ناآرامی های اردن ۴۴ بازداشتی در پی داشت

سازمان امنیت عمومی اردن امروز از دستگیری۴۴ نفر در پی ناآرامیهای این کشور خبر داد ‌و اعلام کرد که این افراد اقدامات تخریبی و اغتشاشگرانه انجام داده اند.

به گزارش شهروند آنلاین به نقل از خبرگزاری اردن (پترا)، این سازمان تاکید کرد که تدابیر امنیتی را تشدید کرده تا بتواند قانون را اجرا و امنیت شهروندان را حفظ کند.

سازمان امنیت عمومی اردن در بیانیه­ای اعلام کرد که این ۴۴ نفر به علاوه افرادی که در روزهای گذشته بازداشت شده­اند را به طرف­های ذیربط ارجاع داده است.

این سازمان با اشاره به کاهش نسبی ناآرامی ها نسبت به روزهای گذشته تاکید کرد که تحقیقات درخصوص کشته شدن افسر پلیس در استان «معان» ادامه دارد و تا زمان دستگیری عامل این اقدام و تحویل وی به قانون و مجازات او متوقف نخواهد شد.

بر اساس این بیانیه، این سازمان در محافظت از جان و مال مردم دریغ نخواهد کرد و از شهروندان این کشور خواست که از تجمع در اماکن ناآرام دوری کنند.

پیش از این خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان عینی اعلام کرد که نیروهای امنیتی برای متفرق کردند تجمع­کنندگان در شهر «زرقا»، از گاز آشک آور استفاده کرده است.

تجم­کنندگان نیز در شهرهای “کرک” و دیگر شهرها در جاده­های اصلی لاستیکهای ماشین را آتش زدند.

پادشاه اردن عصر جمعه در واکنش به کشته شدن یکی از افسران ارشد نیروی پلیس در جریان ناآرامی‌ها در جنوب این کشور گفت که با کسانی که به نیروهای امنیتی حمله و به اموال عمومی آسیب بزنند، با قاطعیت برخورد می‌شود.

«عبدالله دوم» در مراسم ختم افسر پلیس این کشور که در جریانات ناآرامی‌ها کشته شد، گفت: با هرکسی که علیه دولت اسلحه به دست گرفته و به اموال عمومی دست­درازی کند، با قاطعیت برخورد خواهد شد.

پادشاه اردن افزود: توهین و حمله به نیروهای امنیتی خود را که مراقب امنیت میهن و شهروندان هستند، نمی‌پذیریم.

او اضافه کرد، حملات و اقدامات خرابکارانه به طور جدی امنیت کشور را به خطر می‌اندازد و ما این اجازه را نخواهیم داد. نهادهای دولتی همه اقدامات را برای پاسخگو کردن قانون شکنان انجام خواهند داد.

سازمان امنیت عمومی اردن پیش تر اعلام کرده بود که در پی گسترش ناآرامی­ها به خاطر افزایش قیمت سوخت در این کشور، “عبدالرزاق عبدالحافظ الدلابیح” معاون رئیس پلیس استان معان طی یک تیراندازی کشته شد.

این سازمان اعلام کرد که افسر عالی­رتبه اردنی درحال مقابله با اقدامات تخریبی تجمع­کنندگان در منطقه الحسینیه در استان معان بوده که با شلیک گلوله به ناحیه سر کشته می‌شود.

بر اساس این گزارش، ناآرامی­ها علیه افزایش قیمت سوخت در منطقه الحسینیه و دیگر شهرها در جنوب اردن آغاز شده است.

همزمان با آن رانندگان خودرو‌های سنگین و کارگران بخش حمل و نقل در واکنش به بالا رفتن قیمت سوخت اعتصاب کرده‌اند.

رانندگان اتوبوس‌های شهری و تاکسی‌ها نیز در پایتخت اردن اعتصاب کردند و دولت این کشور تلاش کرده که با حمایت از آنها، بحران را کاهش دهد اما تصمیم دولت بی­نتیجه بوده است.

سازمان امنیت عمومی اردن در پی این ناآرامی­ها و کشته شدن افسر پلیس گفته است، با کسانی که تلاش دارند امنیت شهروندان را به خطر بیندازند و به اموال عمومی آسیب برسانند، بشدت برخورد خواهد کرد.

این سازمان گفته که به تلاش‌های خود برای محافظت از امنیت شهروندان ادامه می‌دهد.

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.