بایدن:زلنسکی باید قدردانی بیشتری نشان بدهد

از آغاز جنگ اوکراین، گفتگوهای تلفنی جو بایدن و همتای اوکراینی‌اش به امری عادی تبدیل شده است

هرگاه آمریکا خبر اهداء بسته جدیدی از کمک‌های نظامی به اوکراین را اعلام می‌کند، دو مقام اول دو کشور تلفنی با هم صحبت می‌کنند.

به گزارش شهروند آنلاین؛ بنابر اعلام یک رسانه آمریکا به نقل از چهار منبع آگاه، گفت‌وگوی تلفنی بایدن و زلنسکی در ماه ژوئن متفاوت‌تر از دیگر تماس‌ها بود. طی این گفت‌و‌گو رئیس‌جمهوری آمریکا در حال اعلام موافقت خود با ارائه یک بسته کمک‌های نظامی جدید به ارزش یک میلیارد دلار به اوکراین بود که زلنسکی به فهرست کردن کمک‌هایی پرداخت که کی‌یف هنوز دریافت نکرده است.

به گفته افراد مطلع، بایدن پس از شنیدن این سخنان رئیس‌جمهوری اوکراین کنترل اعصابش را از دست داد و صدایش را بالا برد و گفت: در حالی که مردم آمریکا سخاوت بسیاری نشان داده و دولت و ارتش ایالات متحده سخت برای کمک به اوکراین تلاش می‌کنند، زلنسکی می‌توانست قدردانی بیشتری نشان بدهد.

با این وجود، به گفته مقامات آمریکایی، رابطه بایدن و زلنسکی پس از این تماس رو به بهبودی رفت و زلنسکی در بیانیه‌ای، از کمک‌های سخاوتمندانه آمریکا قدردانی کرد. به گفته یک منبع آگاه، بایدن در گفتگویش با زلنسکی درباره مسائل نظامی رک بود اما به مرحله خشم و عصبانیت نرسید.

از سوی دیگر به گفته سه منبع آگاه از روند تماس، بایدن و برخی از دستیاران ارشدش بر این باور بودند که دولت آمریکا تمام تلاشش را برای کمک به اوکراین انجام می‌دهد اما زلنسکی تنها بر اقداماتی که صورت نگرفته بود، تمرکز می‌کرد.

با این وجود، به گفته چند منبع آگاه، تیم مشاوران زلنسکی پس از این تماس تصمیم به کاهش تنش گرفت و به این نتیجه رسید که اختلاف با رئیس‌جمهوری آمریکا مثمر ثمر نیست.

این رسانه آمریکایی نوشت عصبانی شدن بایدن در این تماس تلفنی، منعکس‌کننده این واقعیت است که او از همان موقع می‌دانست که احتمالاً به ‌زودی حمایت کنگره و افکار عمومی آمریکا از ارسال کمک‌های مالی و نظامی به اوکراین رنگ خواهد باخت./ایرنا

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.