معلم‌ها باید به مکتب بروند

چاره جویی برای "بی سوادی مجازی معلمان"

مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری های آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اعلام جزئیات راه اندازی مرکز یادگیری معلم از اعلام فراخوانی در آینده نزدیک برای اشتراک گذاری تولیدات محتوایی معلمان خبر داد.

از آنجا که کووید 19 توانست بسیاری از محاسبات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و بسیاری از فرهنگ ها و سنت ها را تغییر دهد مسلماً آموزش هم تحت تأثیر این تغییرات قرار گرفته‌است. لزوم توجه به آموزش‌های مجازی و غیر‌حضوری سالهاست که مورد بحث است ولی سیستم آموزشی ما به‌یک‌باره درگیر شیوع یک ویروس و تعطیلی کلاس‌های حضوری شد و در واقع مجبور شد آموزش در بستر فضای مجازی را به صورت جدی در کمترین زمان در دستورکار قرار دهد؛ یا به قول وزیر آموزش و پرورش غافلگیر شد.

در این میان یکی از بزرگترین چالش‌های نظام آموزشی معلم‌هایی بودند که با روش های سنتی آموزشی خو گرفته و آشنایی چندانی با فضای مجازی و تولید محتوای آموزشی برای کلاس‌های غیرحضوری نداشتند.

فضای مجازی یا فضای واقعی‌تر از واقعی

” فضای مجازی ” عرصه وسیع و تاثیرگذاری است که در جامعه ما رور به روز در حال گسترش است . برخی اوقات ، این فضا از دنیای واقعی هم ” واقعی تر ” می شود .سوالی که مطرح می‌شود این است: معلمان از این فضا چه سهمی دارند؟ آیا فرهنگ شفاهی رایج میان جامعه و نیز معلمان در مدیریت این حوزه تاثیرگذار است. آیا آموزش های ضمن خدمت معلمان کمکی به حضور معلمان در این دنیای بی انتها می کند؟

حدود یک‌ماه است سال تحصیلی جدید آغاز شده و معلمان بیشتر به شکل مجازی و کمتر حضوری، تدریس را برای نزدیک به ۱۵میلیون دانش‌آموز آغاز کرده‌اند و این در حالی است که مسئول شبکه شاد و معاون وزیر گفته‌اند «معلمان سواد الکترونیکی ندارند و این بزرگ‌ترین چالش آموزش و پرورش در آموزش مجازی است.»

معلمان هم اعتراض دارند که چرا مدیران آموزش و پرورش 6‌ماه گذشته را دست روی دست گذاشتند و برنامه‌ آموزشی برای آنها درنظر نگرفتند تا با روش‌های تدریس آنلاین آشنا شوند و محتوای آموزشی مناسب برای فضای مجازی آماده کنند. آنها معتقدند با این تفاصیل، سال تحصیلی 1399-1400 سخت‌ترین سال آموزشی برای آنها و دانش‌آموزان‌شان خواهد بود.

غافلگیر شدیم!

اتفاقی که رخ داد، روشن است. وزارت آموزش و پرورش با شیوع بیماری کرونا اسفند98 برای چگونگی ادامه سال تحصیلی آینده سرگردان شدند و وزیر آموزش و پرورش گفت: «ما غافلگیر شدیم.» پس از آن تلاش کردند با آموزش تلویزیونی، مشکل را تا حدی رفع کنند. در ادامه معلمان، خودجوش آموزش مجازی را در نرم‌افزارهایی مانند تلگرام و واتساپ آغاز کردند. این شروع راهی شد برای توسعه آموزش‌های مجازی.

مکتبی برای ارتقای سواد مجازی معلم‌ها

خبر خوب در این‌باره صحبت‌های محمدی درباره راه اندازی مرکز یادگیری معلم است. مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری های آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اعلام جزئیات راه اندازی این مرکز از اعلام فراخوانی در آینده نزدیک برای اشتراک گذاری تولیدات محتوایی معلمان خبر داد.

محمدابراهیم محمدی در این باره می‌گوید: مرکز یادگیری معلم ایجاد شده تا بتواند به معلمان در زمینه ارتقای سواد رسانه ای، تولید محتوا و آموزش در وضعیت کرونایی کمک کند. این مرکز که در دل شبکه رشد قرار دارد سعی کرده به معلمان کشور در بخش های مختلف و رفع نیاز آنها به آموزش های لازم ارائه خدمت کند.

مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری های آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه ارائه آموزش های برخط، آموزش تولید محتوای آنلاین و اشتراک گذاری نمونه تدریس های آنلاین در مرکز یادگیری معلم دنبال می شود، می‌گوید: درباره روش تدریس برخط محتواهای مختلفی که می تواند برای معلمان دوره ابتدایی، متوسطه اول و دوم و فنی و حرفه ای به نحوی به کار بیاید و آن ها را از حضور فیزیکی در کلاس بی نیاز کند در این مرکز تهیه و ارائه شده است.

مرکز یادگیری معلم ایجاد شده تا بتواند به معلمان در زمینه ارتقای سواد رسانه ای، تولید محتوا و آموزش در وضعیت کرونایی کمک کند. این مرکز که در دل شبکه رشد قرار دارد، سعی کرده به معلمان کشور در بخش های مختلف و رفع نیاز آنها به آموزش های لازم ارائه خدمت کند.

