دلیل برهم خوردن نشست هیات ایرانی و اوکراینی

وزیر امور خارجه کشورمان از نقش مشترک آمریکا و آلمان در بر هم زدن نشست هیات دفاعی نظامی ایران و اوکراین در دقیقه ۹۰ پرده برداشت.

به گزارش شهروند آنلاین، «حسین امیرعبداللهیان» در حاشیه نخستین نشست گروه دوستان دفاع از منشور ملل متحد در مرکز مطالعات وزارت امور خارجه در جمع خبرنگاران گفت: مناسبات ما با روسیه بر مبنای همسایگی و منافع متقابل است. این هیاهویی که برخی از کشور‌های غربی به راه انداختند که ما برای کمک به جنگ اوکراین موشک و پهپاد در اختیار روسیه قرار دادیم، بخش موشک آن کاملا غلط، اما بخش پهپاد آن درست است.

او افزود: ما ماه‌ها قبل از جنگ اوکراین، تعداد معدودی پهپاد در اختیار روسیه گذاشتیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: با وزیر خارجه اوکراین توافق کردیم هرگونه مستندی در اختیار دارند که روسیه از پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین استفاده کرده است در اختیار ما قرار دهد.

امیرعبداللهیان ادامه داد: چنین قراری را دو هفته پیش در کشوری اروپایی داشتیم و هیأت سیاسی و دفاعی ما به آن کشور رفت، اما متاسفانه در دقیقه ۹۰ طرف اوکراینی حضور نیافت.

او تصریح کرد: علتش این بود که آمریکا و برخی کشور‌های اروپایی به ویژه آلمان از اوکراین خواسته بودند که ” در حالی که ما می‌خواهیم علیه ایران تحریم را به واسطه پهپاد اعمال کنیم، شما می‌خواهید با ایرانی‌ها در یک کشور اروپایی قهوه بنوشید؟ ”

امیرعبداللهیان افزود: اما بعد از آن در گفت‌وگوی تلفنی هفته گذشته با وزیر خارجه اوکراین توافق کردیم اگر مستندی وجود دارد در اختیار ما قرار دهند و قرار است چنانچه طرف اوکراینی بر عهدش پایبند بماند در روز‌های آینده بتوانیم این موضوع را بررسی کنیم.

او تصریح کرد: البته اگر برای ما ثابت شود که روسیه از پهپاد ایرانی در جنگ علیه اوکراین استفاده کرده باشد، ما در قبال این مساله بی تفاوت نخواهیم بود.

وزیر امور خارجه افزود: موضع ما درباره جنگ اوکراین توقف جنگ، بازگشت دو طرف به مذاکره و بازگشت آوارگان به خانه‌های‌شان است.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران در این مسیر تلاش‌های زیادی را از ابتدای جنگ اوکراین داشت و این تلاش‌ها، هم در سطح رئیس جمهوری و هم وزیر خارجه بوده و همچنان به این تلاش‌ها تا توققف جنگ در اوکراین ادامه خواهیم داد./واحد مرکزی خبر

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.