چراغ سبز مجلس به بذرپاش؛ برنامه‌ها تایید شد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از موافقت اعضای این کمیسیون با برنامه‌ها و اهداف وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی خبر داد.

به گزارش شهروند آنلاین،حجت الاسلام سیدکاظم موسوی در گفت و گو با ایرنا درباره نشست امروز کمیسیون اقتصادی مجلس که با حضور مهرداد بذرپاش وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی برگزار شد،‌ گفت: در این نشست وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی گزارشی از برنامه‌ها و اهدافی که برای این وزارتخانه دارد،ارائه داد و در ادامه برخی از اعضای کمیسیون نیز نظرات، پیشنهادات و انتقادهایی که در این حوزه وجود دارد را مطرح کردند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: اعضای کمیسیون اقتصادی برنامه‌های وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی در حوزه مسکن و توسعه راه های مواصلاتی کشور را تایید کرده و با رای اعتماد به وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی موافقت کردند.

نماینده مردم اردبیل در مجلس خاطرنشان کرد: بذرپاش از معدود مدیران جوان، توانا و ارزشی نظام است که سالهای زیادی در بخش‌های مهم کشور دارای مسئولیت بوده و حتی سابقه نمایندگی مجلس را هم دارد و مشکلات و چالش‌های حوزه راه و شهرسازی را می‌شناسد و می‌تواند در ساخت و تولید مسکن موفق عمل کند.

اصلی‌ترین مشکل در تولید مسکن، تامین منابع مالی است

همچنین محمدرضا پور ابراهیمی داورانی در تشریح نشست امروز کمیسیون اقتصادی مجلس شورای که با حضور وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی برگزار شد به خبرنگاران گفت: افزایش قیمت مسکن و اجاره بهاء را به صورت سرسام آور شاهد هستیم و در شرایط فعلی رفع این مشکل از دغدغه‌های اصلی محسوب می‌شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره احداث یک میلیون واحد مسکونی بر اساس قانون و عدم تامین تقاضای بازار عنوان کرد: بر اساس تحلیل وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی در خصوص عدم تحقق اهداف در حوزه مسکن اصلی ترین مساله تامین منابع مالی است زیرا در زمینه‌های زیرساخت، مصالح، امکانات و دانش فنی حوزه ساختمان کسری و کمبودی که باعث شود این میزان اختلاف بین هدف‌گذاری و اجرا ایجاد شود وجود ندارد.

نماینده مردم کرمان و راور ادامه داد: گزارش تامین مالی بخش مسکن نشان می‌دهد سازمان برنامه و بودجه کمترین همکاری در اجرای قانون جهش تولید مسکن داشته است و بانک‌ها نیز حداقل همکاری را داشته‌اند و با این شرایط ادامه ایفا تعهدات در حد ناچیز امکان‌پذیر است.

پور ابراهیمی یادآور شد: مدل‌های که می‌توانند از طریق ابزارهای بازار سرمایه به راحتی جایگزین بازار پول شوند از جمله مدل‌های جدید برای تامین مالی در حوزه مسکن هستند که در نشست امروز بحث و بررسی شد.

او ادامه داد: تشکیل صندوق‌های زمین و ساختمان، اوراق رهنی مسکن و ابزارهای نوین بازار مالی از پیشنهادات مهم اعضای کمیسیون اقتصادی بودند. همچنین اجرای زیرساخت‌ها شامل حمل ونقل‌های زمینی، ریلی، هوایی و دریایی نیز مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس کمیسیون اقتصادی اضافه کرد: امروز اگر از ترانزیت شمال‌غرب به جنوب‌شرق نام می‌بریم به این دلیل است که بر اساس برآوردهای کارشناسی اولیه در کمیسیون اقتصادی اجرای این پروژه درآمد ارزی کشور را سالانه ۱۰ میلیارد دلار افزایش می‌دهد و هزینه‌های اجرای آن طی ۶ ماه باز می‌گردد و درآمدی مستمر است و به شدت کشورهای شمالی نیازمند اجرای این خط هستند.

به گزارش ایرنا، نامه رسمی معرفی بذرپاش به عنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی یکشنبه 13 آذر در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد.

طبق آیین نامه داخلی مجلس، وزیر پیشنهادی به مدت یک هفته فرصت حضور در کمیسیون‌های تخصصی برای ارایه برنامه‌ها و پاسخ به سوالات را دارد؛ بر این اساس جلسه بررسی صلاحیت بذرپاش یکشنبه هفته آینده (۲۰ آذر) برگزار می‌شود./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.