مالکان این مدل خودرو در ایران مراقب باشند

شرکت کیا برای تعداد قابل توجهی از تولیدات خود به خاطر احتمال آتش‌سوزی فراخوان صادر کرد

این فراخوان شامل 71704 دستگاه اسپورتیج مدل 2008 و 2009 می‌شود و در عایق‌بندی نامناسب ماژول الکترونیکی کنترل‌کننده هیدرولیک ریشه دارد.

به گزارش شهروند آنلاین؛ این مدل به تعداد قابل توجهی به ایران نیز وارد شده است و به نظر می‌رسد مدل‌های موجود در کشورمان نیز می‌توانند مشمول این فراخوان باشند، از این رو مالکین بهتر است به بررسی این قطعه در خودرو خود بپردازند.

این خودروساز کره‌ای پیش‌بینی می‌کند تنها یک درصد از مدل‌های مشمول فراخوان دارای نقص باشند، با وجود این، کره‌ای‌ها تاکید دارند تا زمان رفع عیب، مالکین مدل‌های مشمول خودروهای خود را بیرون از پارکینگ و در فضای آزاد پارک کنند تا از بروز هر گونه حادثه ناگوار، پیشگیری شود.

نکته عجیب این که دومین بار است کیا برای این مدل از اسپورتیج فراخوان صادر می‌کند. پیشتر و در سال 2016 نیز این شرکت برای اسپورتیج مدل 2008 و 2009 فراخوان صادر کرده بود. در آن مقطع کیا به خاطر نشت آب و احتمال ایجاد اتصال کوتاه از یکی از مجاری، فراخوان داده بود. این نقص در موارد حاد می‌تواند باعث حریق شود.

نگاهی به داده‌های موجود نشان می‌دهد حداقل 15 دستگاه کیا اسپورتیج مشمول فراخوان سال 2016، دچار ذوب شدگی و صدمات مرتبط با حرارت بالا شده‌اند. همچنین 8 دستگاه اسپورتیج دیگر آتش گرفته‌اند. خوشبختانه در این حوادث، کسی صدمه‌ای ندیده و هیچ فردی جان خود را از دست نداده است.

کیا می‌گوید مهندسان این شرکت در اواسط آگوست امسال به وجود نقص در اسپورتیج مدل 2008 و 2009 پی برده‌اند. آنها هنگام بررسی دقیق خودروی یکی از مشتریان متوجه شده‌اند عایق HECU آن دارای نقص است.

تا تاریخ 2 سپتامبر کیا 15 گزارش دیگر از وجود صدمات ناشی از حرارت در ماژول الکترونیکی کنترل‌کننده هیدرولیک چند دستگاه اسپورتیج قدیمی دریافت می‌کند. پس از این گزارش‌ها، کره‌ای‌ها تحقیقاتی را برای کشف علت اصلی آغاز کرده‌اند، اما تا به این تاریخ نتوانسته‌اند آن را پیدا کنند. در هر حال تحقیقات کیا برای کشف علت اصلی کماکان ادامه دارد.

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد، این مدل از کیا اسپورتیج در کشور ما نیز حضور دارد و همچون سایر فراخوان‌های بین‌المللی مشخص نیست مالکان مدل‌های مشمول چگونه باید خدمات لازم را دریافت کنند، اما جالب است بدانید که آتش سوزی برخی از مدلهای کیا در ایران نیز طی سالهای اخیر اتفاق افتاده است. /دیجیاتو

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.