نفر به نفر با 25 ستاره ایران در جام جهانی

با 4 دروازه‌بان و یک بازیکن کمتر؛ کی‌روش سربازانش را به خط کرد

لیست تیم ملی برای جام جهانی اگرچه با انتقادهایی همراه شده، اما به هر ترتیب آنچه سلیقه کارلوس کی‌روش است باید مورد احترام قرار بگیرد.

به گزارش خبرنگار شهروندآنلاین، بعد از کش و قوس‌های فراوان، کارلوس کی‌روش اسامی 25 بازیکن را برای حضور در جام جهانی با پیراهن ایران اعلام کرد. اگرچه لیست تیم‌ها می‌تواند در جام جهانی متشکل از 26 بازیکن باشد، اما سرمربی تیم ملی ترجیح داد که 25 بازیکن را در لیست خود بگذارد و جالب اینکه چهار نفر از آنها دروازه‌بان هستند!

لیست تیم ملی برای جام جهانی اگرچه با انتقادهایی همراه شده، اما به هر ترتیب آنچه سلیقه کارلوس کی‌روش است باید مورد احترام قرار بگیرد و به همین دلیل است که انتقادها هم جنبه تخریب تیم ملی در فضای مجازی به خود نگرفته است.

در هر حال، بررسی شرایط 25 بازیکنی که همراه تیم ملی به قطر می‌روند، نکات جالبی به ما می‌رساند.

علیرضا بیرانوند

دروازه‌بان شماره یک ایران در جام جهانی روسیه در زمان دراگان اسکوچیچ چندان مورد استفاده قرار نگرفت، اما بازگشت او از فوتبال پرتغال و حضور در پرسپولیس و البته سرمربیگری کی‌روش، این گلر را دوباره به شانس اول حضور درون دروازه تبدیل کرده است. بیرانوند احتمالا در تورنمنت قطر نیز گلر اول ایران خواهد بود.

سیدحسین حسینی

دروازه‌بان استقلال چهار سال پیش در لحظات آخر شانس حضور در جام جهانی را به رقبا باخت؛ او اما آنقدر تلاش کرد و در ترکیب تیم باشگاهی خود خوش درخشید که یکی از مسافران ایران در قطر لقب گرفت. سیدحسین حسینی پارسال با 18 کلین شیت در 25 بازی دستکش طلایی لیگ برتر را از آن خود کرد و در بازی‌های دوستانه تیم ملی که به میدان رفت (سنگال و نیکاراگوئه) عملکرد درخشانی داشت؛ تا جایی که پیش‌بینی می‌شود او اصلی‌ترین رقیب بیرانوند برای خط دروازه باشد.

امیر عابدزاده

اگرچه برخی پیش‌بینی‌ها حکایت از آن داشت که پسر عقاب فوتبال آسیا از لیست خط می‌خورد، اما این ابهام‌ها با حضور چهار دروازه‌بان در لیست از بین رفت. امیررضا عابدزاده اگرچه در چند هفته اخیر در ترکیب تیم باشگاهی خود در لیگ دو اسپانیا چندان موفق نبود، اما باز هم مورد اعتماد کی‌روش قرار گرفته و در جام جهانی حضور خواهد داشت.

پیام نیازمند

دروازه‌بان دیگر تیم ملی در جام جهانی جوان‌ترین آنهاست. نیازمند 27 ساله چندین سال برای حضور در جام جهانی زحمت کشیده است. او با بازگشت به ایران و حضور در ترکیب سپاهان بار دیگر توانایی‌هایش را به رخ کشید و در نهایت کی‌روش هم این گلر را یکی از انتخاب‌های خود دانست. نیازمند البته شانس کمی برای بازی در جام جهانی دارد.

صادق محرمی

دفاع راست دیناموزاگرب کرواسی در دو سال گذشته فیکس تیم ملی بوده است؛ شرایط خوب فنی او و البته اعتقاد دراگان اسکوچیچ این شانس را به محرمی داد تا به جای رامین رضاییان در ترکیب اصلی باشد. محرمی البته آنقدر شرایط خوبی داشت که نظر کارلوس کی‌روش را هم جلب کرد تا برای پست دفاع راست به جام جهانی برود. شانس بازی کردن میان او و رضاییان البته فعلا تقسیم شده است.

رامین رضاییان

دفاع راست مورد علاقه کی‌روش دومین جام جهانی متوالی را تجربه می‌کند. او خوش‌شانس بود که کی‌روش هدایت ایران را برعهده گرفت، چون در زمان سرمربیگری اسکوچیچ مدت زیادی به اردوها دعوت نمی‌شد. حالا رضاییان دوباره برگشته و انگیزه بسیاری دارد تا بتواند مثل جام جهانی روسیه بار دیگر در ترکیب تیم ملی ایران خوش بدرخشد.

