۹۳ روز پس از قتل؛ چرا نجفي آزاد شد؟

وکيل‌مدافع شهردار اسبق به شهروندآنلاین: او با وثیقه یک میلیارد تومانی تا زمان بررسي جنبه عمومي جرم در دادگاه، آزاد است

عکس از مهدی حسنی | شهروندآنلاین

نجفی از زندان آزاد شد. او 93 روز پیش به اتهام قتل میترا استاد بازداشت شد. خبر آزادی شهردار سابق پایتخت در حالی بعداز ظهر چهارشنبه منتشر شد که حدود دو هفته پیش خانواده استاد از قصاص او گذشتند؛ حکم قصاصی که در شعبه 9 دادگاه کیفری تهران از سوی قاضی کشکولی برای قتل عمد میترا استاد صادر شد. اما حالا آنطور که وکیل مدافع نجفی می‌گوید، همان قاضی با توجه به گذشت اولیای دم قرار بازداشت نجفی را به قرار وثیقه تغییر داده است. با این حساب نجفی تا زمان برگزاری دادگاه بعدی که برای بررسی جنبه عمومی جرم برگزار می‌شود، دیگر به زندان نمی‌رود.

میترا استادمرحوم میترا استاد صبح روز هفتم خرداد ماه به ضرب چند گلوله از سوی محمدعلی نجفی به قتل رسید. نجفی عصر همان روز با مراجعه به اداره آگاهی به قتل همسر دومش اعتراف کرد. به دنبال مراحل ابتدایی تحقیقات قضائی در خصوص این پرونده در دادسرای جنایی تهران انجام شد و کیفرخواست با عنوان قتل عمد صادر و پرونده جهت رسیدگی نهایی به دادگاه ارسال شد. اتهامات نجفی به ترتیب قتل عمد خانم میترا استاد، حمل و نگهداری سلاح غیرمجاز و ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح (غیرفوتی) از سوی علی القاصی مهر، دادستان عمومی و انقلاب تهران، عنوان شد. شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی کشکولی کار رسیدگی به این پرونده را بر عهده گرفت. رسیدگی به این پرونده طی سه جلسه چند ساعته به پایان رسید. اظهارات صریح نجفی به‌ عنوان متهم و سایر شواهد و قراین و البته توضیحات کارشناسان اسلحه و پزشکی قانونی، همه و همه باعث شد تا حدس‌زدن حکم نهایی قاضی کار چندان مشکلی نباشد. درنهایت هم حکم قصاص نجفی چند روز پس از خاتمه آخرین جلسه دادگاه از سوی سخنگوی قوه قضائیه اعلام شد. همچنین نجفی به دو سال حبس هم به دلیل نگهداری غیرمجاز اسلحه محکوم شد؛ اما دادگاه نجفی را از عنوان سوم اتهامی یعنی ایراد صدمات بدنی تبرئه و حکم برائت صادر کرد.

با این حال اما حکم قصاص برای نجفی صادر شد. بعد از آن بود که همه نگاه‌ها به خانواده میترا استاد و بیش از همه مسعود، برادر مقتول، دوخته شد؛ چراکه سرانجام این پرونده در گروی تصمیم نهایی این خانواده بود. مسعود استاد از همان روزهای نخست حادثه تا آخرین روز دادگاه بارها به موضوع قصاص و اجرای عدالت را برای قاتل خواهرش اشاره کرده بود؛ اما جالب این‌که از همان روزهای اول هم انگار خیلی‌ها به قاب عجیب و ناباورانه چوبه دار و نجفی باور نداشتند؛ این‌که قصاص و اعدام پایان کار شخصیتی مثل نجفی با کوله‌باری از سمت‌ها و پست‌های بلندپایه کشوری باشد، باورکردنی نبود. همین هم شد؛ مسعود استاد سحرگاه چهارشنبه، 23 مرداد، خبر گذشت از خون نجفی را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد. با گذشت خانواده استاد از قصاص، ماجرای قصاص نجفی بسته شد؛ اما پرونده این حادثه جنجالی هنوز هم باز بود؛ محاکمه از جنبه عمومی جرم قتل عمد، حکم دو ‌سال زندان صادر شده قاضی کشکولی درخصوص نگهداری غیرمجاز اسلحه و البته اعتراض وکلای مدافع نجفی به رأی صادرشده همه و همه نشان می‌داد که این پرونده تا تعیین تکلیف نهایی حداقل چند ماه دیگر زمان لازم دارد.

