فرسودگی «بولدوزر» کشتی!

یک کارشناس در گفت‌وگو با «شهروند» می‌گوید حسن یزدانی به تجدید قوای جسمی و ذهنی نیاز دارد

حسن یزدانی روزهای پرالتهابی را سپری می‌کند؛ قهرمان کشتی ایران و جهان به مسابقات جهانی نرفت و البته در فضای مجازی نیز مورد توجه قرار گرفت.

یگانه عصاری- شهروندآنلاین، حسن یزدانی، ستاره کشتی ایران در حال سپری کردن روزهای سختی است. این روزهای سخت از مسابقات جهانی بلگراد و باخت سنگین به دیوید تیلور شروع شد. آنچه هیچ‌کس انتظارش را نداشت، اتفاق افتاد و انتقادها شروع شد. پس از این مسابقات، یزدانی در هیچ مسابقه جدی دیگری محک نخورده است و تنها مبلغ قرارداد او با یکی از تیم‌های لیگ برتری سوژه رسانه‌ها شد. از سوی دیگر، با اعلام خبر اعزام نشدن او به مسابقات جهانی آمریکا که ماه بعد برگزار می‌شود، رسانه‌های بسیاری آن را تصمیم درستی از سوی کادر فنی و فدراسیون دانستند. این اتفاقات با حواشی چند روز اخیر حسن یزدانی در صفحه مجازی‌اش تکمیل شد و به نظر می‌رسد یزدانی باید بیش از حضور در صفحات مجازی، به فکر آمادگی صد در صد خود برای درخشش دوباره روی تشک کشتی باشد.

انتقام شکست اسلو

شهریور ماه 1401، حساس‌ترین مبارزه مسابقات جهانی 2022 بلگراد بین حسن یزدانی از ایران و دیوید تیلور از آمریکا برگزار شد و نتیجه این مسابقه بسیاری را شوکه کرد. حسن یزدانی تا پیش از رسیدن به فینال جهانی، پس از یک دور استراحت، کشتی‌گیران مولداوی، لهستان و اسلواکی را از پیش رو برداشت تا برای پنجمین‌بار مقابل دیوید تیلور قرار بگیرد، اما تیلور آنالیز بسیار دقیقی از حسن یزدانی داشت و حتی یک‌بار هم اجازه نداد او به پشتش برسد و امتیاز خاک کردن را بگیرد تا این کشتی را با نتیجه هفت بر یک به سود خود تمام کند و انتقام سختی برای شکست اسلو از یزدانی بگیرد. پس از این اتفاق، عباراتی مانند «چه بر سر یزدانی آمده است»، «افتضاح فنی» و … تیتر رسانه‌ها شد. رسانه‌ها و کارشناسان کشتی مدعی شدند که یزدانی طرحی برای شکست‌دادن رقیب نداشت؛ این طرح همان چیزی بود که باید از سوی کادر فنی برنامه‌ریزی می‌شد که اصولا یا وجود خارجی نداشت‌ یا اینکه اشتباه محض بود. این اتفاق در شرایطی رخ داده که تیلور و کادر فنی تیم ملی آمریکا، تک‌تک جزییات کشتی حسن یزدانی را از بر بودند و اجازه کوچک‌ترین حرکتی به او ندادند.

حاشیه پشت حاشیه

یکی از مهم‌ترین حواشی پس از باخت سنگین به تیلور، توسط پدر حسن یزدانی ایجاد شد. او در مصاحبه‌ای ادعا کرد پسرش را مجبور کرده‌اند با یک حریف 110 کیلویی مسابقه تمرینی بگذارد و این مساله بازدهی فنی یزدانی را روی تشک مبارزه پایین آورده است. حاشیه‌ای که علیرضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی و مصطفی میرعمادیان، دستیار پژمان درستکار را مجبور به پاسخگویی کرد. مصاحبه پدر حسن یزدانی البته باز هم حاشیه‌ساز شد و یزدانی تا مدت‌ها بدون تیم بود تا در نهایت به صنایع مازندران، تیم رضا یزدانی پیوست. اما آنچه مجددا حاشیه‌ساز شد، قرارداد 800 میلیونی یا یک میلیاردی او بود که بارها تایید و تکذیب شد. این روزها اما تمامی رسانه‌ها در حالی از یک «تصمیم درست» نام می‌برند که رقابت‌های جام جهانی کشتی آزاد قرار است ماه دیگر در آمریکا برگزار شود. این مسابقات برخلاف مسابقه‌ای که قرار بود بهمن ماه گذشته در آمریکا برگزار شود، یک فستیوال رسمی است.

