34 کودک، زن و مرد طعمه سگ‌های خیابانی

گزارش «شهروند» از آمار تکان‌دهنده حملات سگ‌های بی‌صاحب در یک‌سال گذشته

مریم رضاخواه| 34 کودک، زن  و مرد در مدت یک‌سال طعمه حملات سگ‌های خیابانی شدند؛ زخمی شدند، به‌ آی‌سی‌یو رفتند، قطع عضو شدند و در این میان سه‌نفر جان باختند. از مهرماه ‌سال گذشته تاکنون،  18 کودک، 3 زن  و 13 مرد به فهرست قربانیان سگ‌های ولگرد در شمال و جنوب، غرب و شرق کشور اضافه شده‌اند. این آمار براساس خبرهایی است که که در رسانه ها منتشر شده و شاید آمارهای رسمی حملات سگ ها حکایت دیگری داشته باشد.

طعمه‌های مرگ

کودک 7ساله کوچک‌ترین قربانی حملات سگ‌ها در یک‌سال گذشته است و زن 80ساله پیرترین طعمه. تلخ‌ترین و وحشتناک‌ترین این حوادث حمله مرگبار سگ‌ها به دو کودک کار زاهدانی بود که در میبد زندگی می‌کردند. دو برادر 8 و 11ساله که یکی زخمی می‌شود و دیگری خورده.

در کنار این حادثه تلخ، مرگ پیرزن 80ساله آستانه اشرفیه‌ای و مرد 60ساله تهرانی هم در فهرست حملات مرگبار سگ‌ها در ‌سال گذشته قرار گرفته است.

اول مهر 98 یک قلاده سگ، یک پیرزن 80ساله اهل روستای لشکام دهستان دهشال حمله کرد و این زن جانش را به دلیل آسیب شدید از دست داد.

یک‌ماه پیش هم، یک مرد 60ساله در خیابان آذربایجان از حمله مرگبار این حیوان درامان نماند. پرونده‌ای که شهریورماه امسال  در دادسرای جنایی پایتخت به جریان افتاد. مرد 60ساله که در حمله سگ همسایه دچار عفونت شد و پس از 20روز روی تخت بیمارستان جان باخت. همین هم شد تا یک پرونده قتل دیگر که عاملش سگ بود، تشکیل شود.

تلخ‌ترین‌های حملات

فاطمه 7ساله هم در روستای محرزی خرمشهر(نهر6) قربانی شد، قربانی حمله دو سگ‌ هار؛ حمله این سگ‌ها هم وحشتناک است. حیوانات نای دخترک را سوراخ می‌کنند. دختربچه هم به دلیل  مشکل دیسترس تنفسی ناشی از سوراخ‌شدگی نای، حنجره‌اش جراحی می‌شود.

یک سگ هم در بندرترکمن انگشت مردی 49ساله را قطع کرد. این مرد در دفاع از 3 دانش‌آموز دختر، به میدان جنگ انسان و حیوان می‌رود. منجی، 3 طعمه سگ را نجات می‌داد اما خود انگشتش را از دست می‌دهد.

پرونده خونین مهرماه

اینها نمونه‌ای از پرونده‌های حمله خونین سگ‌ها در یک‌سال گذشته است. پرونده این حملات خونین در مهرماه امسال اما دامنه بیشتری داشت. مهرماه امسال، 6نفر طعمه سگ‌های خیابانی شدند. 5 زن و مرد در شیراز و یک پسر 12ساله در نسیم‌شهر آخرین قربانیان حیوانات ولگرد شهر هستند. احسان ۵ساله، ریحانه ۱۲ساله و حسام ۴ساله، سه کودکی هستند که در محله دهپیاله، آب جوال، خیابان محراب و شهرک رجایی(دشت چنار) شیراز مورد حمله سگ‌های ولگرد قرار گرفتند، زخمی شدند و در بیمارستان بستری شدند. عکس‌های مجروحیت پسربچه نسیم‌شهری هم در فضای مجازی دست به دست چرخید. عکس‌هایی که نشان می‌داد این پسر هم دچار آسیب‌دیدگی وحشتناکی شده است. او هم اگر نمی‌توانست از چنگال این حیوان فرار کند، هم‌اکنون در فهرست مُردگان سگ‌های ولگرد بود.

