آنفلوآنزا در مرحله طغیان+توصیه‌های بهداشتی

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به افزایش آنفلوآنزا در کشور هشدار داد و گفت: طی هفته گذشته ۳۳۴ مورد ثبت شده ابتلا به آنفلوآنزا در مراکز درمانی داشتیم و آمارهای غیر رسمی بیش از این موارد است.

به گزارش شهروند آنلاین،ابراهیم قادری در گفت و گو با ایرنا افزود: در سه هفته اخیر موارد ابتلا به آنفلوآنزا در کشور افزایش چشمگیری داشته و به نظر می رسد فصل شیوع این بیماری آغاز شده است و روند مبتلایان صعودی بوده و در ماههای آینده بیشتر می‌شود.

او اظهار داشت: سطح ایمنی عموم جامعه بویژه کودکان در برابر ابتلا به آنفلوآنزا و ویروس‌های تنفسی پایین آمده به همین دلیل این قشر از افراد در معرض مبتلا شدن به این بیماری هستند و در واقع در ماههای آینده طغیان این ویروس تنفسی را تجربه خواهیم کرد.

قادری، آنفلوآنزا را یک بیماری عفونی تب دار دانست که بیشتر دستگاه تنفسی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ادامه داد: این بیماری به شدت واگیردار است و افراد دارای بیماریهای زمینه ای و کودکان و سالمندان در معرض ابتلای بیشتری به آن هستند.

قادری با بیان اینکه علایم ابتلا به آنفلوآنزا در مقایسه با کرونا شدیدتر و پر سر و صدا است، تصریح کرد: فرد مبتلا به آنفلوآنزا در همان مراحل اولیه ابتلا دچار تب، گلودرد و سردرد بطو متوالی در چند روز می شود و حتی سرماخوردگی معمولا نسبت به این بیماری خفیف‌تر است. علایم سرماخوردگی معمولاً در حدود ۷ تا ۱۰ روز برطرف می‌شود و به سرعت آنفلوآنزا بروز نمی‌کند. علائم آنفلوآنزا ممکن است دو هفته طول بکشد.

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: در صورت ابتلا به عفونت آنفلوانزا، یک روز قبل از بروز علایم آنفلوانزا و پنج تا هفت روز پس از بیمار شدن، احتمال سرایت وجود دارد و مدت زمان سرایت در کودکان کم سن یا افراد با سیستم ایمنی ضعیف ممکن است طولانی‌تر باشد.

به گفته قادری، برای جلوگیری از انتقال ویروس آنفلوآنزا به سایر افراد باید دستورالعمل های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک در مکانهای شلوغ، شست‌وشوی مرتب دستها با آب و صابون یا مواد ضدعفونی کننده که برای عدم ابتلا به کرونا وجود دارد، رعایت و مورد توجه قرار گیرد.

او افزود: در صورت ابتلا به این بیماری نوشیدن مایعات فراوان و استراحت کافی بسیار مهم بوده و داروهای درمان آنفلوآنزا در داروخانه ها موجود بوده و مسکن‌های درد و تب برای کمک به تسکین علایم آن مفید است.

واکسن آنفلوآنزا مفید است

قادری تاکید کرد: ضرورت دارد افراد مسن بالاتر از ۶۵ سال،  کودکان  زنان باردار و مبتلایان به بیماری های قلبی، ریوی، کلیوی و  آسم، دیابت، نارسایی قلبی، بیماران دیالیزی، بیماران تحت شیمی درمانی و افراد با نقص ایمنی سریعتر واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.

او گفت: واکسن آنفلوآنزا در داروخانه ها موجود بوده و کمبودی در این زمینه وجود ندارد./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.