به دست آمدن هزاران قبضه سلاح گرم و مهمات از اغتشاشگران

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت:

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: بر خلاف آنچه آمریکا، برخی کشور‌های غربی و دشمنان ایران در تبلیغات شان مطرح می‌کنند، این تجمع‌ها به هیچ وجه مسالمت آمیز نبوده است.

به گزارش شهروند آنلاین از نیویورک، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در دیدارهایش در سازمان ملل، برای همه طرف‌های خارجی توضیح داد که بر خلاف آنچه آمریکا، برخی کشور‌های غربی و دشمنان ایران در تبلیغات شان مطرح می‌کنند، این تجمع‌ها به هیچ وجه مسالمت آمیز نبوده است.

کاظم غریب آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر که در نیویورک به سر می‌برد در مصاحبه با واحد مرکزی خبر در نیویورک گفت: به نیویورک سفر کرده‌ایم تا روایتی صحیح از وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران و اغتشاشات اخیر ونقش مخرب برخی کشور‌ها ارائه کنیم و اجازه ندهیم روایت غلط و عنادآمیز کشور‌های غربی و آمریکا، اذهان کشور‌ها را منحرف کند.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه ادامه داد: اکنون آمریکا و برخی کشور‌های اروپایی و همدستان و همپیمانان آنان مانند سازوکار‌های حقوق بشری، از آنچه در ایران می‌گذرد، به عنوان تجمعات مسالمت آمیز نام می‌برند.

غریب آبادی تصریح کرد: تجمعات مسالمت آمیز طبق مفاد معاهدات بین المللی حقوق بشری، از جمله میثاق بین المللی حقوق مدنی، سیاسی، یکسری معیار‌هایی دارد که به عنوان مثال نباید نفرت‌پراکنی، تشویق به خشونت باشد و نباید سلاح در آن حمل شود، نباید مغایر با نظم و امنیت عمومی و اخلاق حاکم بر جامعه باشد.

زیرپا گذاشتن تمام معیار‌های بین المللی در تجمعات هفته‌های اخیر

دبیر ستاد حقوق بشر اظهار داشت: ما در تجمعات هفته‌های اخیر، دیدیم که تمام این معیار‌های بین المللی نیز زیرپا گذاشته شده است. حالا قوانین جمهوری اسلامی ایران را هم کنار بگذاریم، معیار‌های بین المللی نیز رعایت نشده است. چطور اسم این را تجمع مسالمت‌آمیز می‌گذارند؟ برای کشور‌های مختلف این موضوع را تشریح کردیم.

روایتی از اقدامات اغتشاشگران و خویشتنداری نیرو‌های مجری قانون

معاون امور بین الملل قوه قضائیه گفت: تاکنون بیش از هزار و دویست اماکن، خودرو و موتورسیکلت شامل خودرو‌ها و وسایل نقلیه عمومی و امدادی مثل آمبولانس توسط اغتشاشگران به آتش کشیده و تخریب شده‌اند.

غریب آبادی افزود: بیش از چند هزار نفر ازعوامل مجری قانون تاکنون توسط اغتشاشگران مجروح شده‌اند. این به دلیل قدرت اغتشاشگران نیست، بلکه به دلیل خویشتنداری نیرو‌های تامین امنیت است که در واقع تصمیم گرفته شد حسب دستوری که به آنها داده شده است، سلاح گرم در تجمعات حمل نکنند.

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران سپس این سوال را مطرح کرد که این را ما باید چگونه تعبیر کنیم؟ به عنوان تجمع مسالمت آمیز؟

شهادت بیش از ۴۰ نفر از نیرو‌های حافظ امنیت مردم

معاون امور بین الملل قوه قضائیه ادامه داد: تاکنون بیش از ۴۰ نفر از نیرو‌های حافظ امنیت مردم توسط اغتشاشگران شهید شده‌اند و همچنین موج ورود گروه‌های تروریستی را داشتیم. در همین رابطه، بر اساس بررسی‌هایی که در رابطه با برخی افراد حاضر در اغتشاشات که جان خود را از دست داده‌اند، انجام شده، نیز محرز شده است که این افراد توسط اغتشاشگران کشته شده‌اند.

غریب آبادی در بخش دیگری از این مصاحبه تصریح کرد: تاکنون بیش از ۵۰ نفر از افراد وابسته به گروهک تروریستی منافقین دستگیر شده‌اند.

