محسنی اژه‌ای:قوه قضائیه باید تظلم‌خواه همه آحاد جامعه باشد

رئیس قوه قضائیه گفت: هر صنف، قشر و جریانی چنانچه تظلم‌خواه بود، دستگاه قضائی در چارچوب قوانین، ملزم است به تظلم‌خواهی او رسیدگی کند.

به گزارش شهروند آنلاین، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در نشست با اعضای اتاق اصناف، اتحادیه‌ها و جمعی از بازاریان، گفت: مجموعه اصناف کشور نه در کنار نظام و انقلاب، که در متن نظام و انقلاب بودند و طی بیش از ۴ دهه اخیر در رفع مسائل عدیده‌ای مشارکت داشتند.

رئیس قوه قضائیه افزود: قوه قضائیه باید مرجع و ملجاء تظلم‌خواهی همه آحاد جامعه باشد؛ هر صنف، قشر و جریانی ممکن است سلیقه و عقیده‌اش نیز با ما منطبق نباشد چنانچه تظلم‌خواه بود، دستگاه قضائی در چارچوب قوانین، ملزم است به تظلم‌خواهی او رسیدگی کند.

او ادامه داد: ضروری است مجموعه اصناف کشور بررسی تفکیکی داشته باشد که چه میزان از مسائل اصناف، مرتبط با قوا و دستگاه‌های مختلف کشور است و چه میزان از این مسائل مربوط به خود صنوف می‌شود.

رئیس دستگاه قضا بر ضرورت وجود سازوکار مشخص جهت نقش‌آفرینی هر چه بیشتر اصناف در وضع و اصلاح قوانین مرتبط با خود تاکید کرد.

محسنی اژه‌ای گفت: اصناف باید جلسات و نشست‌های هم‌اندیشی مستمری را در میان خود برگزار کنند و با یک خرد جمعی، نقطه‌نظرات و جمع‌بندی‌های خود را برای رفع مشکلات صنفی‏ به مسئولان مربوطه در دستگاه‌های حکومتی ارائه کنند.

او افزود: با توجه به پیشرفت‌های حاصله در حوزه فناوری و تکنولوژی‌های روز مربوط به هر صنف، ضروری است سازوکاری ایجاد شود که مسئولان هر صنف بتوانند اعضای صنفی خود را با این فناوری‌های روز آشنا کنند و تمام شاغلان در یک صنف برای بهره‌وری بیشتر بتوانند کارهای خود را با تکنولوژی روز تطبیق دهند.

رئیس قوه قضائیه گفت: شما مسئولان و متولیان اصناف کشور، از جمع خودتان نمایندگانی را به قوه قضائیه معرفی کنید تا ما در قالب کارگروه مشترک، با تعیین اولویت‌ها، به رفع مسائل و مشکلات هر صنف بپردازیم؛ از جمله این مسائل، موضوعات مرتبط با اصناف و دیوان عدالت ادرای، سازمان ثبت و سازمان بازرسی است که آمادگی داریم به سرعت این کارگروه مشترک را تشکیل دهیم تا در خصوص رفع مشکلات هر صنف اقدامات لازم را انجام دهیم.

او افزود: شما متولیان اصناف، هر قانونی را که اجرایی نشده را اعلام کنید تا سازمان بازرسی پیگری‌های لازم را به عمل آورد که چرا قانون مزبور به مرحله اجرا نرسیده است؟ آیا مشکل از عدم امکان اجرای قانون بواسطه مسائل بودجه‌ای است یا مشکل ناشی از تعارض قوانین است یا با ترک فعل و سستی مجری مربوطه مواجه‌ایم؟

رئیس دستگاه قضا به متولیان اصناف کشور پیشنهاد داد مجموعه قوانین مرتبط با صنف خود را تدوین کرده و یک نسخه از آن را به هر مسئول و مدیر جدیدی که منصوب می‌شود ارائه کنند، چرا که یکی از موارد عدم اجرای قانون، آشنا نبودن مدیر و مسئول تازه منصوب شده با مجموعه قوانین و مقررات حوزه مربوطه است.

او ادامه داد: با عنایت به تدوین برنامه هفتم و لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ ، اصناف باید همت کنند تا مسائل مرتبط با صنف خود را به وزارتخانه‌های صمت و اقتصاد و سایر دستگاه‌های مربوطه برای گنجانده شدن در برنامه و لایحه مزبور پیشنهاد دهند.

