تاکید بر مخالفت ایران با هرگونه تغییر ژئوپلتیک در مرزهای منطقه

وزیر امور خارجه ضمن تاکید بر لزوم حفظ و توسعه کریدور شمال- جنوب از مسیر ارمنستان افزود: جمهوری اسلامی ایران با هرگونه تغییر ژئوپلتیک و تغییر در مرزهای منطقه مخالف است.

به گزارش شهروند آنلاین، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه در دیدار با نیکول پاشینیان، نخست وزیر جمهوری ارمنستان آخرین تحولات روابط دوجانبه و شرایط منطقه را مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار داد.

وزیر امور خارجه در این دیدار اهمیت توسعه روابط با همسایگان از جمله ارمنستان در سیاست خارجی دولت، حمایت جمهوری اسلامی ایران از برقراری صلح دائم بین جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان و حل و فصل اختلافات مرزی و تثبیت مرزها و همچنین تمامیت ارضی کشورهای منطقه را مورد تاکید قرار داد و بر ضرورت تقویت همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی درون‌منطقه‌ای به منظور تقویت همسایگی تصریح کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان افتتاح سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در قاپان را در جهت توسعه روابط دو کشور به ویژه تجارت و حمل و نقل و ترانزیت دانست و از افتتاح سرکنسولگری جمهوری ارمنستان در تبریز استقبال کرد.

باید برای افزایش حجم تجارت تا سه میلیارد دلار تلاش کنیم

امیرعبداللهیان با اشاره به میزان ۷۰۰میلیون دلاری مبادلات تجاری دو کشور و وجود ظرفیت در حوزه‌های تجاری، انرژی، کشاورزی و تهاتر برق و گاز اظهار داشت: در مرحله اول می‌بایست این میزان را به یک میلیارد دلار افزایش داد و تلاش کرد تا در گام بعدی این میزان، تا سه میلیارد دلار افزایش داشته باشد.

او، ضمن تاکید بر لزوم حفظ و توسعه کریدور شمال- جنوب از مسیر ارمنستان افزود: جمهوری اسلامی ایران با هرگونه تغییر ژئوپلتیک و تغییر در مرزهای منطقه مخالف است.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین، با بیان مخالفت خود با حضور نیروهای بیگانه در منطقه، بر لزوم به کارگیری و استفاده از فرصت‌های درون منطقه از جمله ساز و کار ۳+۳ اشاره کرد و افزود: مشکلات منطقه می‌بایست توسط کشورهای منطقه حل و فصل شود.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر جمهوری ارمنستان نیز در این دیدار با قدردانی از مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص تحولات منطقه و کمک به برقراری صلح و ثبات در منطقه قفقاز، آمادگی توسعه همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران را مورد تاکید قرار داد.

پاشینیان همچنین با تایید مواضع منطقی کشورمان در گفت‌وگوها برای بازگشت همه طرف‌ها به برجام، افتتاح سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهر قاپان را تبریک گفت و راه اندازی آن را نشانگر اراده دو کشور در توسعه روابط و همکاریهای  دوجانبه دانست.

نخست وزیر ارمنستان از آمادگی جمهوری ارمنستان برای گشایش سرکنسولگری این کشور در تبریز نیز خبر داد و تاکید کرد: دو ملت ایران و ارمنستان به دلیل داشتن فرهنگ مشترک، توریسم و گردشگری را بطور فزاینده افزایش داده‌اند.

امیرعبداللهیان بعدازظهر پنجشنبه در صدر هیأتی بلندمرتبه سیاسی وارد فرودگاه ایروان شد و مورد استقبال «مناتساکان صفریان» معاون وزیر امور خارجه ارمنستان قرار گرفت.

دیدار و گفت‌وگو با مقامات ارمنستان درباره مسائل دوجانبه و منطقه‌ای، نشست خبری با همتای ارمنی و افتتاح اولین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهر قاپان ارمنستان، از مهمترین برنامه‌های امیرعبداللهیان در سفر به ارمنستان است.

امیرعبداللهیان ۱۷ مهر امسال با تایید تاسیس این کنسولگری در نقطه صفر مرزی ۲ کشور، تصریح کرد: با نگاه به مباحث اقتصادی، توسعه همکاری‌ها با کشور ارمنستان و همچنین تقویت مسیر ترانزیتی شمال – جنوب که از اولویت‌های دولت سیزدهم است، تصمیم گرفته شد در مرکز استان سیونیک ارمنستان کنسولگری داشته باشیم./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.