شجاع خلیل‌زاده

مدافع ایرانی الاهلی قطر هرچند چهار سال پیش حسرت حضور در جام جهانی را خورد، حالا به حق خود رسیده است. خلیل‌زاده یکی از بازیکنان مغضوب کی‌روش در دوره قبلی بود که با وجود درخشش در پرسپولیس به تیم ملی دعوت نمی‌شد. او اما با لژیونر شدن توانایی‌های خود را به رخ کشید و همان‌طور که در دوره اسکوچیچ فیکس بود، امیدوار است زیر نظر کی‌روش هم در قلب دفاعی ایران به میدان برود.

محمدحسین کنعانی‌زادگان

دیگر مدافع ایرانی شاغل در الاهلی قطر کنعانی‌زادگان است؛ پسری جنوبی‌ که با زحمت بسیار به تیم ملی رسیده و شانس بالایی برای فیکس شدن خواهد داشت. او قاپ کارلوس کی‌روش را هم مثل اسکوچیچ دزدیده و احتمالا یکی از اصلی‌ترین انتخاب‌های سرمربی برای بازی خواهد بود.

سیدمجید حسینی

مدافع شاغل در لیگ ترکیه آنقدر برای کایسری اسپور خوب بازی کرد تا دومین جام جهانی را هم تجربه کرد. حسینی که در تورنمنت قبلی جام جهانی جوان‌ترین بازیکن ایران بود، حالا باتجربه‌تر شده و یکی از انتخاب‌های مهم کارلوس کی‌روش برای خط دفاعی است.

مرتضی پورعلی‌گنجی

مدافع محبوب کارلوس کی‌روش اگرچه برخلاف فصول گذشته لژیونر نیست و برای پرسپولیس توپ می‌زند، اما باز هم در لیست قرار گرفت. پورعلی‌گنجی نیز دومین جام جهانی متوالی را تجربه خواهد کرد. او امیدوار است مثل تورنمنت روسیه باز هم شانس بازی کردن در ترکیب ایران را به دست بیاورد، هرچند که این‌بار کارش بسیار دشوارتر است.

احسان حاج‌صفی

کاپیتان تیم ملی ایران با سرمربیگری اسکوچیچ کم‌کم داشت شانس حضور در جام جهانی را از دست می‌داد؛ با بازگشت کی‌روش اما حاج‌صفی دوباره دعوت شد و به عنوان باتجربه‌ترین بازیکن تیم ملی آماده حضور در ترکیب می‌شود. این ستاره چپ‌پا بدون تردید انگیزه بسیاری دارد تا در سومین جام جهانی (احتمالا آخرین) بتواند در ترکیب تیم ملی به میدان برود.

میلاد محمدی

چپ‌پای ایرانی آ.ا.ک آتن یونان در تورنمنت روسیه هم جزو مدعوین بود. میلاد محمدی حتی برای ایران در جام جهانی قبلی بازی هم کرد، اما الان شرایط متفاوت‌تری دارد. او برای حضور در ترکیب اصلی رقبای سرسختی خواهد داشت.

ابوالفضل جلالی

جوان‌ترین بازیکن حاضر در لیست تیم ملی دفاع چپ استقلال است؛ جلالی 24 ساله در بازی با نیکاراگوئه نیز به میدان رفت و عملکرد خوبی داشت. او را می‌توان چهره ویژه ایران در جام جهانی دانست که حتی اگر خودش را نشان بدهد، در قطر برای تیم ملی بازی هم خواهد کرد.

روزبه چشمی

بازیکنی که کی‌روش قبل از جام جهانی روسیه او را مدرن‌ترین مدافع ایران خواند و مقابل مراکش هم فیکس بازی کرد، حالا به عنوان هافبک تدافعی دعوت شده است. چشمی با درخشش در استقلال دوباره ملی‌پوش شده و یکی از سربازان خط هافبک تیم ملی محسوب می‌شود.

سعید عزت‌اللهی

شاید تصور می‌شد او از سطح اول فوتبال کمی دور شده بود، اما درخشش در بازی‌های اخیر وایله دانمارک دوباره عزت‌اللهی را به شرایط مطلوب برگرداند. عزت‌اللهی که در گذشته لقب پسر کی‌روش را هم یدک کشیده، حالا در دومین جام جهانی هم امیدوار به حضور در ترکیب اصلی است.