اتمام سال تحصیلی گذشته در بیم و امید‌ کرونا

اتفاقی که در نیم‌سال اول افتاد ؛چند نرم‌افزار داخلی طراحی شد و در نهایت آموزش و پرورش برای تداوم آموزش در شرایط کرونایی به شبکه شاد رسید. در چنین شرایطی خرداد امسال مدیران این وزارتخانه درحالی‌که مدعی بودند 80درصد آموزش‌ها تا ابتدای اسفند تمام‌شده و تنها20درصد مباحث در فضای مجازی تدریس شده است، امتحانات را برگزار کردند و سال تحصیلی گذشته به این ترتیب در بیم و امیدهای کرونا به پایان رسید.

حالا اما منتقدان و کارشناسان آموزش و پرورش می‌گویند وزارت آموزش و پرورش در این بازه زمانی 6ماهه برنامه‌ قابل اشاره‌ای برای آموزش ضمن خدمت معلمان برگزار نکرده ؛ این در حالی است که شیوه‌های تدریس در فضای مجازی به کلی با کلاس درس حضوری متفاوت است و کاستی‌های پیش‌رو به افت کیفیت آموزش و در نتیجه افت تحصیلی دانش‌آموزان منجر خواهد شد.

یک برنامه چند ساعته تلویزیونی می‌توانست کمک کند

مهدی‌برنا معلم دوره ابتدایی در پاکدشت تهران است. او درباره آموزش های ضروری به معلم ها برای ارتقای سواد مجازی می گوید: در طول امسال همه چیز به بخش نامه ها و دستورالعمل ها ختم شد. معلم ها بعضا خودشان هرچه لازم بود یاد گرفتند تا کلاس را مدیریت کنند. تعداد انگشت‌شماری از معلمان به حسب علاقه در این مدت دنبال یادگیری روش‌های جدید آموزشی رفته‌اند اما این موضوع عمومیت ندارد.

او با بیان اینکه بسیاری از معلم ها حتی یک جستجوی ساده در اینترنت را هم تا قبل از این بلد نبودند، می‌گوید:” حتی نکردند در این فرصت چند ماهه تابستان یک برنامه چند ساعته در تلویزیون بسازند که به معلم استفاده از نرم‌افزارهای مختلف را یاد دهد و او یاد بگیرد چطور یک ویدئوی آموزشی کوتاه و ساده برای انتقال مفاهیم درسی بسازد.

معلم‌های سنتی و بی‌سوادی مجازی

“ما در آموزش و پرورش با ” بی سوادی مجازی معلمان” روبه رو هستیم.” این جمله را یک معلم فنی و حرفه ای به شهروند می گوید. صادقی ادامه می دهد: “ما معلم‌ها مطالعه زیادی نمی کنیم، پس تحلیل نداریم! دانش جامعه معلم ها به خصوص قدیمی‌تر ها سنتی است. وقتی حرف جدید و کار جدید پیش می‌آید نظری برای گفتن نداریم چون اساسا بلد نیستیم. این گنگی در فضای مجازی، به اوج خودش می رسد.”

ما معلم‌ها مطالعه زیادی نمی کنیم، پس تحلیل نداریم! دانش جامعه معلم ها به خصوص قدیمی‌تر ها سنتی است. وقتی حرف جدید و کار جدید پیش می‌آید نظری برای گفتن نداریم چون اساسا بلد نیستیم. این گنگی در فضای مجازی، به اوج خودش می رسد.

تمرکز بر یادگیری معکوس در وضعیت کرونا

مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری های آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درباره حل این مشکل برای معلم‌ها می‌گوید: یادگیری معکوس در وضعیت کرونا، به طور ویژه مورد توجه قرار گرفته‌است. پاسخ به سوالاتی که معلمان می‌توانند در زمینه تدریس آنلاین داشته باشند را نیز پیش بینی کرده ایم. پادکست هایی برای معلمان تهیه شده و همچنین شقوق مختلف آموزش معکوس مورد توجه قرار گرفته و اگر معلمان به شبکه رشد و این سرویس خدمات مراجعه کنند می توانند اطلاعات مفیدی دریافت کنند.

محمدی با بیان اینکه در قسمت آموزش تولید محتوای آنلاین به مهارت جست و جوی محتوای الکترونیکی در اینترنت، تولید و ویرایش ویدئو و فایل صوتی و تصویری، ارائه مطلب در فضای مجازی، طراحی آزمون آنلاین پرداخته شده عنوان می‌کند: این آموزش ها برای معلمان در هر سطح دانشی که قرار داشته باشند قابل استفاده است.

در قسمت آموزش تولید محتوای آنلاین، به مهارت جست و جوی محتوای الکترونیکی در اینترنت، تولید و ویرایش ویدئو و فایل صوتی و تصویری، ارائه مطلب در فضای مجازی، طراحی آزمون آنلاین پرداخته شده

معلمان یاد بگیرند و محتوای تولید شده خود را به اشتراک بگذارند

مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری های آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به بارگذاری نمونه تدریس های آنلاین تولید شده در استودیو تخصصی این دفتر که با آخرین استانداردهای آموزشی روز همخوان است میگوید: آنچه می توانست برای معلمان در رشته های مختلف آموزشی در وضعیت کرونایی مفید باشد در این مرکز آماده شده است.

به گفته این مسئول نظام آموزشی این روند هنوز ادامه دارد و شبانه روزی در استودیوی تخصصی مشغول تولید محتوا هستیم. بناداریم طی فراخوانی که انجام خواهد گرفت این فرصت فراهم شود تا معلمانی که اقدام به تولید محتوا کرده اند بتوانند کارشان را به اشتراک بگذارند. تجارب و کارشان را ارائه کنند و مرکز یادگیری معلم محلی برای تبادل نظرات آموزشی باشد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.