یزدانی اعزام نمی‌شود

در ابتدا ذکر چند نکته ضروری است. در بسیاری از مسابقات اعضای اصلی تیم شرکت نمی‌کنند، همان‌طور که این اتفاق را در مسابقات چند روز قبل کشتی فرنگی هم دیدیم. از سوی دیگر احتمال شرکت نکردن دیوید تیلور هم در این مسابقات زیاد است و این مساله که اگر تیلور شرکت کند، کامران قاسم‌پور برابر او کشتی می‌گیرد به لحاظ منطقی صحیح نیست، چون وزن کم کردن قاسم‌پور به این سرعت در عقل و منطق نمی‌گنجد. با این حال بسیاری از رسانه‌ها اعزام نشدن یزدانی را تصمیم درستی از سوی کادر فنی دانسته‌اند، چرا که زنگ خطر برای ستاره کشتی ایران به صدا درآمده است و اعزام نشدن او به این مسابقات فرصتی برای تجدید قوا از لحاظ ذهنی و بدنی به حسن یزدانی می‌دهد. از سوی دیگر، در این چند روز اخیر فعالیت‌های حسن یزدانی در صفحه مجازی‌اش، حواشی این ستاره را بیش از پیش کرده است و یزدانی این روزها بیشتر از درخشش روی تشک کشتی، با فعالیت‌های مجازی‌اش در صدر اخبار است؛ اتفاقی که به نفع او نیست و به نظر می‌رسد او به غیر از تجدید قوای ذهنی و بدنی، نیاز دارد کمی از فعالیت مجازی هم فاصله بگیرد تا دوباره تبدیل به همان ستاره بی‌چون و چرای کشتی ایران شود!

یزدانی به تجدید قوا نیاز دارد

علی رضایی مجد، کارشناس کشتی در گفت‌وگو با «شهروند» با ذکر این نکته که حسن یزدانی نیاز به تجدید قوا دارد، گفت: «حسن یزدانی، ستاره کشتی ایران است و در این مساله شکی نیست. او بسیار پرتلاش است و تعصب بسیاری روی پرچم کشورش دارد. با این حال او روزهای تلخی را می‌گذراند. ما دوست داریم ستاره کشتی‌مان همان حسن همیشگی باشد. البته ما هنوز درباره حضور تیلور در جام جهانی آمریکا خبر دقیقی نداریم، اما درباره باخت به تیلور در مسابقات بلگراد باید بگویم یزدانی به سبک تحمیل شده به حسن یزدانی باخت. یزدانی به خودش باخت، چون برای شکست تیلور بسیار مصمم بود. تاکتیک یزدانی یک چیز است.»

او افزود: «یک دست چپ دارد که می‌رود زیر کتف و یک دست راست دارد که حریف را قوس می‌کند. این تکنیک در ذهنش ثابت است و هیچ‌کس نمی‌تواند آن را تغییر دهد. همان‌طور که دیدیم تیلور هم لحظه به لحظه کشتی‌های یزدانی را آنالیز کرده بود و و آنقدر آماده و درخشان بود که اگر کشتی باز هم ادامه داشت، یزدانی نمی‌توانست امتیاز دیگری بگیرد.»

این کارشناس کشتی افزود: «با این حال ما از زندگی شخصی یزدانی و حال و احوالش خبر نداریم، اما آنچه می‌توان با قطعیت گفت این است که ستاره کشتی ما به تجدید قوای ذهنی و جسمی نیاز دارد و شاید این تصمیم کادر فنی مبنی بر حضور نداشتن او در جام جهانی آمریکا فرصتی مناسب برای او باشد تا دوباره بجنگد و بجنگد و به یاری خدا سنگینی آن باخت را فراموش کند و همان حسن یزدانی را روی تشک کشتی ببینیم که همه مردم ایران منتظر مسابقه‌اش بودند.»

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.