تأكيد مخبر و گلاوچنکو بر گسترش مناسبات اقتصادی در شرایط تحریم

نقشه راه جامع همکاری‌ها برای دیدار روسای جمهوری دو کشور نهایی می‌شود

معاون اول رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و نخست وزير جمهوري بلاروس در مصاحبه مطبوعاتي مشترك بر لزوم گسترش روابط تهران- مينسك و ارتقای سطح مناسبات تجاري فيمابين تأكيد كردند.

به گزارش شهروند آنلاین؛ محمد مخبر عصر امروز در اين مصاحبه مطبوعاتي مشترك با اشاره به مذاكرات دو هيأت گفت: در اين ديدارها تمامي زمينه‌هاي همكاري ميان دو كشور بررسي شد تا بستر توافقات رؤساي جمهوری دو كشور در سفر رئيس جمهوری بلاروس به تهران فراهم شود.

معاون اول رئيس‌جمهوری افزود: ايران و بلاروس نيازهايي دارند كه با همكاري مشترك مي‌توانند اين نيازها را به شكل متقابل براي يكديگر مرتفع كنند كه البته تحقق اين امر نيازمند فراهم شدن بسترهاي لازم براي توسعه همكاري‌هاي مشترك است.

مخبر همكاري‌هاي بانكي و مالي را پيش زمينه و لازمه همه توافقات اقتصادي و تجاري دانست و اظهار داشت: تفاهمات خوبي ميان دو كشور براي توسعه همكاري‌هاي بانكي صورت گرفته كه لازم است اين تفاهمات هر چه زودتر نهايي و زمينه استفاده از ارزهاي ملي دو كشور در مراودات تجاري مهيا شود.

معاون اول رئيس‌جمهوری فعال كردن بخش خصوصي دو كشور را از تصميمات جدي ايران و بلاروس عنوان كرد و افزود: قرار است بخش خصوصي دو كشور همكاري‌هاي خود را بيش از پيش گسترش دهند كه اتاق بازرگاني ايران و بلاروس در اين زمينه اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

مخبر گفت: با توجه به اينكه بلاروس نيز توسط جهان سلطه تحت تحريم قرار گرفته است جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد تجربيات خود را براي مديريت كشور در دوران تحريم در اختيار بلاروس قرار دهد.

معاون اول رئيس‌جمهوری با تأكيد بر اينكه عزم دو كشور بر ارتقای روابط فيمابين است، گفت: روابط سياسي ايران و بلاروس در سطح خوب و قابل قبولي است اما مناسبات اقتصادي تناسبي با روابط سياسي ندارد كه توافقات لازم ميان دو كشور براي ارتقای مناسبات تجاري انجام شده است.

نخست وزير بلاروس نيز در اين مصاحبه مطبوعاتي مشترك گفت: در ديدارها و ملاقات‌هاي امروز راهكارهاي حل و فصل موانع و پيشبرد همكاري‌هاي اقتصادي اتخاذ شده است تا بتوانيم حجم مبادلات تجاري و سطح روابط اقتصادي دو كشور را به ميزان قابل توجهي ارتقا دهيم.

رومن گلاوچنکو با اشاره به تدوين پيش نويس نقشه راه همكاري هاي اقتصادي دو كشور تصريح كرد: اين نقشه راه براي اجرا طي سالهاي ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۶ تدوين شده كه سندي جامع است كه در تمامي بخش‌ها راهكارهاي توسعه همكاري هاي اقتصادي را مشخص كرده است.

او افزود: همه كشورهايي كه عليه آنها فشارها و تحريم‌هاي غيرقانوني و ظالمانه اعمال شده است مي‌توانند با تشريك مساعي به تبادل تجاري بپردازند و از اين طريق از شرايط تحريم خارج شوند.

او با تاكيد بر اينكه جمهوري بلاروس آماده است همكاري‌هاي خود را با جمهوري اسلامي ايران در تمامي زمينه‌ها ارتقا دهد، گفت: در اين سفر پنجره‌اي پيش روي مناسبات دو كشور گشوده شده تا بتوانيم اقتصاد دو كشور را تقويت و ملت‌هاي خود را به سوي رفاه بيشتر هدايت كنيم./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.