او افزود: همچنین بیش از ۸۰ نفر افرادی که وابسته به گروهک‌های مختلف تروریستی کرُدی هستند و نیز بیش از ۵ نفر از افراد وابسته داعش دستگیر شده‌اند.

به دست آمدن هزاران قبضه سلاح گرم و مهمات از اغتشاشگران

دبیر ستاد حقوق بشر ادامه داد: بیش از هزاران قبضه انواع سلاح گرم و مهمات از این اغتشاشگران به دست آمده است. کجای این تجمعات مسالمت آمیز است؟

تاکید بر اصلاح نقص‌های اجرای قانون درباره تجمعات مسالمت‌آمیز

غریب آبادی در بخش دیگری از این مصاحبه اظهار داشت: در جمهوری اسلامی ایران حق تجمع مسالمت آمیز برابر قوانین از جمله قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است. حالا اگر نقصان‌هایی برای اجرای قوانین وجود دارد، باید اینها را اصلاح کرد.

تجمع مسالمت‌آمیز باید حمایت و تضمین شود

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران افزود: ما در مجموعه ستاد حقوق بشر حامی این هستیم که حق تجمع مسالمت آمیز باید کاملا تضمین شود که مردم اگر حرفی دارند که باید به گوش دولتمردان برسانند، بتوانند بسیار راحت و ساده این کار را انجام دهند. اما باید یک خط بسیار مشخصی را بین تجمع مسالمت آمیز وغیرمسالمت آمیز قائل شویم.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه تصریح کرد: تجمع مسالمت آمیز را باید حمایت و تضمین کرد، اما با تجمع غیرمسالمت آمیز باید برابر قانون برخورد کرد، چرا که امنیت آحاد جامعه زیر سوال خواهد رفت.

غریب آبادی ادامه داد: با این وجود، جمهوری اسلامی ایران یک رفتار مسئولانه از خودش نشان داده است و من این را برای گروه‌هایی از کشور‌ها که با آنها دیدار کردم، توضیح دادم و برخی ابعاد رفتار مسئولانه جمهوری اسلامی ایران را بیان کردم.

کمیته تحقیق برای رسیدگی به آسیب‌های فیزیکی و آسیب به اموال خصوصی و عمومی

این مقام ارشد قوه قضائیه ایران درباره ابعاد رفتار مسئولانه جمهوری اسلامی ایران اظهارداشت: ازجمله، کمیته تحقیقی در چارچوب وزارت کشور تشکیل شده و این کمیته ماموریت دارد تمامی آسیب‌های فیزیکی و آسیب به اموال خصوصی و عمومی را بررسی کند و راهکار‌هایی را برای جبران خسارات پیشنهاد دهد.

او ادامه داد: اینگونه نیست حالا که این اتفاقات توسط اغتشاشگران و گروه‌های تروریستی با حمایت برخی از کشور‌های غربی و آمریکا روی داده، از کنار آسیب‌ها بگذریم.

نظام قضائی ایران برخورد کاملا عادلانه خواهد داشت

دبیر ستاد حقوق بشر ایران همچنین گفت: در مرحله قضائی نیز نظام قضائی ما برابر قانون، برخورد بسیار عادلانه‌ای خواهد داشت.

غریب آبادی افزود: اینکه در رسانه‌ها یا برخی گروه‌ها و افراد که غیرمرتبط با نظام قضائی هستند، در مورد چگونگی برخورد با دستگیرشدگان یا اتهامات آنها صحبت می‌کنند، نظام قضائی به این اظهارات توجهی ندارد.

معاون بین الملل قوه قضائیه تصریح کرد: ملاک نظام قضائی، در واقع آن اتهاماتی نیست که در رسانه‌ها مطرح می‌شود، بلکه ملاک نظام قضائی، قانون و مستندات است.

آزادی بیش از ۹۰ درصد بازداشت شدگان و رد برخی آمار

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: از همین رو، بیش از ۹۰ درصد از بازداشت شدگان در همان دو سه روز اول به طرق مختلف آزاد شدند.

غریب آبادی­ برخی اظهارات رسانه‌ای مبنی بر تحت بازداشت بودن ۱۴ هزار نفر در ایران در جریان اغتشاشات را رد کرد و گفت: ما کاملا این رقم را رد می‌کنیم. چنین چیزی اصلا صحیح نیست.

