ماموریت رییس جمهور به وزیر کشور برای اجرایی شدن قانون هوای پاک

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست اعلام کرد:

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: رییس جمهوری در جلسه شورای عالی محیط‌زیست به وزیر کشور ماموریت داد تا قانون هوای پاک با جدیت اجرایی شود

به گزارش شهروند آنلاین؛علی سلاجقه در دهمین جلسه ستاد ملی سیاست‌گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گرد و غبار درباره تاکیدات رئیس‌جمهوری در باره محیط‌زیست افزود: در دومین جلسه شورای‌عالی محیط‌زیست، رئیس‌جمهور درباره موضوعات مختلف محیط زیستی صحبت کرد و یکی از مطالبات جدی وی اجرایی‌ شدن قانون هوای پاک بود.

وی اظهار داشت: رییس جمهوری در این جلسه به وزیر کشور ماموریت داد که نشست‌های تخصصی هوای پاک برگزار شود و شب گذشته نشست هوای پاک استان تهران برگزار شد که خوشبختانه در آن نشست تصمیمات عملیاتی خوبی برای چند ماه پایانی سال گرفته شد.

سلاجقه با تاکید بر اینکه مردم برای آلودگی هوا در رنج و مشقت هستند، گفت: تعطیل‌کردن مدارس و کسب‌وکارها باید آخرین گزینه باشد، باید ابتدا تکالیف دستگاهی انجام شود، این اتفاق را باید از زوایای مختلف مورد بررسی قرار داد، مردم از لحاظ روحی و روانی تحت‌ فشار هستند.

وی افزود: سازمان محیط‌زیست مکلف است که آمار و ارقام واقعی مصرف انرژی را در بیاورد تا ببینیم چه اتفاقی در کشور در حال رخ‌ دادن است.

چرای دام، مناطق را حساس کرده است

وی در ادامه با بیان اینکه یکی از درخواست‌های رئیس‌جمهوری در سفر به استان البرز، برطرف‌ کردن مشکل تالاب صالحیه بود، تصریح کرد: من در این منطقه چرای شتر را دیده‌ام و از آنجا به‌ عنوان یک منبع برداشت استفاده می‌شود، بعضی از مناطق ما به‌ علت چرای دام حساس شده‌اند. در بعضی از نقاط تنها بحث چرای دام اهلی مطرح نیست و چرای حیات‌وحش هم به‌نوعی مشکل ایجاد می‌کند.

به گفته رئیس سازمان محیط‌زیست، تغییر اقلیم تمام زیرساخت‌های کشور و تمام جهان را تحت‌ تاثیر قرار داده بنابراین نباید تصور شود که کشور در شرایط عادی است و می‌بایست به‌ صورت عادی کار انجام دهیم.

چراغ قرمز وضعیت تامین آب کشور روشن شده است

معاون رئیس‌جمهوری در خصوص شرایط منابع آبی کشور اظهارداشت: چراغ‌های قرمز وضعیت تأمین آب کشور روشن شده است، هرچند وقت یکی از استان‌ها در بحث مدیریت منابع آب با مشکل مواجه می‌شود اینکه به‌ صورت مسکن از جای دیگری آب بیاوریم اصلاً پذیرفته شده نیست، منابع آب کشور قابل مدیریت است و نباید مردم را بترسانیم.

وی تصریح کرد: امروزه علم انجام خیلی از کارها را راحت کرده است ، ظرفیت‌های مختلف آبی در کشور وجود دارد که باید توسط مسئولان شناسایی شود و وزارت نیرو به‌ عنوان متولی امر باید تمام منابع آب کشور را شناسایی و اولویت‌بندی کند، بعد هم به لحاظ کیفی و کمی ارزیابی بشوند تا در مواقع موردنیاز هرکدام وارد مدار بشوند و کشور با مشکل مواجه نشود.

حقابه تالاب ها رعایت نمی شود / در ارومیه به بحران رسیده ایم

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با تأکید بر اهمیت رعایت حقابه تالاب‌ها گفت: متأسفانه در تالاب‌ها اصلاً حقابه‌ها رعایت نشده است. از ابتدا حرف ما همین بود که حقابه را سر تالاب تحویل بدهند و حقابه تالاب، حقابه کشاورزی و شهری نیست. شما از آن ابتدا آب را رها می‌کنید و در این مسیر مصرف‌کننده‌های متعددی وجود دارند که از آن آب رها شده استفاده می‌کنند. ما در ارومیه شدیداً مشکل داریم و به مرز بحران رسیده‌ایم، ارومیه حقابه دارد و باید سریع تعیین تکلیف شود، آنچه امروز به‌ عنوان خسارت می‌بینیم ماحصل خشک‌شدن همین تالاب‌های ما است که به‌صورت طبیعی آب داشتند.

وی افزود: درباره تالاب‌های مشترک بین‌المللی، خوشبختانه الان همه اعضای دولت بسیج شده‌اند و در مسائل مشترک خیلی خوب در کنار هم کار می‌کنند. وزیر نیرو چندین بار در بحث افغانستان جلسه تشکیل داده‌اند. سازمان محیط‌زیست هم مکلف است همان بحثی که سال ۸۴ شروع شده، را ادامه دهد.

استقبال کشورها از تجربه محیط زیستی ایران

معاون رئیس‌جمهوری در رابطه‌ با استقبال کشورهای دیگر برای استفاده از تجربیات محیط زیستی ایران گفت: خوشبختانه کشورهای همسایه استقبال خوبی می‌کنند حتی با وزیر امور خارجه مصر هم که صحبت می‌کردم، ابراز تمایل کرد که مشارکت کنند چون وقتی وارد فرودگاه قاهره می‌شوید، از اطراف رود نیل مدام گردوغبار بلند می‌شود، به وی گفتم این اتفاق قابل‌ درمان است و بیایید در اجلاس تهران شرکت کنید.

لزوم افزایش سطح بیابان‌زدایی در کشور به یک میلیون هکتار در سال

سلاجقه درباره طرح بیابان‌زدایی که سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور مطرح شده است، متذکر شد: سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور به‌صورت قانونی تکلیف دارد که سالانه ۳۰۰ هزار هکتار بیابان‌زدایی انجام دهد، یک مانده اعتبار هفت تا هشت هزار میلیارد تومانی داشته‌اند که من این موضوع را در هیئت دولت مطرح کردم و فکر می‌کنم در اعتبارات سال ۱۴۰۲ به نحوی دیده شده است و باید پیگیری شود تا در اختیار قرار بگیرد.

وی ادامه داد: فکر می‌کنم ظرفیت اجرایی سازمان منابع طبیعی خیلی بیشتر از سالانه ۳۰۰ هزار هکتار است و می‌توانند سالانه یک میلیون هکتار بیابان‌زدایی داشته باشد، این کار را در اولویت آبخیز تالابی قرار دهید که هم تالاب را به‌ عنوان یک منبع از دست ندهیم و هم بتوانیم از برداشت‌ها جلوگیری کنیم.

دهمین جلسه ستاد ملی سیاست‌گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گردوغبار با حضور معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست و نمایندگان وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های عضو این ستاد، در سازمان حفاظت محیط‌زیست برگزار شد./ ایرنا

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.