رسانه باید استقلال، هویت و آزادی ملت‌ها را صیانت کند

رئیس جمهور:

رئیس جمهور اسلامی ایران گفت: رسانه باید بتواند استقلال، هویت و آزادی ملت ها را حفظ و صیانت کند و ملت ها را در برابر هجوم ها حفظ کند، این رسالتی مهم برای رسانه هاست

به گزارش شهروند آنلاین؛سیدابراهیم رئیسی روز سه شنبه در جمع مدیران ارشد رسانه های بین المللی عضو اتحادیه خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا) که در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، با برشمردن ویژگی ها و رسالت رسانه ها اظهار داشت: ماموریت اصحاب رسانه‌، حفظ استقلال و هویت کشورها بخصوص در این منطقه است.

وی با بیان اینکه امروز امروز در دنیای اطلاعات و ارتباطات زندگی می کنیم که هجوم بسیاری به فرهنگ ملت ها بویژه ملت های مستقل صورت می گیرد، اظهار داشت: دشمنان می خواهند کشورها را از هویت تهی کنند تا کشور مستقل در دنیا و منطقه نباشد.

رئیس جمهور تاکید کرد: در مقابل این هجوم نقش رسانه ها بسیار مهم و تعیین کننده است و رسانه ها به عنوان جایگاهی که می توانند از چند خصوصیت برخوردار باشند که اولین ویژگی رسانه برای اینکه بتواند برای مردم به عنوان یک جایگاه امیدبخش مطرح باشد، برخوردار از صدق و راستی و به هنگام عمل کردن است.

رئیسی گفت: رسانه باید بتواند استقلال، هویت و آزادی ملت ها را حفظ و صیانت کند و ملت ها را در برابر هجوم ها حفظ کند، این رسالتی مهم برای رسانه هاست.

وی ادامه داد: اقسام ترور وجود دارد گاهی ترور شخصی است که فردی را ترور می کنند؛ گاهی هم ترور شخصیتی است و با تهمت افترا و ناسزا شخصیت ها را ترور می کنند.

رییس جمهور اظهار داشت: گاهی اقتصاد یک ملت را ترور می کنند و الان با تحریم به دنبال ترور اقتصاد کشور ها هستند، تحریم همان جنگ نظامی است.

وی در تشریح تروریسم فرهنگی ادامه داد: تروریسم فرهنگی، تروریسمی است که به حقایق نمی پردازد و تلاش می کند حقایق حذف شود و دومین کار تروریسم فرهنگی پنهان کردن حقیقت با دروغ تهمت و افترا است. تروریسم فرهنگی حقایق کم اهمیت و کم وزن را بیان می کنند تا حقایق اصلی پنهان را پنهان می‌کند. تروریسم فرهنگی نمی خواهد حقایق برای مردم روشن شود.

رئیسی تصریح کرد: ماموریت خطیری بر عهده اصحاب رسانه است مبنی بر اینکه هویت تمدنی مردم در آسیا و اقیانوسیه را حفظ کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه رسانه باید علاوه بر مقاومت در برابر هجوم به فرهنگ ها و افتخارات تمدنی ملت، باید پیگیر عدالت نیز باشد، گفت: رسانه می‌تواند حفظ ارزش‌ها و کرامت انسانی برای ملت‌ها انجام دهد؛ ماموریت اجرای عدالت و پیگیری آن را در جامعه به عهده بگیرد.

رئیسی یکی از خواسته های ملت ها را اجرای عدالت دانست و ادامه داد: حفظ کرامت انسانی و اجرای عدالت از نکاتی است که می‌تواند به عنوان محور خواسته رسانه‌ها و پیگیری رسانه‌ها مطرح باشد. در واقع قدرت رسانه اگر در خدمت کرامت انسانی و در خدمت اجرای عدالت باشد، رسانه ذیقیمتی است.

رئیس جمهور ایجاد ادراک درست درباره موضوعات در مخاطبان را یکی دیگر از کارکردهای رسانه ها برشمرد و گفت: ممکن است رسانه یک موضوع را دنبال کند اما باید ببینیم چه ادراکی به‌وجود می‌آید؛ ادراک مخاطب بسیار مهم است اینکه شما چه اراده کردید یک بخش قضیه است بخش دیگر این است که ادراک مخاطب هم همان ادراکی است که باید اتفاق بیفتد.