او اظهار داشت: تعدادی که اکنون در بازداشت هستند، برای برخی از آنها کیفرخواست صادر شده است و برای بقیه که در مرحله تکمیل تحقیقات هستند، برابر مستندات و قانون برخورد خواهد شد. حق آنها است که از تمامی موازین و تسهیلات قانونی برخوردار باشند.

متهمان و خانواده‌هایشان به نظام قضائی اطلاع رسانی کنند

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: اگر هر کدام از این متهمین و خانواده‌های آنان بر این باور هستند، که در واقع بخشی از حقوق آنها در فرایند دادرسی یا تحقیقات تامین نشده است، حتما به دستگاه‌های نظارتی در درون نظام قضائی و ستاد حقوق بشر اطلاع‌رسانی کنند و ما قطعا پیگیری خواهیم کرد.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه تاکید کرد: متهمان باید از یک محاکمه عادلانه و منصفانه برخوردار باشند و این باید تضمین شود و نظام قضائی دنبال اقدامات قانونی در این زمینه است.

نقش فضای مجازی در آشوب‌ها

غریب آبادی اظهار داشت: نکته دیگری که برای هیات‌ها و کشور‌های مختلف مطرح کردم، درباره نقش فضای مجازی است. فضای مجازی نقش بسیار مخربی را ایفاء کرده است. ما فضای مجازی را یک شخصیت مستقل نمی‌بینیم. فضای مجازی را تابعی از قدرت‌ها و برخی از این کشور‌ها که از این آشوب‌ها در جمهوری اسلامی ایران حمایت کردند، می‌دانیم.

باز کردن میلیون‌ها پست و هزاران صفحه در اینستاگرام در حوادث اخیر

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: مشخصا اینستاگرام و توییتر مد نظرم هست. اینستاگرام در هفت هفته اخیر میلیون‌ها پست و هزاران صفحه باز کرده است. دستگاه‌های ذیربط در جمهوری اسلامی ایران، تمام مستندات این موضوع را مبنی بر ترویج خشونت، تبلیغ فروش سلاح گرم، تشویق مردم به ریختن در خیابان‌ها و تخریب اموال عمومی و خصوصی جمع آوری کرده اند.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه اظهار داشت: نهاد‌های مسئول در جمهوری اسلامی ایران با شرکت متا که مالک واتس آپ و اینستاگرام است، مکاتبه کردند که این صفحات باید بسته شوند، چرا که اینها حتی مغایر نظامنامه اینستاگرام هستند. آنها هیچ کاری نکردند و هیچکدام از این صفحات را نبستند.

رفتار دوگانه اینستاگرام در آشوب‌ها و ترور شهید سردار سلیمانی

غریب آبادی یادآور شد: این اقدام اینستاگرام در حالی صورت می‌گیرد که ما فراموش نمی‌کنیم بعد از ترور ناجوانمردانه شهید عزیز حاج قاسم سلیمانی تا هم‌اکنون، نزدیک سه سال، میلیون‌ها پست و صفحه را که فقط اسم شهید حاج قاسم بود، حذف کردند. اینستاگرام به چه بهانه‌ای این صفحات و پست‌ها را حذف کرد؟ اعلام کرد که برای جلوگیری از خشونت، ما این اسم و صفحات را حذف می‌کنیم.

این مقام ارشد قوه قضائیه ایران ادامه داد: اکنون این میلیون‌ها پست و هزاران صفحه که عین خشونت و ترویج آن است، چرا آنها را نمی‌بندند؟ برای این که یک برنامه حمایت از اغتشاشگران دارند و البته در همدستی با برخی کشور‌ها این اقدامات را انجام می‌دهند.

باز شدن بیش از ۵۰ هزار حساب ساختگی به دستور آمریکا در توئیتر

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران درباره عملکرد توئیتر در اغتشاشات اخیر نیز گفت: عملکرد توئیتر در اغتشاشات اخیر مورد بررسی قرار گرفته است. بطور میانگین، توئیتر ماهانه چهار هزار حساب فارسی باز می‌کند. در همین یک ماه گذشته که ما با اغتشاشات مواجه هستیم، توئیتر بیش از ۵۰ هزار حساب ساختگی به دستور آمریکا باز کرده است. این ۵۰ هزار حساب دست ۵۰ هزار فرد واقعی نیست، دست چندین فرد یا به صورت رباتیک است که جنگ تبلیغاتی و روانی علیه جمهوری اسلامی ایران راه بیندازند.