*جدول قربانیان حملات سگ‌ها در یک‌سال گذشته کشور

تاریخ شهر جنسیت و سن آسیب‌دیدگی
مهر99 شیراز 3 کودک12، 5، 4ساله و یک زن و مرد مجروح
مهر99 تهران-نسیم شهر پسر 12ساله مجروح
شهریور99 آذربایجان غربی-سردشت پسر 8ساله مجروح
شهریور99 تهران مرد 60ساله کشته
شهریور99 ایلام پسر 8ساله مجروح
اردیبهشت99 گلستان- بهارستان پسر 29ساله مجروح
بهمن 98 گلستان -بندرترکمن 3 دانش‌آموز دختر و مرد 49 ساله مجروح و قطع عضو
بهمن 98 یزد- میبد 2 پسر 8 و11 ساله کشته و مجروح
بهمن 98 تهران- کهریزک دختر 8ساله مجروح
بهمن 98 ارومیه- زیباشهر پسر 12ساله مجروح
بهمن 98 ارومیه-زیباشهر پسر 13ساله مجروح
دی 98 تهران-لواسانات دختر 10ساله مجروح
دی 98 یزد- مهریز 6 مرد مجروح
دی 98 تهران-شهرک زینبیه پسر 11 ساله مجروح
دی 98 خوزستان- دزفول زن باردار مجروح
آبان 98 تهران- دزاشیب دو مرد مجروح
مهر98 گلستان-بهارستان پیرمرد 78ساله مجروح
مهر 99 خوزستان-خرمشهر دختر 7ساله مجروح-ICU
مهر99 گیلان- آستانه اشرفیه زن 80ساله کشته
34 نفر 31 مجروحو 3 کشته

 

مأموریت شهرداری‌ها

باید نسبت به جمع‌آوری سگ‌های بی‌صاحب نگاه ویژه‌ای داشت. این شهرداری‌ها هستند که سگ‌های ولگرد را جمع‌آوری، واکسینه، عقیم‌سازی و رها می‌کنند. البته متقاضیانی هم هستند که از این سگ‌ها نگهداری می‌کنند، گاهی هم  از بعضی  سگ‌ها، در یک‌سری فعالیت‌ها استفاده می‌شود. سگ‌هایی که نژاد آموزش‌پذیر دارند. در این بین سگ‌های بیمار مسری هم طبق دستورالعمل بین‌المللی معدوم می‌شوند.

«سگ‌ها در زندگی شهری حضور دارند، حضوری که قابل اغماض نیست. از چرخه اکوسیستم هم حذف‌شدنی نیستند، چراکه برای محیط‌زیست مخاطره‌آمیزخواهد بود.» اینها را زهرا صدراعظم نوری، رئیس کمیسیون سلامت و محیط ‌زیست شورای اسلامی شهر تهران می‌گوید. اما او هم همانند دیگر کارشناسان این حوزه اعتقاد دارد که در این چرخه اکوسیستم باید تعادل وجود داشته باشد تا با رشد تصاعدی یک گونه، گونه دیگر نابود نشود و این نظم برهم نخورد.

هزینه زیاد عقیم‌سازی

عقیم‌سازی سگ‌های ولگرد از دیرباز مطرح است. تنها راهکار باقی‌مانده برای مقابله با افزایش فزاینده سگ‌ها، البته به‌زعم برخی از کارشناسان؛ عملی که موجب تعادل‌سازی چرخه اکوسیستم و حداقل مانع افزایش زاد و ولد سگ‌های ولگرد می‌شود. این عمل البته هم‌ زمان‌بر است و هم پرهزینه.

هزینه گزافی که تا 600هزارتومان هم می‌رسد. این را سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری گفته و می‌گوید: «عقیم‌سازی هر سگ حدود 500 تا 600‌هزار تومان هزینه دارد و با سایر هزینه‌ها  به یک‌میلیون تومان هم می‌رسد.»

حسین میلانی، مراکز جدید نگهداری سگ‌های بلاصاحب را در پهنه‌های مختلف شهر تهران ضروری می‌داند: «با توجه به آنکه تعداد سگ‌های بلاصاحب زیاد است، ضروری است به منظور ارایه خدمات بهتر و رسیدگی‌های بهداشتی، مراکز بزرگی در مناطق مختلف شهر تهران راه‌اندازی شود. اطلاعات دقیقی از وضع سگ‌های بلاصاحب در منطقه شهری تهران و میزان جمعیت آنها وجود ندارد و بدون داشتن این اطلاعات نمی‌توان چشم‌انداز جامعی در مورد ساماندهی سگ‌های بلاصاحب داشت و اقدام به تصمیم‌گیری در ابعاد مختلف کرد. ولی برای تأمین زیرساخت‌ها، تجهیز بخش‌های درمانی و توسعه مراکز نگهداری اعتبار کافی باید اختصاص پیدا کند.

ساماندهی سگ ها

معضلی که اگر فکر اساسی به حال و روزش نشود و راهکار صحیحی برای جمع‌آوری آن صورت نگیرد، روز به روز بر تعداد سگ‌های ولگرد افزوده می‌شود و قربانیان بیشتری طعمه قرار می‌گیرند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.