رئیسی تاکید کرد: امروز جنگ، جنگ روایت‌هاست؛ از یک حادثه یک خبرگزاری یک گونه روایت می‌کند یک رسانه به یک گونه دیگر؛ گاهی ۲۰ روایت وجود دارد؛ کدام روایت درست است؟ اینجاست که باید دنبال روایت و حقایق رفت.

رئیسی عنوان کرد: امروز استکبار به‌دنبال این است که ادراکات جامعه را عوض کند و ادراکات خود را به جوامع تحمیل کند؛ از یک بازی کودکانه گرفته تا مطالبی که می‌خواهد با جوانان و نوجوانان و لایه‌های مختلف اجتماعی القا کند بیانگر آن است که می‌خواهد در مخاطبان ادراکی که خودش می‌خواهد، اتفاق بیفتد.

رئیسی اظهار داشت: اینکه برداشت درستی از واقعیت‌ها اتفاق بیفتد و ادراک درست و دقیقی در مقابل مطالب ساختگی رسانه های غربی شکل بگیرد، وظیفه رسانه‌های مستقل است.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: امروز امپراتوری غربی و رسانه‌ای غربی، آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی و ظالمان در دنیا این است که آن ادراکی که آنها می‌خواهند برای جوامع اتفاق بیفتد و اینجا کار اصحاب رسانه سخت و ماموریت آنها بسیار مهم است.

رئیسی نقش رسانه ها را جلوگیری از ترویج خشونت، افراطی‌گرایی، جرایم سازمان یافته، مواد مخدر و به راه‌انداختن اختلافات قومی و مذهبی دانست و تاکید کرد: امروز ادامه حیات برخی در دنیا به راه انداختن اینگونه اختلافات به‌ویژه در کشورهای مستقل است.

دوران یکجانبه گرایی به پایان رسیده است

رئیس جمهور با بیان اینکه بعد از دوره یکجانبه‌گرایی امروز فصل جدیدی در جهان در حال پیدایش است، اظهار داشت: قدرت‌های جدیدی دارد در دنیا خلق می‌شود و به این قدرت‌ها باید توجه شود.

وی منطقه آسیا و اقیانوسیه را از قدرت های نوظهور در جهان برشمرد و اظهار داشت: داشتن نیمی از جمعیت جهان و ذخایر و منابع بسیار و شکل گیری اتحادیه های منطقه‌ای مثل شانگهای و اوراسیا به این منطقه قدرت بخشیده و همکاری های کشورهای منطقه نیز قدرت جدیدی رقن در منطقه رقم زده است.

رئیسی تاکید کرد: امروز قدرت غربی‌ها و آمریکایی ها که در دنیا یکه تازی می کردند، چه بخواهند و چه نخواهند رو به افول است.

رفع و خنثی کردن تحریم‌ها همزمان دنبال می‌شود

رییس جمهور در بخشی از این سخنرانی در مورد مذاکرات رفع تحریم ها گفت: ما به دنبال حق جمهوری اسلامی هستیم آن چه در برجام مطرح شد با نقض از سوی آمریکایی‌ها مواجه شد، اروپا هم به تعهدات  خود عمل نکرد فقط جمهوری اسلامی به تعهداتش عمل کرد.

آیت الله رئیسی ادامه داد: آژانس بین المللی انرژی اتمی  ۱۵ بار به طور رسمی اعلام کرده که فعالیت های هسته ای ایران هیچ انحرافی ندارد؛ در مذاکرات نیز ایران حرفهای خود را با منطق و استدلال بیان کرد و  آمریکا باید تصمیم بگیرد اما تاخیر می کند و زمان را می گذراند.

رئیس شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: ما مصمم هستیم که حقوق ملت را دنبال کنیم و ایران رفع و خنثی کردن تحریم ها را همزمان در دستور کار دارد.

در ابتدای این نشست تعدادی از مدیران رسانه های عضو اتحادیه اوآنا در سخنانی به بیان دیدگاههای خود پرداختند.

اتحادیه اوآنا در سال ۱۹۶۱ با هدف مقابله با جریان یک سویه خبری در جهان تاسیس شده است و امروزه ۴۳ خبرگزاری از ۳۵ کشور عضو آن هستند. خبرگزاری جمهوری اسلامی در این اجلاسیه که از دوم آبان در تهران آغاز شده است، به مدت سه سال ریاست این اتحادیه را بر عهده می گیرد./ ایرنا

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.