جنگ ترکیبی علیه جمهوری اسلامی ایران و توسل به همه ابزار‌ها

غریب آبادی با بیان اینکه شاهد حمایت و مداخله برخی کشور‌های اروپایی، کانادا، آمریکا و رژیم صهیونیستی از اغتشاشات، حضور تروریست ها، بسیج ظرفیت رسانه‌ها و فضای مجازی هستیم، تاکید کرد: همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند، یک جنگ ترکیبی علیه جمهوری اسلامی راه انداخته اند که به فضل الهی یک بار دیگر شاهد شکست خود خواهند بود، چرا که ملت بیدار ایران با اغتشاش و اغتشاشگر مخالف است و در چندین نوبت شاهد حضور میلیونی آنها در خیابان‌ها بودیم.

او اظهارداشت: هم‌اکنون نیز سراغ سازمان‌های بین‌المللی آمده‌اند که از ابزار سازمان‌های بین‌المللی مانند سازمان ملل و شورای حقوق بشر برای اعمال فشار بیشتر سیاسی علیه ایران سوءاستفاده کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر ایران گفت: در اینجا بر ما فرض است که واقعیت‌ها را بیان و روشنگری و مطالبه‌گری کنیم. حالا چه تاثیری بر کشور‌ها بگذارد؛ من وجدان‌های بیداری در میان کشور‌ها دیده‌ام که در واقع بین واقعیت‌های در صحنه و آنچه از طریق فضای مجازی می‌بینند، تفکیک قائل می‌شوند.

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: باید به تلاش‌های خودمان در این راستا ادامه بدهیم. بالاخره مردم، مردم خودمان هستند و ما خودمان به اینکه به حقوق بشر آنها را رسیدگی کنیم، صالح هستیم و اجازه دخالت به سایر کشور‌ها نمی‌دهیم.

کاظم غریب آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، برای شرکت در نشست‌های کمیته سوم مجمع عمومی و رایزنی‌های دو و چندجانبه به نیویورک سفر کرده است.

مدعیان دفاع از حقوق بشر، صلاحیت پرچمداری ندارند

این مقام ارشد ایرانی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران رسانه‌های ایرانی در نیویورک گفت: متاسفانه امروزه حقوق بشر بیش از هر زمان دیگری سیاسی شده است. ما شاهد هستیم کشور‌هایی که خودشان را پرچمدار دفاع از حقوق بشر تلقی می‌کنند، بطور مشخص آمریکا و برخی از کشور‌های غربی، در حد گسترده‌ای ناقض حقوق بشر در قلمرو خودشان یا در سایر کشور‌ها هستند و این کشور‌ها به هیچ وجه از نظر ما صلاحیت پرچمداری در حوزه حقوق بشر را ندارند.

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه اظهار داشت: اخیرا به دنبال اغتشاشاتی که در داخل جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است، این کشور‌ها مجددا ندای حمایت از حقوق بشر مردم ایران سرداده‌اند.

او اضافه کرد:­ این مردم، همان مردمی هستند که زندگی میلیون‌ها نفر از آنان، در اثر تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده آمریکا تحت تاثیر جدی قرار گرفته است. همان تحریم‌هایی که کشور‌های اروپایی اگر واضعان آنها نبوده‌اند، اما همواره این تحریم‌ها را اجرا کرده‌اند.

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: هزاران نفر از مردم بیگناه ما در جریان بیماری کرونا به دلیل نرسیدن واکسن و دارو در اوایل این بیماری همه‌گیر جان خود را به دلیل تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی و ظالمانه و عدم انتقال پول از طریق کانال‌های مالی از دست دادند.

غریب آبادی افزود: ما ۱۷ هزار قربانی ترور توسط همان تروریست‌هایی که اکنون در کشور‌های اروپایی و آمریکا ساکن هستند و در بهشت امن غرب زندگی می‌کنند، داریم. چگونه این کشور‌های اروپایی و آمریکا دم از حمایت از حقوق بشر مردم ایران می‌زنند؟ اگر دلشان به حال حقوق بشر مردم ایران سوخته است، تحریم‌ها را بردارند و تروریست‌ها را به پای میز محاکمه بکشانند و آنها را پاسخگو و از کشور‌های خود اخراج کنند!