محسنی اژه‌ای درخصوص کارت‌های بازرگانی گفت: مسئله کارت‌های بازرگانی از هر دو وجه (هم از حیث کسانی که نباید از آن برخوردار باشند اما کارت بازرگانی دارند و اقدام به اجاره دادن آن می‌کنند و هم از حیث آنها که باید از این کارت برخوردار باشند اما برخوردار نیستند و یا مشکلاتی در حوزه تمدید کارت بازرگانی آنها ایجاد شده)، می‌تواند با برگزاری جلساتی میان متولیان اصناف و مسئولان مربوطه رفع شود.

او افزود: قوه قضائیه از تشکیل شوراهای حل اختلاف در هر صنفی استقبال می‌کند و حمایت‌های لازم در این خصوص را به عمل می‌آورد؛ چرا که معتقدیم باید مسائل را تا حد ممکن به روش صلح و سازش حل و فصل کرد.

پیش از سخنان رئیس قوه قضائیه، فاطمی‌امین وزیر صمت، گفت: از ابتدای دولت تعامل مثبتی را با اصناف داشته‌ایم و عملکرد اصناف کشور در  دو ماه گذشته حقیقتا بسیار خوب و ارزشمند بوده است.

وزیر صمت با بیان اینکه بیش از ۳ میلیون واحد صنفی فعال در بخش‌های تولیدی، توزیعی، فنی و خدماتی، بار بزرگی از اقتصاد کشور را به دوش می‌کشند، تصریح کرد: میزان مشارکت در آخرین انتخابات اتاق اصناف که در شهریور ماه سال جاری برگزار شد، ۹۶ درصد بود.

همچنین علی توسطی رئیس اتاق اصناف تهران با اشاره به فعالیت بیش از ۳ میلیون واحد صنفی در کشور گفت: قشر اصناف به لحاظ کمی و با احتساب ضریب اشتغال و خانواده‌های آنها، قریب به ۳۰ میلیون نفر از جمعیت کشور را در بر می‌گیرند.

او گزارشی را از امور خیریه‌ اصناف و بازاریان در عرصه‌های مدرسه‌سازی، بیمارستان‌سازی، حمایت از ایتام و بی‌سرپرستان و تهیه جهیزیه، ارائه کرد و گفت: این قشر کارآفرین، همواره مورد اعتماد و وثوق جامعه بوده و هستند.

توسطی ادامه داد: درخواست داریم هیات عمومی دیوان عدالت اداری قبل از ابطال دستورالعمل‌های کشوری یا استانی، موضوع را با بالاترین مرجع سازمان ذی‌مدخل در میان بگذارد.

قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف ایران نیز  با بیان اینکه قانون نظام صنفی آنطور که باید و شاید اجرا نمی‌شود گفت: متاسفانه اکثر ارگان‌ها و نهادها به قانون نظام صنفی تعرض می‌کنند.

رئیس اتاق اصناف ایران  تشکیل شعبه ویژه دادگاه برای اصناف با حضور قضات مسلط به قانون نظام صنفی را خواستار شد.

احمد کریمی اصفهانی دبیر کل جامعه اصناف و بازار با بیان اینکه ایجاد نشاط در کشور در گرو حل مشکلات و کاهش آمار بیکاری است، گفت: درخواست ما از رئیس قوه قضائیه این است که در جلسات اینچنینی دستورکارها و موضوعات این نشست‌ها عملیاتی شود.

او  با اشاره به مشکلاتی که بر سر راه دریافت کارت بازرگانی وجود دارد، افزود: متاسفانه مدت‌هاست که شاهد هستیم کارت بازرگانی مردم به بهانه بعضی مسائل، به آنها تحویل داده نمی‌شود؛ چرا کسی که دارای ۵۰ سال سابقه تجارت و بازرگانی است باید برای دو سال فاقد کارت بازرگانی باشد؟

کریمی اصفهانی با بیان اینکه یکی از شرایط تحویل کارت بازرگانی آن است که اجاره‌نامه ملک تجاری، باید به صورت تک‌برگ و دارای کد رهگیری باشد، گفت: این در حالی است که ۹۰ درصد اجاره‌نامه‌ها در بازار به صورت عادی بوده و فاقد کد رهگیری هستند.

او با اشاره به وجود ممنوعیت قانونی در زمینه اجاره دادن کارت‌های بازرگانی نیز گفت: علی‌رغم وجود این ممنوعیت، شاهد تبلیغ کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای در روزنامه‌ها هستیم.

دبیر کل جامعه اصناف و بازارادامه داد: در قانون آمده که اوقاف باید هر سه سال یک بار اقدام به تعدیل اجاره‌نامه ملک متعلق به خود کنند اما متاسفانه در مقام عمل مشاهده می‌کنیم که تعدیل اجاره املاک تجاری متعلق به اوقاف، به صورت سالیانه انجام می‌شود.

