چرا کشتی ایران از آمریکا عقب است؟

عباس جدیدی در گفت‌وگو با «شهروند»: استراتژی یزدانی مقابل تیلور اشتباه بود

پیشکسوت کشتی اعتقاد دارد آمریکایی‌ها از یک سال پیش برای مسابقات قهرمانی جهان برنامه‌ریزی کرده‌ و موفق هم شده‌اند.

به گزارش خبرنگار شهروندآنلاین، بعد از شکست حسن یزدانی مقابل دیوید تیلور در فینال وزن 86 کیلوگرم و همچنین باخت حسن نخودی در برابر جردن باروز، موجی از انتقادها نسبت به شکست ورزشکاران ایرانی مقابل آمریکایی‌ها شکل گرفت.

اگرچه دو پیروزی کامران قاسم‌پور و رحمان عموزاد مقابل حریفان آمریکایی تا حدی فضا را تلطیف کرد، اما همچنان عده‌ای بر این باورند که کشتی آمریکا در وضعیت کنونی نسبت به ایران وضعیت بهتری دارد و این مساله مشهود است.

برای تحلیل این موضوع با عباس جدیدی، مرد پرافتخار کشتی ایران که سوابق زیادی در این عرصه دارد، همکلام شدیم. او در گفت‌وگو با خبرنگار ما صحبت‌های جالبی داشت.

اگر آن دو کشتی‌گیر بودند، قصه فرق می‌کرد

عباس جدیدی صحبت‌های خود را در گفت‌وگو با «شهروند» این‌طور شروع کرد: «جا دارد به اعضای تیم ملی کشتی خسته‌نباشید بگویم. به نظرم فدراسیون کشتی و کمیته فنی فدراسیون بهترین افرادی هستند که می‌توانند با ارزیابی درست و تحلیل و بررسی عملکرد کشتی‌گیران و کادر فنی بهترین تصمیمات را اتخاذ کنند، اما در شرایط کنونی فکر می‌کنم که کشتی آزاد عملکرد نسبتا خوبی داشت و کشتی فرنگی خوب کار نکرد.»

او ادامه داد: «واقعیت این است که ایران به همراه آمریکا و روسیه مثلث قدرت کشتی دنیا هستند. اگرچه روس‌ها در این بازی‌ها نبودند، اما ما هم غایب‌هایی داشتیم. یکی، دو کشتی‌گیر ایران که شانس مدال بودند در این تورنمنت حضور پیدا نکردند و شاید اگر آنها بودند ماجرا بسیار متفاوت می‌شد.»

دلیل ناکامی مقابل آمریکایی‌ها

جدیدی که در انتخابات فدراسیون کشتی رقیب علیرضا دبیر برای ریاست بود، در پاسخ به این پرسش که چرا کشتی‌گیران ایرانی به خصوص حسن یزدانی، نتیجه بهتری مقابل آمریکایی‌ها نگرفتند،‌بیان کرد:‌ «به هر حال، این‌طور نیست که ما فقط کار کنیم و تمرین بگذاریم و آمریکایی‌ها دست به سینه بایستند تا بیایند و بازنده شوند. آنها آنالیز می‌کنند، برنامه‌ریزی می‌کنند، کار می‌کنند. شک نکنید فدراسیون کشتی آمریکا آنالیز دقیقی از کشتی‌گیران ایرانی داشته، چراکه آمریکایی‌ها در بحث آنالیز بسیار قوی هستند و با آگاهی کامل به مسابقات آمده بودند. به خصوص دیوید تیلور که همه دنیا می‌دانستند در فینال رقیب حسن یزدانی است.»

استراتژی یزدانی مقابل تیلور اشتباه بود

جدیدی با اشاره به شکست حسن یزدانی مقابل تیلور تاکید کرد: «همه ما حسن یزدانی را دوست داریم و چون علاقه‌مندیم همیشه طلا بگیرد، این‌قدر روی او حساس هستیم. احساس من این است که استراتژی و تاکتیک مبارزه با تیلور برای یزدانی اشتباه ترسیم شده بود. حسن یزدانی در کشتی سال گذشته نیز مقابل تیلور در رفت و برگشت‌ها جا می‌ماند و در همین کشتی نیز از این موضوع ضربه خورد. از طرفی بر همه آگاه بود که تیلور در این بحث مهارت دارد، اما انگار کسی او را آنالیز نکرده بود. در حالی که آمریکایی‌ها با آنالیز دقیق از یزدانی و سایر کشتی‌گیران ایرانی وارد رقابت‌ها شدند.»

همه برای شادی مردم تلاش کردند

پیشکسوت ارزنده کشتی صحبت‌های خود را این‌طور به پایان برد: «با همه مسائل باید به کادر فنی و کشتی‌گیران خسته‌نباشید گفت. همه با جان و دل کشتی گرفتند تا دل مردم را شاد کنند. من آینده این بچه‌ها را روشن می‌بینم. اینها باید حفظ شوند و مورد حمایت قرار بگیرند تا در آینده بهتر کار کنند. آنهایی که مدال خوب گرفتند نباید مغرور شوند و آنها که ناکام بودند باید تلاش‌شان را دو برابر کنند. این رمز موفقیت کشتی ایران در سال‌های آینده است.»

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.