معاون امور بین الملل قوه قضائیه تصریح کرد: بسیار مضحک است، اخیرا آمریکا که به زعم خودش خواسته از اغتشاشگران حمایت کند، اعلام کرده است بخشی از تحریم هایش را بر می‌دارد. شما ببینید مثلا کدام بخش از تحریم‌ها را برداشته است؟ تحریم‌هایی که موجب تسهیل ارتباطات یا دسترسی به اینترنت از طریق شرکت آمریکایی است، آن هم در راستای حمایت از اغتشاشگران.

دبیر ستاد حقوق بشر ایران با طرح این سوال که این اقدام اکنون چه مشکلی از مردم ایران را حل می‌کند؟ خطاب به آمریکا گفت: اگر در اظهاراتتان در حمایت از حقوق بشر صادق هستید، که البته نیستید، تحریم‌ها را بردارید.

تلاش برای ارائه روایت صحیح از وضعیت حقوق بشر ایران

غریب آبادی درباره هدف سفرش به نیویورک اظهار داشت: ما در نیویورک هستیم تا هم در نشست‌های کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل به دلیل مباحث مرتبط با حقوق بشر که این روز‌ها در حال بحث و بررسی است، حضور داشته باشیم و همچنین، رایزنی‌هایی را با گروه‌های مختلفی از کشور‌ها و مقامات مسئول سازمان ملل داشته باشیم تا روایتی صحیح از وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران و اغتشاشات اخیر و نقش مخرب برخی کشور‌ها به این کشور‌ها و مقامات ارائه کنیم و اجازه ندهیم که روایت غلط و عنادآمیز کشور‌های غربی و آمریکا، اذهان کشور‌ها را منحرف کند. این، کاری اساسی و اصولی است.

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: تاکنون جلسات مختلفی را داشته ایم. با گروه کشور‌های عدم تعهد و با گروه کشور‌های دوستان حمایت از منشور سازمان ملل متحد، دیدار‌های جمعی داشتیم.

او افزود: با گروه کشور‌های دوستان حمایت از منشور سازمان ملل که متشکل از ۱۹ کشوری است که مواضع اصولی در حوزه سازمان‌های بین المللی و در مخالفت با سیاسی کردن حقوق بشر و مداخله‌های خارجی و همچنین اقدامات قهری یا تحریم‌های یکجانبه دارند، دیدار بسیار خوبی داشتم.

غریب آبادی اضافه کرد: با برخی از سفرا و نمایندگان دائم کشور‌ها نیز به صورت دوجانبه دیدار داشتم و از آنچه درهفته‌های اخیر در جمهوری اسلامی ایران واقع شده، روایتی واقعی و صحیح را عرضه کردیم و نسبت به مخاطرات سیاسی کردن سازوکار‌های بین‌المللی و سوءاستفاده از آنها هشدار دادیم.

قربانیان تروریسم و تحریم‌های یکجانبه مگر حقوق بشر ندارند؟

غریب آبادی همچنین یادآور شد: من این تناقض عملکرد درباره عملیات ترویستی در شیراز را برای هیات‌های مختلف و گروه‌هایی از کشور‌ها بیان کردم. در همان حال که برخی کشور‌های غربی و آمریکا و سازوکار‌های حقوق بشری بیانیه‌های مختلفی در مورد این اغتشاشات و حمایت از آن صادر کردند، اما متاسفانه در مورد حادثه تروریستی شیراز، سکوت اختیار کردند.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه افزود: حتی یک کلمه در محکومیت حادثه تروریستی شیراز، به جز دو سه کشور اروپایی، نگفتند و قاطبه آنها و تمام سازوکار‌های حقوق بشری سکوت اختیار کردند.

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: جهان باید اینها را بداند و ما باید این تناقضات و استفاده سیاسی و ابزاری از حقوق بشر را به اطلاع کشور‌های مختلف برسانیم. حالا اینکه چه تصمیمی می‌گیرند، حق حاکمیتی خودشان است، اما حق دارند و ما مسئول هستیم و وظیفه داریم واقعیت‌ها را به اطلاع آنها برسانیم./واحد مرکزی خبر

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.