ماهی خاویاری خزر در مسیر یوز ایرانی

جمعیت ماهیان خاویاری در سواحل ایرانی دریای خزر به پایین‌ترین سطح در طول تاریخ رسیده است

محقق و پژوهشگر علوم شیلاتی با بیان این مطلب گفت: طبق فهرست سرخ (IUCN) اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، هر پنج گونه ماهیان خاویاری در زمره گونه‌های درخطر انقراض شدید و بحرانی قرار گرفته‌اند.

به گزارش شهروند آنلاین؛ پرفسور محمد پورکاظمی شامگاه دوشنبه در حاشیه نشست تخصصی پرورش دهندگان ماهیان خاویاری کشور گفت: طبق آمارهای صید ایران در مجموع پنج گونه ماهیان خاویاری به زیر ۲۵۰ عدد در کل سال رسیده است از این‌رو همانطور که به یوزپلنگ و فوک خزری در رسانه‌ها پرداخته می‌شود باید به ماهیان خاویاری نیز توجه جدی شود.

رئیس سابق انستیتو تحقیقات بین‌المللی ماهیان خاویاری وضعیت ماهیان خاویاری را زنگ خطر و هشداری جدی دانست که در صورت عدم اقدام به موقع نابودی این ماهیان را در پی خواهد داشت وآثار ماهیان خاویاری در دریای خزر از بین می‌رود.

او به اجرای پروژه راهبردی ماهیان خاویاری با مشارکت بخش خصوصی، دولتی، دانشگاه‌ها و غیره طی ۱۵ سال قبل اشاره و عنوان کرد: این پروژه و نیز راه‌اندازی بانک ژن ماهیان خاویاری در رودخانه سفیدرود پس از ۲ سال اجرا متوقف شد. اما این مطالعات نشان می‌داد اگر روند مدیریت ذخایر ماهیان خاویاری در دریا به همین منوال پیش رود تا ۱۴۰۰ ذخایر ماهیان خاویاری به پایین‌تر از حد ممکن خواهد رسید که براساس آمار و پیش‌بینی‌ها الان شاهد این اتفاق در دریای خزر هستیم.

پورکاظمی تصریح کرد: براساس این طرح پیش‌بینی شده بود در ۱۵ سال آینده (منظور ۱۴۰۰بوده) صید برخی ماهیان مانند فیل ماهی، شیپ و تاس ماهی روسی در آبهای ایران به سالانه ۲ الی 3 ماهی برسد که هم اکنون این اتفاق به وقوع پیوسته است.

این محقق و پژوهشگر علوم شیلاتی اضافه کرد: ماهیان خاویاری ذخیره مشترک بین پنج کشور حاشیه خزر است و ایران نیز تحقیقات و تلاش‌هایی را برای تکثیر و جلوگیری از صید غیر مجاز انجام داده است اما این تلاش‌ها کافی نیست و به تلاش جمعی توسط هر پنج کشور نیاز دارد.

او با بیان اینکه در آب‌های ایران می‌توان عملکرد بهتری داشت، گفت: این امر نیازمند برنامه‌ریزی و حمایت جدی دولت است. زمانی می‌توان یک ذخیره را در اکوسیستم حفظ کرد که نقشه راه وجود داشته باشد و همه ذی‌نفعان در این کار مشارکت داشته باشند./ایرنا

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.