صادرات روزانه ۲۵۰ تن مواد غذایی و کشاورزی به قطر

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از صادرات روزانه ۲۵۰ تن مواد غذایی و کشاورزی به قطر در ایام جام جهانی خبر داد و گفت: این توافق با برنامه ریزی سازمان توسعه تجارت و برگزاری نمایشگاه ماه گذشته در دوحه میسر شده است.

به گزارش شهروند آنلاین؛«علیرضا پیمان پاک» درباره آخرین اقدامات این سازمان در مراودات تجاری با قطر در آستانه جام جهانی و استفاده از این فرصت در توسعه تجارت خارج، اظهار داشت: یکی از رویکردهای اصلی دولت سیزدهم توسعه تجارت با کشورهای همسایه است.

رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: قطر نیز یکی از اهداف این رویکرد محسوب می شود که رئیس‌جمهوری شخصا سفری به این کشور و دیدار با امیر قطر و امیر قطر نیز سفری به تهران داشت. در این دیدارها توافقات خوبی انجام ودستورات لازم صادر شد.

پیمان پاک با بیان اینکه روابط تجاری ایران و قطر در گذشته توسعه یافته نبود، تصریح کرد: مشکلاتی مانند زیرساخت‌های گمرکی و حمل و نقل کالا وجود داشت که با اختصاص بخشی از بنادر قطری به حمل مستقیم کالا از ایران و ساخت خط مستقیم کشتیرانی تا حدودی برطرف شد.

او به ایجاد مرکز تجاری در دوحه و اعزام هیات ۷۵ نفره از تجار ایرانی به قطر اشاره کرد و ادامه‌داد: در این سفر تجار مذاکره‌های خوبی برای توسعه تجارت داشتند و توافقات خوبی انجام شد.

معاون وزیر صمت با اشاره به برگزاری نمایشگاه محصولات موادغذایی، مواد شوینده، صنایع دستی، کیف و کفش در قطر، گفت: این نمایشگاه یک ماه پیش با حضور برندهای برتر ایرانی برگزار شد و بیش از ۳۵ نفر از شیوخ قطری از آن بازدید کردند.

او دستاورد برگزاری این نمایشگاه در آستانه جام جهانی را انعقاد موافقنامه تامین مواد غذایی و کشاورزی در ایام جام جهانی عنوان کرد و گفت: با این توافقنامه روزانه ۲۵۰ تن مواد غذایی و کشاورزی به قطر ارسال می شود که اکنون چند محموله آن به قطر رسیده است.

پیمان پاک درباره همکاری‌های بلندمدت تجار دو کشور نیز خاطرنشان‌کرد: طبق توافقات، سرمایه گذاران قطری با حضور در ایران و سرمایه گذاری به تولید کالاهای مورد نیاز قطر می‌پردازند تا این کالاها به کشورشان صادر شود.

او از تهیه نقشه راه توسعه تجارت ایران و قطر و رسیدن به تراز سه میلیارد دلاری خبر داد و اظهار داشت: بخش عمده‌ای از این نقشه راه به صادرات مجدد مرتبط می‌شود تا ما بتوانیم از ظرفیت قطر برای صادرات کالاهایمان به کشورهای دیگر استفاده کنیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت تاکید کرد: قطر تعرفه صادرات مجدد را برای تجار ایرانی به‌شدت کاهش داده و تخفیف قابل توجهی را در نظر گرفته است، ضمن اینکه ما می‌توانیم از این ظرفیت برای واردات کالاهای مورد نیاز استفاده کنیم./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.