکندن اطلاعات غلط در فضای مجازی و اعمال نفوذ شرورانه با هدف گمراه کردن رای دهندگان آمریکایی، برای پاشیدن بذر نفاق در میان رای دهندگان کوشیده اند.”

وزارت دارایی آمریکا گفت “بیان گستر”، در این فعالیت ها نقش اول را بازی کرده.

اما چارلز شومر، رهبر اقلیت دمکرات سنا، که روز چهارشنبه در جریان گزارش نهادهای اطلاعاتی درباره امنیت انتخابات قرار گرفت، می گوید با این نظر رتکلیف مخالف است که ایران مشخصا قصد صدمه زدن به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را داشته.

او به شبکه ام اس ان بی سی گفت: “برای من روشن بود که هدف ایران در این مورد و روسیه در بسیاری موارد دیگر تضعیف اعتماد به انتخابات ماست. به نظر من این اقدام با هدف بی اعتبار کردن پرزیدنت ترامپ صورت نگرفته.”

نانسی پلوسی، رئیس دمکرات مجلس نمایندگان، هم روز پنجشنبه گفت که هرچند ایران یک “بازیگر بد” است اما روسیه مسئول واقعی در زمینه دخالت در انتخابات آمریکاست.

او گفت: “همه آنچه که اینجا در قلمرو عمومی دیده ایم بیانیه ای را که دیروز (از جان رتکلیف) شنیدیم توجیه نمی کند.”

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.