اختصاص ردیف بودجه جداگانه برای دانشگاه‌های برتر

دبیر اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور درباره درخواست‌های رؤسا در زمینه بودجه‌ریزی برای دانشگاه‌، گفت: در گفت‌وگو با رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی مقرر شد امسال یک ردیف بودجه جداگانه برای دانشگاه‌های برتر اختصاص پیدا کند.

به گزارش شهروند آنلاین از روابط عمومی دانشگاه تهران، مهدی شهبازی به تشریح جمع‌بندی دیدگاه‌های رؤسای دانشگاه‌های بزرگ درباره مسائل بودجه‌ای دانشگاه‌ها که در نشست اخیر با رؤسای کمیسیون‌های برنامه و بودجه و آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی مطرح شده است، پرداخت.

او در ادامه با بیان اینکه رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور در نشست اخیر با رؤسای کمیسیون‌های برنامه و بودجه و آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بر استقلال اداری و مالی دانشگاه‌ها تاکید داشتند، گفت: منظور از استقلال اداری و مالی دانشگاه‌ها این است که دانشگاه‌ها خودشان از عهده مدیریت و رفع نیازهای مالی دانشگاه از طریق ارتباط با صنعت و جامعه برآیند.

دبیر اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور درباره درخواست‌های رؤسا در زمینه بودجه‌ریزی برای دانشگاه‌ها اظهار داشت: بودجه دانشگاه‌ها با ردیف‌های متفرقه‌ای که داشتند بیشتر از میزان فعلی بود؛ اما با تمرکزگرایی در بودجه، وجوه متمرکز باعث کاهش سهم دانشگاه‌ها از بودجه شده و همچنین آزادی عمل دانشگاه‌ها به دلیل اینکه باید به طور متمرکز از ستاد تبعیت کنند، کم شده است؛ به این ترتیب یک نوع کندی در برنامه‌های دانشگاه‌ها رقم می‌خورد.

بودجه آموزش عالی بین ۲۳۰۰ واحد دانشگاهی پخش می‌شود

او درخصوص انتقاد رؤسای دانشگاه‌های بزرگ از حذف بودجه دانشگاه‌های برتر، خاطرنشان کرد: در اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ این موضوع مطرح شد که سهم عمده‌ای از تولیدات علمی و پیشرفت‌های کشور مرهون زحمات دانشگاه‌های برتر است. در این اجلاس عنوان شد که ۲۳۰۰ واحد دانشگاهی در کشور وجود دارد، در صورتی که کشورمان به بیش از ۲۰۰ تا ۳۰۰ واحد دانشگاهی نیاز ندارد.

شهبازی افزود: بودجه محدود آموزش عالی در حال حاضر بین ۲۳۰۰ واحد دانشگاهی پخش می‌شود و آنچه که در پی این توزیع بودجه اتفاق می‌افتد، این است که در عمل به واحدهای بزرگ که رسالت ویژه آنها تولید علم است، بودجه مناسبی تعلق نمی‌گیرد. بنابراین نظر رؤسای دانشگاه‌های بزرگ این است که ساماندهی و تحول آموزش عالی در دستور کار قرار گیرد.

دبیر اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور ادامه داد: درخواست رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور این بود که بودجه دانشگاه‌های برتر در اختیار این دانشگاه‌ها قرار گیرد تا بر اساس ویژگی‌های دانشگاه، نیاز و سرانه‌ای که دارند توزیع شود. به این ترتیب در گفت‌وگو با رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی مقرر شد امسال یک ردیف جداگانه برای دانشگاه‌های برتر اختصاص پیدا کند.

او درباره تاکید رؤسای کمیسیون‌های برنامه و بودجه و آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به منظور ایفای نقش دانشگاه‌ها در نگارش برنامه هفتم توسعه، خاطرنشان کرد: در نگارش فصل آموزش عالی در برنامه هفتم توسعه باید به سمت تحول آموزشی و ساماندهی واحدهای دانشگاهی حرکت کنیم؛ به این ترتیب که واحدهای کوچک ساماندهی و در دانشگاه‌های بزرگ هر استان تجمیع شوند. در این صورت به طور عملیاتی‌تر می‌توان به تزریق عادلانه بودجه به دانشگاه‌ها فکر کرد.

شهبازی افزود: در نشست اخیر رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور مقرر شد یک کارگروه ویژه تخصصی با مدیریت دانشگاه تهران و مسئولیت رییس سازمان توسعه سرمایه‌گذاری دانشگاه و با حضور نمایندگان ۱۴ دانشگاه برتر تشکیل شود و بندهایی را راجع به فصل آموزش عالی برنامه هفتم توسعه تدوین کنند و در برنامه بگنجانند.

دبیر اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور گفت: همچنین مقرر شد به محض آماده شدن این پیشنهادات، جلسات مشترک دولت و مجلس و رؤسای دانشگاه‌های برتر برگزار شود و بر سر موضوع تحول آموزشی با اولویت برنامه‌ریزی و استقلال اداری و مالی دانشگاه‌ها توافق صورت گیرد.

سی‌وهشتمین اجلاس روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور روز سه‌شنبه ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۱ به میزبانی دانشگاه الزهرا(س) و به ریاست دکتر سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران برگزار شد./.ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.