تحریم‌های جدیدآمریکا علیه ایران و وزیر نفت

عکس العمل توئیتری وزرای خارجه و نفت

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران در واکنش به تحریم‌های جدید آمریکا در توئیتی تاکید کرد که دوران یکجانبه‌گرایی در جهان به پایان رسیده است.

شهروند آنلاین: وزارت خزانه داری آمریکا شامگاه دوشنبه در سایت رسمی خود اعلام کرد که دفتر کنترل دارایی‌های خارجی این نهاد، وزارت نفت، شرکت ملی نفت ایران (NIOC) و شرکت ملی نفت‌کش ایران را به لیست تحریم‌های واشنگتن علیه تهران افزوده است.

دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا همچنین چندین نهاد و شخص مرتبط با وزارت نفت ایران که در فروش بنزین به ونزوئلا نقش داشته اند را در لیست تحریم ها قرار داده است.

استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا مدعی شد که ایران از نفت برای تامین بودجه آنچه که فعالیت‌های بی‌ثبات کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نامید، استفاده می‌کند.

وی بدون در نظر گرفتن آثار شوم تروریسم اقتصادی دولت ترامپ بر مردم ایران و تداوم آن حتی در بحبوحه همه‌گیری کرونا ادعا کرد ایران همچنان حمایت خود از نهادهای تروریستی و برنامه هسته‌ای خود را بر نیازهای مردم ایران در اولویت قرار داده است.

در این اطلاعیه، شرکت‌های تابعه وزارت نفت ایران همچون شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، شرکت خطوط لوله و ارتباطات نفتی ایران، شرکت ملی مهندسی و ساخت نفت ایران، شرکت پالایش نفت آبادان، شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند و شرکت ملی پتروشیمی در فهرست تحریمی آمریکا قرار گرفته‌اند.

خزانه‌داری آمریکا همچنین بیژن زنگنه وزیر نفت ایران، مسعود کرباسیان مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، نصرالله سردشتی مدیرعامل شرکت ملی نفت کش ایران، علیرضا صدیق آبادی مدیر عامل پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، بهزاد محمدی مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و علی اکبر پور ابراهیم مدیر عامل شرکت نیکو را هم به این فهرست افزوده است.

علاوه بر آن، مدیریت کشتی اطلس و شرکت مدیریت کشتی آتلانتیک، شرکت مبین (Mobin International Limited) در امارات، مدنی پور هلدینگ مبین و شرکت تجارت سوخت عمان هم دیگر شرکت‌های وابسته اعلام شده‌ و در لیست طولانی تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ایران جای گرفته‌اند.

فعالان سیاسی و مدنی آمریکا معتقدند تحریم‌ها کارایی نداشته است و دولت ترامپ در سه سال و نیم خصومت شدید علیه ایران، هیچ دستاوردی به دست نیاورده است. جو بایدن نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب دموکرات هم یکی از منتقدان جدی سیاست خارجی ترامپ است و می‌گوید این سیاست‌ها خاورمیانه را ناامن‌تر کرده است.

ظریف: عادت تحریم را از خود دور کنید

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در توئیتیدر واکنش به این تحریم‌ها اظهار کرد: مشاور امنیت ملی آمریکا، رابرت اُبرایِن، پذیرفته که ایالات متحده از توانایی تحریمی خود  برای تحمیل درد بیشتر به مردم ایران بیش از حد استفاده کرده است. زمان آن فرا رسیده که ایالات متحده  اذعان کند که این کشور، “معتاد تحریم” است. این عادت را از خود دور کنید. جنگ اقتصادی بیشتر علیه ایران برای ایالات متحده، نفوذ کمتر – و نه بیشتر – به همراه خواهد داشت.

زنگنه: دوران یکجانبه‌گرایی در جهان به پایان رسید

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران در واکنش به تحریم‌های جدید آمریکا در توئیتی تاکید کرد که دوران یکجانبه‌گرایی در جهان به پایان رسیده است.

زنگنه در این توئیت افزود: تحریم من و همکارانم واکنش منفعلانه به شکست سیاست واشنگتن برای به صفر رساندن صادرات نفت است.وی تصریح کرد: دوران یکجانبه‌گرایی در جهان به پایان رسیده است. صنعت نفت ایران از پا نخواهد نشست.او گفت: هیچ دارایی هم در خارج از ایران ندارم که شامل تحریم شود. جان و مال و آبرویم فدای ایران.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.