چرا بازی‌های ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در سالن‌های سینما پخش نشد؟!

«شهروند» به دنبال پاسخ یک پرسش

به گزارش خبرنگار شهروندآنلاین؛ مدت‌ها بود که رسانه‌های ورزشی و البته سینمایی از پخش بازی‌های فوتبال ایران در جام جهانی 2022 می‌نوشتند و حتی این اتفاق را بهانه‌ای برای بهبود وضع اقتصادی سالن‌های سینما می‌دانستند که با رکود کامل در گیشه مواجه‌اند و چه بسا با جلب و جذب فوتبال‌دوستانی که خواهان هیجان تماشای دسته‌جمعی بازی‌ها هستند، می‌توانستند دست‌کم در روزهای جام جهانی دخل و خرج کنند. این طرح اما در نهایت شکست خورد و بازی‌های جام جهانی روی پرده نرفت. در واقع در شرایطی که تا بعد از ظهر روز دوشنبه -ساعاتی مانده به بازی اول تیم جمهوری اسلامی ایران در مقابل انگلیس- این امیدواری وجود داشت که سینماها این بازی‌ها را روی پرده خواهند فرستاد، در آخرین لحظات رئیس سازمان سینمایی درباره آخرین تحولات ایجاد شده در وضعیت اکران دیدار‌های فوتبال جام جهانی ۲۰۲۲ در سینما‌ها صحبت کرد و به خبرنگاران گفت که «وظیفه اکران فوتبال جام جهانی قطر ۲۰۲۲ از عهده سازمان سینمایی خارج و این وظیفه به استاندار‌ها سپرده شده است». او در ادامه با صراحت بیشتری گفت که «به نظر می‌رسد اکران فوتبال جام جهانی ۲۰۲۲ را در سینما‌ها نخواهیم داشت».

پایان امیدواری

در روزهای منتهی به جام جهانی، فوتبال‌دوستان امید پررنگی برای تماشای بازی‌های تیم ملی روی پرده سینماها داشتند. البته تردیدهای زیادی نیز در این میان وجود داشت. مثلا در تمام روزهایی که رسانه‌ها از احتمال وقوع این اتفاق می‌نوشتند، عده‌ای -واقع‌بینانه- ماجرای بدون تماشاگر شدن بازی‌های لیگ‌های مختلف فوتبال را مثال آورده و این موضوع را دلیلی می‌دانستند بر تایید موضع خودشان مبنی بر اینکه نهادهای امنیتی اگر قرار بود با ریسک تماشای دسته‌جمعی این مسابقات در سینماها موافقت کنند، بی‌تردید قبل‌تر ریسک‌های به مراتب کمتر ورود تماشاگران به استادیوم‌های بازی‌های لیگ را نیز می‌پذیرفتند.

در بحبوحه این امیدواری‌ها و تردیدها، اما در ساعات پایانی منتهی به بازی اول ایران در جام جهانی شماری از رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی آب پاکی روی دست مردم امیدوار ریختند و نوشتند که بنا به تصمیم نهادهای امنیتی پخش فوتبال جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در پردیس‌ها و دیگر سالن‌های سینما منتفی شده است.

طبق اخبار منتشر شده در این زمینه؛ به‌رغم امیدواری‌های موجود در زمینه پخش فوتبال در سینماها، بالاخره در دقیقه نود این احتمال منتفی شد و حداقل اینکه بازی اول تیم ملی در سالن‌ها و پردیس‌های سینمایی روی پرده نیامد. این در حالی است که هم شورای صنفی نمایش، هم انجمن‌های صنفی سینماداران و هم سازمان سینمایی با تماشای دسته‌جمعی بازی‌ها در سالن‌های سینما موافق بودند و از این فرصت برای بازگشت مخاطبان به سینماها استقبال کرده بودند. حتی گفته می‌شود که برنامه‌ریزی‌های مقدماتی در این زمینه نیز به انجام رسیده بود و سالن‌های نمایش‌دهنده مسابقات جام جهانی نیز انتخاب شده بودند. با این حال در دقیقه نود گفته شد که قرار نیست شاهد نمایش فوتبال بر پرده نقره‌ای باشیم. ظاهرا زور نهادهای دیگر بر سازمان سینمایی و وزارت ارشاد چربیده و بنا به ملاحظاتی -که البته مدت‌هاست درباره‌اش در رسانه‌ها صحبت می‌شود- نهادهای امنیتی زیر بار این ماجرا نرفته‌اند.

ناامیدی مضاعف

مخالفت نهادهای تصمیم‌گیر با پخش بازی‌های جام جهانی در سالن‌های سینما از جهات و جوانب مختلفی ناامیدکننده بوده است. در واقع گذشته از ناراحتی و نارضایتی طیف قابل توجهی از فوتبال‌دوستان، طیفی دیگر امیدوار بودند پخش مسابقات جام جهانی و به‌خصوص دیدارهای تیم ملی فوتبال کشورمان‌ گیشه کساد سینماها را پررونق کند، ولی ظاهرا شرایط اجتماعی اجازه چنین اتفاقی را نمی‌دهد؛ تجربه‌ای که سود قابل توجهی برای سینماها داشت. به عنوان مثال، سه بازی ایران در جام جهانی گذشته بیش از یک و نیم میلیارد تومان عایدی داشته که بیشتر از فروش 60 فیلم روی پرده در آن سال و البته بیشتر از عایدی 70 فیلم از مجموع 82 فیلم اکران‌شده آن سال ارزیابی می‌شود. این امکان برای سینمادارها امسال اما ایجاد نخواهد شد و این یعنی تجربه‌ای که اول‌بار در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۰ در اوج جشنواره فیلم فجر با نمایش یک دربی پرهیجان برای نویسندگان سینمایی آغاز و البته در پی محدودیت‌های موجود برای بانوان برای ورود به ورزشگاه‌ها، از جام‌ جهانی ۲۰۱۰ به این‌سو با استقبال پررنگ مردم مواجه شده بود، در آبان‌ماه 2022، دو سه ماه بعد از اعطای مجوز ورود به ورزشگاه به دختران ایران -که البته به دنبال آن تقریبا پای تمام ورزش‌دوستان از ورزشگاه‌ها بریده شد- به نقطه پایان رسیده است. پایانی که مقامات سازمان سینمایی آن را از دوش خود برداشته و مقصر این اتفاق را وزارت کشور و استانداری‌های مختلف عنوان می‌کنند.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.