تولید ۲۳ هزارتن عسل در آذربایجان غربی

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد آذربایجان غربی گفت: این استان امسال با تولید بیش از۲۳ هزار تن عسل رکوردار تولید در کشور است.

به گزارش شهروند آنلاین،بستانچی اظهار کرد: بر اساس برآوردهای انجام شده کارشناسان، پیش بینی می‌شود این استان با تولید ۲۳ هزار تن عسل و داشتن بیش از یک میلیون و ۴۹۹ هزار کندوی مدرن و بومی، امسال نیز مقام اول کشوری را از لحاظ تعداد کندو و تولید عسل به خود اختصاص دهد.

او اضافه کرد: آذربایجان غربی به لحاظ داشتن منابع لایزال الهی و شرایط آب وهوایی مناسب، وجود مراتع و منابع غنی سرشار از شهد و گرده یکی از قطب‌های مهم برای پرورش زنبورعسل در سطح کشور به شمار می‌آید.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد آذربایجان غربی بیان کرد: در مجموع در سطح استان تعداد بیش از یک میلیون و ۳۸۰ هزار کندوی مدرن و بیش از ۱۱۹ هزار کندوی بومی وجود دارد.

او ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود شهرستان خوی با داشتن بیش از ۴۰۰ هزار کندو و تولید بیش از ۸ هزار تن عسل، مقام اول استان را با تولید بیش از ۵۰ درصد عسل تولیدی به خود اختصاص دهد.

اشتغال دائم و فصلی بیش از ۱۱ هزار نفر در صنعت زنبورداری استان

بستانچی گفت: بر اساس آخرین آمار سرشماری زنبورستان های آذربایجان غربی، ۶ هزار و ۲۹۰ نفر بهره بردار به صورت مستقیم و پنج هزار و ۳۷۰ نفر بهره بردار به صورت فصلی در این صنعت مشغول به کار هستند و چرخ این صنعت صادرات محور را در این استان به حرکت در می‌آورند.

او تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود با فرهنگ سازی و آموزش‌های تخصصی لازم در خصوص تولید سایر فرآورده‌های زنبورعسل بر اساس آمارگیری‌های انجام شده، مقدار بیش از ۴۰۰ کیلوگرم ژله رویال و بیش از ۳۰ هزار کیلوگرم گرده گل، بیش از ۲۰ هزار کیلوگرم بره موم و ۴۰۰ هزار کیلو گرم موم از زنبورستان های استان تولید گردد، که به نوبه خود یکی از راه‌های پر درآمد برای زنبورداران محسوب شده و در اشتغال زایی سهم بسزایی را دارد.

بستانچی تاکید کرد: آذربایجان غربی با دارا بودن ۱۶ تعاونی زنبورداری تحت پوشش در تهیه و توزیع نهاده‌های زنبورداری فعالیت چشمگیری را دارد و با وجود ۴ کارخانه بسته بندی عسل به صورت مدرن و اتوماتیک در شهرستان‌های ارومیه، خوی و مهاباد و نیز با داشتن ۶ کارگاه بسته بندی عسل در شهرستان‌های مختلف درفرآوری و صنایع تبدیلی این محصول نیز فعالیت دارد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد آذربایجان غربی یادآور شد: از پتانسیل‌ها و توانمندی‌های این استان در بخش زنبورداری می‌توان به تولید سایر فرآورده‌های زنبور عسل از جمله ژل رویال، بره موم، موم، گرده و زهر زنبور عسل اشاره کرد.

فرآوری و صنایع تبدیلی این محصول نیز فعالیت دارد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد آذربایجان غربی یاد آور شد: از پتانسیل‌ها و توانمندی‌های این استان در بخش زنبورداری می‌توان به تولید سایر فرآورده‌های زنبور عسل از جمله ژل رویال، بره موم، موم، گرده و زهر زنبور عسل اشاره کرد./واحد مرکزی خبر

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.