آمادگی ایران برای برقراری صلح میان روسیه و اوکراین

دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار همتای روس گفت: ایران از هرگونه ابتکاری برای آتش‌بس و صلح بین روسیه و اوکراین از طریق گفت‌وگو، حمایت کرده و آماده نقش‌آفرینی برای پایان جنگ است.

به گزارش شهروند آنلاین، نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه که به تهران سفر کرده است، صبح امروز با علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار شمخانی با اشاره به شرایط منطقه‌ای و جهانی راه برون رفت از بحران‌ها و چالش‌های موجود را گفت‌وگو و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی دانست.

او با تبیین ابعاد جنگ ترکیبی نظام سلطه علیه ملت ایران و آثار تحریم‌های ظالمانه آمریکا تصریح کرد: گسترش همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای به ویژه با کشورهای همسایه در حوزه اقتصادی از اولویت‌های راهبردی کشورمان به شمار می‌رود.

شمخانی، تقویت روند همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های انرژی، حمل و نقل، کشاورزی، تجارت، امور بانکی و محیط زیست را حائز اهمیت ذکر کرد و افزود: با اتخاذ تمهیدات لازم باید به سرعت موانع موجود در این بخش‌ها را برطرف کرد.

او همچنین تقویت همکاری‌های چند‌جانبه در سازمان‌های منطقه‌ای به ویژه شانگهای را برای بهره‌گیری هوشمندانه از ظرفیت‌های قابل تبادل کشورهای عضو ضروری دانست.

لزوم استمرار و افزایش همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای دفع کامل خطرات تروریسم

دبیر شورای امنیت ملی کشورمان با بیان اینکه خطر تروریسم و افراطی‌گری همچنان امنیت منطقه و جهان را تهدید می کند بر لزوم استمرار و افزایش همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی؛ برای دفع کامل خطرات این  پدیده شوم تاکید کرد.

شمخانی با اشاره به بحران اوکراین گفت: ایران از هرگونه ابتکاری که منجر به آتش بس و صلح بین روسیه و اوکراین بر پایه گفت‌وگو انجام شود استقبال و حمایت کرده و آماده نقش‌آفرینی برای پایان جنگ است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان، ایجاد نهادهای مشترک و هم‌افزا برای مقابله با تحریم‌ها و فعال‌سازی ظرفیت نهادهای بین‌المللی علیه تحریم و کشورهای تحریم کننده را مورد تاکید قرار داد.

نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی فدراسیون روسیه نیز در این دیدار با اعلام خرسندی از شتاب گرفتن همکاریهای دو کشور در حوزه‌های مختلف اظهارداشت: روسای جمهوری دو کشور با انجام ۴ ملاقات در سال جاری بر اراده غیر قابل تغییر تهران و مسکو در زمینه هدایت روابط دوجانبه به سطح راهبردی تاکید کرده‌اند.

او با اشاره به توافقات قبلی میان نهادهای امنیت ملی ایران و روسیه و تعیین نقشه راه همکاری های راهبردی بویژه در حوزه مقابله با تحریم‌های اقتصادی و فناوری افزود: مهمترین هدف من و هیات همراهم از سفر به تهران تبادل نظر برای سرعت دادن به اجرای پروژه‌های مشترک در کنار فراهم کردن سازوکارهای پویا برای شروع فعالیتهای جدید در حوزه های اقتصادی،تجاری انرژی و فناوری است.

ایجاد هم‌افزایی در ظرفیت‌های ترانزیتی

پاتروشف گفت: ایجاد هم‌افزایی در ظرفیت‌های ترانزیتی به ویژه تکمیل سریع کریدور شمال- جنوب گامی موثر برای کیفی‌سازی همکاری‌های اقتصادی و تجاری دوجانبه و بین‌المللی است.

پاتروشف با تاکید بر پیگیری طرح مشترک دو کشور برای ایجاد گروه دوستی مدافعان منشور ملل متحد با حضور کشورهایی که مورد تحریم غیر قانونی غرب قرار گرفته اند افزود: کشورهای غربی بویژه آمریکا با زیر پا گذاردن منشور ملل متحد و با استفاده از جنگ ترکیبی به دنبال تحمیل اراده سیاسی خود به کشورهای مستقل هستند.

دبیر شورای امنیت ملی فدراسیون روسیه در پایان با ارایه گزارشی پیرامون بحران اوکراین اظهار داشت: امپراطوری رسانه‌ای غرب از ابتدا با وارونه نمایی حقایق، تلاش گسترده‌ای را برای ایجاد انحراف در افکار عمومی جهانی نسبت به چگونگی آغاز بحران اوکراین و واقعیتهای میدانی آن در دستور کار خود قرار داده است./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.