آیا آیدین آغداشلو از نیویورک‌تایمز شکایت می کند؟

یکی از مصاحبه شوندگان گزارش جنجالی نیویورک تایمز اظهاراتش را تکذیب کرد

در پی گزارش روزنامه نیویورک‌تایمز که به باور دوستان و دوستداران آیدین آغداشلو تکرار داستان‌سرایی‌های بدون سندی است که در چهار سال اخیر منتشر شده‌اند، گفته می‌شود این هنرمند قصد کشاندن آن روزنامه را به دادگاه دارد

پولاد امین- شهروند آنلاین: گزارشی که روزنامه نیویورک‌تایمز درباره آیدین آغداشلو منتشر کرد، به ادعای نویسنده گزارش، حاصل چهل و پنج گفتگوی تلفنی با شاگردان سابق، یک دستیار قدیمی، گالری‌داران، بازیگران، یک دلال آثار هنری و خبرنگاران فعال در حوزه‌ فرهنگ و هنر بود- که این افراد تجربیات‌شان از کلاس‌های این استاد برجسته را روایت کرده بودند. حالا دو روز بعد از انتشار گزارش، یکی از آن چهل و پنج نفر- که صحبت‌هایش در گزارش نقل شده بود، این گزارش را تکذیب کرده است.

ادعاهای بی‌دلیل

اتهامات مطرح شده در گزارش فوق‌الذکر از سوی شاگردان این استاد و نیز شمار زیادی از هنرمندان ایران با انتقاد روبرو شده است. دوستداران آیدین آغداشلو- که روزنامه نیویورک‌تایمز او را “سوپراستار” خوانده- عقیده دارند که بیشتر صحبت‌های مصاحبه‌کنندگان با روزنامه نیویورک‌تایمز و شرح داستان این هنرمند که توسط نویسنده گزارش روایت شده، همگی مشابه داستان‌سرایی‌های بدون سندی است که در چهار سال اخیر در یک صفحه مجازی منتشر شده است.

در ادامه این انتقادات که در چند روز اخیر در فضای مجازی به کرات شاهد بوده‌ایم، دوستان و دوستداران آغداشلو در ساعات اخیر گفته‌های یکی از مصاحبه‌کنندگان ادعایی نیویورک‌تایمز، سولماز نراقی را نقل می‌کنند که بخش‌های مربوط به خود را در گزارش نیویورک‌تایمز تکذیب کرده است.

تکذیب تعرض

در گزارش نیویورک‌تایمز که گزیده‌ای از آن روز گذشته در مطلبی تحت عنوان «جنبش می‌توی ایران در نیویورک تایمز: گزارش روزنامه آمریکایی از پرونده پرسروصدای یک هنرمند برجسته» در شهروند آنلاین منتشر شد، سولماز نراقی ادعا کرده بود که از سوی آیدین آغداشلو مورد آزار قرار گرفته است. روز گذشته اما این خبرنگار، نویسنده و هنرمند در صفحه شخصی‌اش صحبت‌های نقل‌شده از سوی او را در شماره ۲۲ اکتبر ۲۰۲۰ روزنامه نیویورک‌تایمز تکذیب کرد. در این تکذیبیه سولماز نراقی نوشته: «جناب آغداشلو هرگز در مورد بنده مرتکب تعرضی نشدند و من هر لغت یا تعبیری را که بر چنین رفتاری دلالت کند، تکذیب می‌کنم».

گم‌شده در ترجمه

به گزارش ایران آرت، این هنرمند در صفحه‌اش در اینستاگرام که بیش از ۱۰۰ هزار نفر دنبال‌کننده دارد، نوشته: «چندی پیش، طی گفتگویی که نیویورک‌تایمز با بنده کرد، درباره‌ اتفاقی که برای همکارم سارا امت‌علی افتاده بود و او سال‌ها پیش مرا در جریان قرار داده بود، گواهی صدق دادم و خاطره‌‌ای را از آیدین آغداشلو تعریف کردم که اشاره به حرفی داشت که ایشان دو بار در دو مقطع زمانی مختلف به بنده گفتند و در آن زمان برای من خوشایند نبود، زیرا صحت نداشت و در جمع بیان می‌شد. ظاهرا روزنامه نیویورک‌تایمز، مطابق با تعاریف جهان امروز این رفتار را معادل sexual harassment طبقه‌بندی و در فارسی به آزار جنسی ترجمه کرده است. این عبارت در زبان فارسی سوء‌تفاهم‌برانگیز است و برای ما که هنوز فرق تعرض و تجاوز و آزار کلامی در ادبیات‌مان جا نیفتاده هزاران تصور اشتباه ایجاد می‌کند. بدین وسیله اعلام می‌کنم بنده از طرف آیدین آغداشلو مورد آزار جنسی (در معنایی که برای فارسی‌زبان‌ها دارد) قرار نگرفتم. بهتر بود در این ترجمه دقت و توجه بیشتری می‌شد تا آزار جنسی کلامی، آزار فیزیکی تعبیر نشود. جناب آغداشلو هرگز در مورد بنده مرتکب تعرضی نشدند و من هر لغت یا تعبیری را که بر چنین رفتاری دلالت کند تکذیب می‌کنم. چرا که قبل از هر چیز به راستی و صداقت وفادارم».

واکنش هواداران آغداشلو

در این میان دوستداران آغداشلو ادعا می‌کنند که اعتراض و تکذیبیه سولماز نراقی نخستین واکنش رسمی به این گزارش است و برخی منابع از ادامه چنین واکنش‌هایی به گزارش نیویورک تایمز روایت می‌کنند. در شبکه‌های اجتماعی هم برخی شاگردان آیدین آغداشلو اعلام کرده‌اند این هنرمند قصد دارد از روزنامه نیویورک‌تایمز شکایت کند.

همچنین به تازگی وکلای آیدین آغداشلو، دفتر حقوقی “پارکر پهل” مستقر در نیویورک، از گرداننده صفحه مجازی یاد شده (به احتمال زیاد، صفحه افشین پرورش، خبرنگار تحقیقی) خواسته‌اند با اعلام نشانی پستی خود زمینه طرح ادعاها علیه این استاد هنر در دادگاه را فراهم کند. به گفته این دفتر حقوقی نمایندگان آقای آغداشلو در چندین نوبت، بین ماه‌های دسامبر2019 و فوریه 2020، تلاش کرده‌اند از گرداننده این صفحه مجازی شکایت کنند، اما به جهت مجهول‌المکان بودن وی، این امر تا امروز محقق نشده است. گویا فرد مجهول‌المکان مزبور ، ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰ در یک پست توییتری گفته‌ که از هرگونه اقدام قانونی در ارتباط با ادعاهایش در مورد آقای آغداشلو در دادگاه‌های نیویورک استقبال می‌کند، اما با وجود استقبال آقای آغداشلو هنوز فرد مدعی از ارائه نشانی پستی خود خودداری کرده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
۱ دیدگاه
  1. بی نام می‌گوید

    چقدر عجیب به نظر می رسد، این مرد که چنین مقدار از آلودگی و تجاوز را در بین دختران شیعه مسلمان در ایران گسترش داده است از فرانسه مدال لیاقت می گیرد و محمد علی بها که یک فرقه و گروه جدید را از مسلمانان جدا می کند از انگلیس نشان لیاقت می گیرد !!!

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.