اسماعیل کاظمی رئیس اتحادیه مصالح ساختمانی نیز در این نشست بر ضرورت حضور کارشناس اصناف در هیئت‌های بدوی تعزیرات تاکید کرد.

همچنین حمیدرضا رستگار رئیس اتحادیه آهن و فولاد تهران با اشاره به مشکلات و موانعی که بر سر راه صدور مجوزهای کسب و کار وجود دارد، گفت: متاسفانه به اندازه قوانینی که برای اصناف وجود دارد، تنقیح قوانین صورت نگرفته است.

شهرام خلیل‌نژاد رئیس اتحادیه عینک‌سازان نیز  گفت: از رئیس قوه قضاییه به سبب آنکه نماینده‌های جامعه اصناف را بدون توقعی برای رای دادن به محل کار خود دعوت کرده‌اند، قدردانی می‌کنیم.

او افزود: در دوره بیش از ۲ ساله تعطیلی‌ها بخاطر ویروس کرونا، از سوی مسئولان هیچگونه امتیاز خاص و ویژه‌ای به اصنافی که بدین واسطه متضرر شده بودند، ارائه نشد.

زعفر یاوری رئیس اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران تهران نیز گفت: با وجود آنکه اتحادیه عکاسان بیش از ۷۰ سال سابقه دارد اما متاسفانه شاهد هستیم که دفاتر پلیس به علاوه ۱۰ و پیشخوان دولت، با عملکرد و اقدامات خود عملا صنف عکاس را بیکار کرده‌اند.

حسن محمدی نماینده اتحادیه مشاوران املاک تهران نیز در این جلسه گفت: درخواست ما از رئیس قوه قضائیه و سازمان ثبت آن است که صرفا قراردادهای دارای کد رهگیری را به رسمیت بشناسند چرا که طبق قانون، ملاک عمل و اعتبار در تمام سازمان‌ها و ادارات، باید قراردادهای دارای کد رهگیری ثبت شده در سامانه املاک و مستغلات  کشور باشد.

حمید محمدی رئیس اتحادیه کباب و حلیم در این نشست از مراجع قضائی خواست در دریافت استعلامات خود، بیش از پیش از ظرفیت کارشناسان اتحادیه‌های صنفی مواد غذایی استفاده کنند.

نورالدین مهری رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پیچ و مهره نیز از مشکلات و موانع موجود بر سر راه تامین مواد اولیه این صنعت به رئیس قوه قضائیه گزارش داد

همچنین رئیس اتاق اصناف دماوند نیز به بیان مطالبی در خصوص عملکرد هیات‌های حل اختلاف در بحث اصناف پرداخت و پیشنهاداتی را در این زمینه ارائه داد.

عالی‌پوز از تولیدکنندگان صنف لوازم‌التحریر نیز در این جلسه در خصوص نام‌ها و نشان‌های تجاری و مشکلات این صنف گزارشی ارائه کرد

عباس اعلایی رئیس اتحادیه قهوه‌خانه‌داران تهران نیز در این جلسه بخشی از مشکلات کارکنان و کارگران قهوه‌خانه‌ها و چایخانه‌ها را بیان کرد.

غلامرضا صفرنژاد رئیس اتحادیه چینی و بلور تهران نیز در سخنانی به بیان مشکلات و موانع پیش روی شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه تولید چینی و بلور پرداخت.

رضا خلج رئیس اتاق اصناف شهریار نیز نجات اقتصاد کشور را در گرو بهبود شرایط تولید، صادرات و پرداخت مالیات دانست و خواستار اتخاذ تدابیر مناسب برای ایجاد جذابیت‌های سرمایه‌گذاری در کشور شد.

فرخ از بازاریان باسابقه تهران نیز طی سخنانی خواستار برخورد جدی قضائی با عناصر اصلی اغتشاشات اخیر در کشور شد.

محمد خادم منصوری رئیس اتحادیه موتورسیکلت و دوچرخه نیز گفت: بازاریان هیچ‌گاه در کنار ضدانقلاب نمی‌ایستند و در اعتصابات اجباری که آنها می‌خواهند به راه بیندازند، مشارکت نخواهند داشت.

اسفندیاری عضو هیات امنای بازار بزرگ تهران نیز در این جلسه به بیان مطالب و نقطه‌نظرات خود پیرامون مسائل مختلف از جمله فعالیت دستفروشان در محوطه بازار بزرگ تهران پرداخت.

احمد ابوالحسنی رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران نیز در این نشست مشکلات اعضای این اتحادیه در زمینه تامین مواد اولیه برای چاپ را مطرح کرد./واحد مرکزی خبر

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.