احمد نوراللهی

تنها بازیکنی که از لیگ امارات به جام جهانی می‌رسد، احمد نوراللهی است. او نه تنها نماینده ایران است که به نوعی نماینده اماراتی‌ها و باشگاه شباب الاهلی هم در این تورنمنت محسوب می‌شود. نوراللهی در زمان اسکوچیچ یار فیکس ایران بود، اما او خوب می‌داند با حضور نفرات جدید برای پست هافبک تدافعی کارش برای بازی کردن سخت‌تر شده است.

علی کریمی

هافبک ایرانی کایسری اسپور به دلیل مصدومیت نزدیک به یک سال از فوتبال دور بود و در دو سال گذشته نیز در هیچ کدام از اردوهای تیم ملی فوتبال حضور پیدا نکرد. با این حال درخشش در ترکیب کایسری اسپور در هفته‌های گذشته و اعتقاد قبلی کی‌روش به او سبب شد تا در لیست قرار بگیرد و یکی از مسافران قطر باشد.

وحید امیری

چپ‌پای باتجربه تیم ملی و پرسپولیس اگرچه در تیم باشگاهی خود در پست دفاع چپ به میدان می‌رود، اما کی‌روش او را برای وینگر چپ می‌خواهد. امیری که در جام جهانی قبلی با لایی‌زدن به پیکه بسیار مطرح شد، حالا با انگیزه بیشتری به دومین جام جهانی می‌رود و امیدوار به حضور در ترکیب اصلی مقابل انگلیس است.

مهدی ترابی

ستاره پرسپولیس با رسیدن به پختگی لازم نسبت به جام جهانی قبلی برای درخشش دوباره آماده می‌شود. برخی کارشناسان معتقدند ترابی افت کرده، اما این موضوع چیزی از اعتماد سرمربی تیم ملی به او کم نکرد و باعث نشد مسافر جام جهانی نشود. به نظر، کی‌روش روی او حساب ویژه‌ای باز کرده است.

علیرضا جهانبخش

یکی از ستاره‌های بی‌بدیل ایران جهانبخش است. او نسبت به چهار سال قبل تجربه حضور در لیگ برتر انگلیس را کسب کرده و حالا به عنوان گلزن اول فاینورد هلند امیدوار است مثل انتخابی جام جهانی گل‌های حساسی به عنوان وینگر برای تیم ایران به ثمر برساند.

علی‌ قلی‌زاده

هافبک هجومی تکنیکی ایران چند سالی است در لیگ بلژیک و تیم شارلروا به عملکرد خوب خود ادامه می‌دهد. دریبل زدن و شکل فوتبال قلی‌زاده مورد توجه اکثر مربیان تیم ملی است و همان‌طور که اسکوچیچ و ویلموتس به او اعتقاد داشتند، حالا در لیست کی‌روش هم قرار گرفته و امیدوار به بازی در ترکیب تیم ملی است.

سامان قدوس

سامان قدوس تنها بازیکنی است که به عنوان هافبک پشت مهاجم به تیم ملی دعوت شده و اگرچه فصل خوبی را در انگلیس پشت سر نگذاشته، اما نمایش او در دیدار مقابل اروگوئه باعث امیدواری کارلوس کی‌روش است تا از ظرفیت این بازیکن، این‌بار نهایت استفاده را ببرد. قدوس در جام جهانی ۲۰۱۸ چندان فرصت بازی پیدا نکرد، اگرچه در دقایق کوتاهی که مورد استفاده قرار گرفت، نمایش خوبی داشت.

سردار آزمون

بهترین گلزن حال حاضر تیم ملی فوتبال ایران و عضو باشگاه مطرح بایر لورکوزن آلمان برخلاف شایعات در لیست تیم ملی قرار گرفت. سردار در همه مسابقات گذشته ایران فیکس بوده و احتمالا امید اول گلزنی تیم ملی در جام جهانی نیز محسوب می‌شود.

مهدی طارمی

زوج او و سردار آزمون فوق‌العاده خواهد بود؛ ستاره بی‌نظیر ایران در فوتبال اروپا که توانسته یک‌تنه برای پورتوی پرتغال در لیگ داخلی و قهرمانان اروپا امتیازات حساسی به دست بیاورد، حالا یکی از امیدهای اصلی ایران در جام جهانی است. کی‌روش خوشحال است که او را در ترکیب تیم خود دارد.

کریم انصاری‌فرد

مهاجم باتجربه فوتبال ایران که کاپیتان دوم تیم ملی نیز محسوب می‌شود مورد اعتماد کی‌روش است. او اگرچه شانس کمی برای بازی در ترکیب اصلی خواهد داشت، اما خیال همه راحت است که هر زمانی مورد استفاده قرار بگیرد، موثر و پرفروغ ظاهر می‌شود.

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.