خبر خوش برای بیماران تالاسمی

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو از ورود داروی جیدنیو برای بیماران تالاسمی خبر داد که به زودی از گمرک ترخیص و نیاز کشور را تا اردیبهشت سال آینده برآورده می‌کند.

به گزارش شهروند آنلاین، «محمد پیکان پور» با اشاره به اینکه در شرایط تحریم تامین داروی بیماران تالاسمی علاوه بر تولیدات داخلی از سه مسیر دیپلماسی، شرکت‌های خوشنام وارداتی و سازمان بهداشت جهانی، پیگیری می‌شود، گفت: ۲۴ هزار جعبه ۳۰ عددی داروی جیدنیو وارد شده است که به زودی از گمرک ترخیص و نیاز کشور را تا اردیبهشت سال آینده برآورده خواهد کرد.

او افزود: سازمان غذا و دارو برنامه ریزی‌های لازم برای تامین دارو‌های دسفرال و جیدنیو را تا پایان سال ۱۴۰۲ انجام داد تا نوسانات تامین این نوع از دارو‌ها به حداقل برسد.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به تاثیر تحریم‌ها در روند تامین داروی بیماران خاص، گفت: تحریم‌ها و کوتاهی شرکت خارجی تولید کننده در عمل به تعهداتش، تامین دارو‌های تالاسمی را مشکلاتی روبرو کرده است که در جلسه‌ای نیز با سازمان بهداشت جهانی (who) این سازمان وعده همکاری برای تسهیل تامین دارو‌های بیماران تالاسمی داده است.

پیکان پور تاکید کرد: تامین ماده اولیه تولید دفروکسامین با پیگیری دیپلماسی اخیر وزارت امور خارجه و سفیر ایران در برلین با کشور آلمان، تلاش شد تا مشکلات تامین مواد اولیه تولید داروی بیماران تالاسمی رفع شود.

او گفت: مواد اولیه تولید یک سال داروی تزریقی بیماران تالاسمی حدود ۷ تن است که پیگیری تامین حدود ۱۰ تن مواد اولیه از شرکت آلمانی در دستور کار است.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو تاکید کرد: با تعدادی از شرکت‌های وارد کننده‌ای که کارنامه موفقی در واردات اقلام تحریمی داشته اند نیز همکاری‌هایی صورت گرفته است تا مسیر تامین سریعتر طی شود.

پیکان‌پور با اشاره به وعده بانک مرکزی مبنی بر تخصیص خط اعتباری ۱۵۰ میلیون دلاری ارز مرغوب با منشا اروپا برای تامین داروی بیماران تالاسمی و سایر بیماران خاص، گفت: امسال واردات داروی دفروکسامین (دسفرال) نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی داشت، اما هنوز به حد کفایت نرسیده است./واحد مرکزی خبر

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.