فرسایش بادی 30 میلیون هکتار از خاک کشور

سرپرست معاونت آبخیزداری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: ۳۰ میلیون هکتار از خاک کشور تحت تاثیر فرسایش بادی قرار دارد و کانون های بحرانی مولد گرد و غبار هم بیش از ۱۴ میلیون هکتار است.

به گزارش شهروند آنلاین از سازمان حفاظت محیط زیست، حسن وحید در نهمین جلسه ستاد ملی سیاست گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گرد و غبار در سازمان حفاظت محیط زیست، موفقیت برنامه های بیابان‌زدایی را در گروی انسجام بخشی در بدنه دولت دانست و افزود: مساحت مناطق بیابانی کشور حدود ۳۲ میلیون هکتار است.

او کاهش سطح مراتع کشور به ۵۰ میلیون هکتار و جایگزینی آن با مناطق بیابانی را از مهمترین دلایل گسترش پدیده گرد و غبار در کشور توصیف کرد و گفت: سالانه به طور متوسط حدود ۳۰۰ هزار هکتار بیابان‌زدایی در کشور اتفاق می‌افتد. این در حالی است که حدود یک میلیون هکتار در سال به وسعت مناطق بیابانی ما افزوده می‌شود.

سرپرست معاونت آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور تصریح کرد: حدود ۱۲ میلیون هکتار برنامه مصوب بیابانزدایی داریم و تاکنون عملیات اجرایی آن در ۸.۷ میلیون هکتار از اراضی اجرا شده است. این به آن معناست که ۴ میلیون هکتار از برنامه عقب هستیم و در ۱۸ میلیون هکتار از وسعت بیابان های کشور هم هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

وحید، بحث گرد و غبار را یکی از چالش های عمده کشور برشمرد و گفت: موفقیت برنامه های بیابانزدایی در گروی انسجام بخشی در بدنه دولت است.

خسارت ۳۰۰۰ میلیارد تومانی ماسه های روان به زیرساخت های کشور

در بخش دیگری از این جلسه، مدیر کل دفتر امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، گفت: برآورد می شود حمله ماسه‌های روان به زیرساخت های کشور سالانه دستکم ۳۰۰۰ میلیارد تومان خسارت مالی به دنبال دارد.

وحید جعفریان، تغییرات اقلیمی را از مهم ترین دلایل افزایش فرسایش بادی و گسترش پدیده گرد و غبار در کشور دانست و افزود: از سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات ستاد ملی گرد و غبار در اختیار سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور قرار گرفته و با این اعتبار یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار پروژه اجرایی در قالب طرح های مقابله با بیابانزایی در ۲۲ استان کشور اجرا شده است.

جعفریان با اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه پایش گرد و غبار و فرسایش بادی در ۱۶۰ هزار هکتار از محدوده دریاچه ارومیه، تصریح کرد: برآورد می شود در چند سال اخیر حدود ۳۰ هزار هکتار به کانون مولد گرد و غبار در این دریاچه افزوده شده باشد.

او استفاده از بادشکن های کوتاه را یکی از جایگزین های خوب برای مالچ های نفتی برشمرد./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.