۱۰۰ میلیون دلار اعتبار برای صادرات کالا به بلاروس

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تفاهم‌نامه‌ای میان ایران و بلاروس امضا شد که بر اساس آن، خط اعتباری ۱۰۰ میلیون دلاری برای صادرات کالا به بلاروس اختصاص می‌یابد.

به گزارش شهروند آنلاین، سید رضا فاطمی امین در حاشیه نشست هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در هر روابط خارجی ۴ زیرساخت داریم که نخست باید آنها را تکمیل کنیم، افزود: نخستین زیرساخت بحث مباحث پول و مالی است که تفاهم‌نامه‌ای میان ایران و بلاروس امضا شد و یکی از کار‌های انجام شده اختصاص خط اعتباری ۱۰۰ میلیون دلاری برای صادرات کالا کشور بلاروس بود ضمن اینکه تهاتر با این کشور را نیز توسعه می‌دهیم.

فاطمی امین زیرساخت دوم را گمرک دانست و ادامه داد: بلاروس عضو پیمان اوراسیا است و ایران تاکنون ۵ مرحله برای پیوستن کامل به تجارت آزاد مذاکره کرد و امیدواریم به زودی موافقتنامه الحاق ما به تجارت آزاد در پیمان اوراسیا انجام شود.

او با بیان اینکه سند جامع ایران و بلاروس در ۱۶ محور در دست تهیه است، ابراز امیدواری کرد، تا هنگام سفر رئیس‌جمهوری بلاروس به تهران در اسفند امسال این نقشه راه نهایی شود.

فاطمی امین با اشاره به سفر نخست وزیر بلاروس به ایران گفت: میزبان نخست وزیر بلاروس بودیم که در چهارماه گذشته چهار هیات از بلاروس به ایران سفر کرده و این هم پنچمین سفر بود. البته چهار بار هم هیات ایرانی به بلاروس سفر کرد.

به گفته او، در بحث کنسولی و روادید تمهیداتی انجام شد و در خصوص حمل و نقل هم قرار شد روابط پروازی با بلاروس انجام شود، زیرا بلاروس به لحاظ صنعتی برای ما اهمیت دارد و ماشین‌هایی که در این کشور تولید می‌شود در بسیاری از کشور‌ها به ویژه روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فاطمی امین همچنین از خرید ۵۰۰ دستگاه دامپتراک از بلاروس خبر داد و در بحث دارو و تجهیزات پزشکی گفت: جمهوری اسلامی ایران به لحاظ دارو وتجهیزات پزشکی بسیار پیشرفته است و گلاوچنکو از این تجهیزات بازدید داشته است؛ جای خوشحالی دارد که شرکت‌های دارویی ایرانی قرار است به بلاروس صادرات داشته باشند.

او افزود: تأکید ما در وزارت صمت بر صادرات کالای پیچیده یعنی کالا‌هایی است که کشور‌ها آن را کمتر صادر می‌کنند و صادرات مواد خام و پتروشیمی برای ما قدرتی ایجاد نمی‌کند. صادرات کالای پیچده، علاوه بر بهبود تراز ارزی کشور قدرت ما را در منطقه و دنیا افزایش می‌دهد.

وزیر صمت همچنین درباره سند جامع ایران و بلاروس گفت: سند جامع نقشه راهی با ۱۶ محور آماده شد که همه موضوعات حمل و نقل، گمرگی، کنسولی، صنعتی، تجاری، کشاورزی و آموزشی را دربر گرفته است.

او افزود: این نقشه راه یک ماه گذشته از طرف ما به وزارت خارجه بلاروس فرستاده شد و امیدواریم در سفر اسفند امسال رئیس‌جمهوری بلاروس یه تهران نهایی شود.

افزایش ۲۰درصدی تولید لوازم خانگی

وزیر صنعت، معدن و تجارت از افزایش ۲۰درصدی تولید لوازم خانگی خبر داد و گفت: لوازم خانگی ما توان صادرات دارد.

فاطمی امین درباره وضعیت بازار لوازم خانگی افزود: وضعیت تولید و قیمت‌ها در لوازم خانگی مناسب است و تخفیف‌های ویژه‌ای تولیدکنندگان عرضه کردند. ضمن اینکه طرح قسطی فروش لوازم خانگی از هفته قبل تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات فراهم شد./واحد مرکزی خبر

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.