مسعود استادحالا خبر دیگری در خصوص این پرونده جنجالی منتشر شد. خبر آزادی نجفی با قید وثیقه؛ وثیقه‌ای که به گفته حمیدرضا گودرزی یکی از وکلای مدافع نجفی یک‌میلیارد تومان تعیین شده است: «تهیه این پول ممکن نبود و به جای آن سند یک ملک به همین ارزش به‌ عنوان وثیقه تحویل مقامات قضائی شد تا آقای نجفی بعدازظهر چهارشنبه از زندان آزاد شود.» گودرزی در توضیح بیشتر به «شهروند» گفت: «بر اساس قانون قاضی به دلیل حکم قصاص برای هر متهم قتل عمد قرار بازداشت صادر می‌کند؛ اما خب در این پرونده با گذشت اولیای دم از قصاص آقای نجفی، خود به خود قرار بازادشت منتفی شد.»

او ادامه می‌دهد: «البته قاضی کشکولی مساعدت کردند و با درخواست ما مبنی با تغییر قرار و صدور قرار سبک‌تری موافقت کردند، درنهایت هم یک میلیارد تومان وثیقه تعیین شد که از سوی خانواده نجفی این قرار با یک سند ملکی به همین ارزش تأمین شد و درنهایت آقای نجفی از زندان اوین آزاد شدند.» او درباره شرایط روحی و جسمی آقای نجفی هم گفت: «ایشان از لحاظ روحی شرایط خوبی دارند و در سلامت کامل بعد از آزادی نزد خانواده‌شان رفتند.» این وکیل دادگستری در پاسخ به این پرسش که آقای نجفی تا چه زمانی با قرار وثیقه آزاد است و این‌که آیا محکومیت دیگری در انتظار نجفی است، گفت: «ما به حکم صادرشده اعتراض کردیم، به اعتقاد ما قتل شبه‌عمد بوده، پرونده برای بررسی به دیوان عالی رفته و تا جواب نهایی باید صبر کنیم. البته اگر دیوان قتل را عمد تشخیص دهد، پرونده در شعبه دیگری بررسی و آقای نجفی از جنبه عمومی جرم محاکمه می‌شود. تا آن زمان ایشان با قرار وثیقه آزاد هستند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
6 دیدگاه
 1. ناشناس می‌گوید

  آيا آزادى نجفى خطرى براى كسى ايجاد نخواهد كرد؟ قطعا اسلحه در دست ندارد ولى به سلاح سرد دسترسى خواهد داشت. بايد تحت مراقبت دايمى يك روان پزشك باشد حتى ممكن است ازدواج سوم برايش تجويز بشود. آيا همسر اول نجفى حاضر هست مجددا با او ازدواج كند ؟ تصور نميرود. انتخاب محل زندگى او خيلى مهم است. حتى اگر در يك اپارتمان جديد زندگى كند همسايگانش رنج خواهند برد. قصاص و بخشش قصاص برابر قانون بدرستى اجراء شد ولى خودش كه ميداند قاتل است و ممكن است نتواند با عذاب وجدان به زندگى اش ادامه بدهد. و نكاتى ديگر ………..

  1. شفا می‌گوید

   نظر اين ناشناس را بايد افراد متخصص بررسى كنند. على الظاهر درست بنظر ميرسد مخصوصا ٢ نكته مهم ديده ميشود همسر اول نجفى حتما طلاق گرفته بود و گرنه نجفى نميتوانست در هيج دفتر رسمى ازدواج با ميترا را برابر قانون به ثبت برساند، فلذا دوباره او رادر آغوش نخواهند گرفت. و ديگر انكه ديده ايم و بازهم خواهيم ديد وقتى مجرمين حرف اى بعد از گذراندن مجازات قانونى از ندامتگاه به زندگى عادى بر ميگردند كمتر ندامت نشان ميدهند و با مهارت بيشتر و ترس كمتر از قانون اعمال خود را ادامه ميدهند.

   با پوزش نام و ايميل مستعار است تمايلى به انعكاس اين ديدگاه ندارم. درشهروندانلاين مطالعه شود كافى است.

  2. محبوس می‌گوید

   تو مملکتی که قانون برای همه یکسان نیست حرف از حقوق بشر زدن یک توهمه. واقعا قانون جنگل بهتر از قانون این مملکته.

 2. گوسفند می‌گوید

  من الان تمام زندگیم زیر دستای شوهر مسئولیت نشناسم داره نابود میشه هنوز منتظرم تاریخ دادگاهم برسه اونوقت ازمابهتران آدم میکشن سه ماهه راست راست راه میرن… واقعا که اینجا جنگل‌ه

 3. محبوس می‌گوید

  واقعا قانون جنگل بهتر از قانون این مملکته.

 4. محمود می‌گوید

  نهایت بی عدالتی در این جامعه وجود دارد . امثال نجفی راحت رفیق میگیرن راحت جنایت میکنن راحت اختلاس میکنن و راحت زندگی میکنن !!!!!!!

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.