تخریب 150 دستگاه آمبولانس در اغتشاشات

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: ۱۵۰ دستگاه آمبولانس در اغتشاشات اخیر تخریب شد که تعدادی از آنها غیرقابل استفاده است و تعدادی دیگر هم آسیب‌های جدی دیدند که باید اعتبار لازم برای جایگزینی و واردات آنها تامین شود.

به گزارش شهروند آنلاین از وبدا، جعفر میعادفر، خواستار توجه جدی دولت و مجلس خواستار برای تامین آمبولانس در بودجه ۱۴۰۲ شد، افزود: در واقع هر آمبولانس در طول ۲۴ ساعت ۵ ماموریت انجام می دهد که با تخریب این ۱۵۰ دستگاه، مردم روزانه از ۷۵۰ ماموریت و خدمات رسانی محروم خواهند شد؛ اگر آمبولانس مورد نیاز تامین نشود به طور قطع مردم با مشکل مواجه خواهند شد.

او با بیان اینکه حدود سه هزار آمبولانس اورژانس بیش از ۱۵ سال عمر دارند که استفاده از آنها غیر اصولی است، گفت: همچنین حدود ۳ هزار و ۱۰۰ پایگاه داریم که هر پایگاه باید دارای یک آمبولانس بوده و هر سه پایگاه هم یک آمبولانس رزرو داشته باشد تا در صورتی که آمبولانسی با مشکل مواجه شود بتواند خدمات رسانی کرده و ارائه خدمات به مردم مختل نشود.

حداقل عمر آمبولانس‌های اورژانس ۵ سال است

میعادفر با اشاره به اینکه  حدود ۴ سال است که حتی یک دستگاه آمبولانس خریداری نشده است، اظهار داشت: کمترین عمر آمبولانس‌مان حدود ۵ سال و بیشترین نیز بیش از ۱۵ سال است که برای رفع کمبودها باید حداقل سه هزار آمبولانس جایگزین شود تا بتوان نسبت به از رده خارج کردن آمبولانس های فرسوده اقدام کرد؛ عملیات های اورژانس پیوسته و ۲۴ ساعته است در حالی که عمر آمبولانس ها در دنیا ۵ سال است اما ما هنوز از آمبولانس هایی با عمر ۱۵ سال استفاده می کنیم.

او تصریح کرد: در شرایط اقتصادی فعلی کشور خروج یکباره سه هزار آمبولانس امکان پذیر نیست و انتظار داریم دولت و مجلس در بودجه ۱۴۰۲ فکری جدی برای تامین آمبولانس داشته باشند؛ در بسیاری از مراکز تنها خدمت آمبولانسی است و آمبولانس کمترین هزینه در حوزه وزارت بهداشت است. اگر اورژانس‌ها را تقویت کنیم، کاهش هزینه های دولت و بهبود خدمات رسانی به مردم را در پی دارد.

رئیس سازمان اورژانس کشور، تقویت ناوگان آمبولانسی و نیروی انسانی در اورژانس پیش بیمارستانی را گامی جدی برای بهبود خدمات رسانی به مردم دانست و گفت: انتظار داریم این مهم به عنوان دغدغه مردم و رئیس جمهور در لایحه بودجه ۱۴۰۲ دیده شود؛ دو هفته گذشته در نشست شورای عالی سلامت مصوب شد که سالانه ۱۵ درصد ناوگان فرسوده اورژانس جایگزین شود که می‌طلبد مجلس و سازمان برنامه و بودجه به تحقق این مهم کمک کنند چراکه اگر آمبولانس مورد نیاز تامین نشود، مردم با مشکل مواجه خواهند شد./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.