نگرانی ایروان از تداوم انسداد گذرگاه لاچین

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان روز سه‌شنبه از بسته بودن گذرگاه لاچین برای مدت تقریبا ۲۰ روز ابراز نگرانی کرد و گفت: این گذرگاه در این مدت از کنترل نیروهای صلحبان روسی در قره باغ خارج بوده است.

به گزارش شهروند آنلاین، تارنمای خبری ارمنستان (آرمنیا نیوز) نوشت: نیکول پاشینیان در نشست دوجانبه با رئیس‌جمهوری روسیه در سن پترزبورگ گفت: بحران در گذرگاه لاچین مهم‌ترین مساله است.

او یادآور شد: بر اساس بیانیه سه‌جانبه کشورش با جمهوری آذربایجان و روسیه، کنترل این گذرگاه باید با نیروهای صلح‌بان روسیه باشد و جمهوری آذربایجان عبور بدون مانع بار و مسافران را تضمین کند.

نخست‌وزیر ارمنستان گفت: اکنون معلوم شده که این گذرگاه تحت کنترل نیروهای صلح‌بان روسیه نیست و البته ما مایل هستیم درباره این وضعیت و گزینه‌های موجود برای حل آن مذاکره کنیم.

اشاره پاشینیان به بیانیه سه‌جانبه توافقی است که در ۹ نوامبر (۱۸ آبان) سال ۲۰۲۰ بین رئیسان‌جمهوری روسیه و آذربایجان و نخست‌وزیر ارمنستان به دست آمد و براساس آن کنترل گذرگاه لاچین به نیروهای حافظ صلح روسیه واگذار شد.

خبرگزاری تاس در این زمینه نوشت: پاشینیان در دیدار دوجانبه با ولادیمیر پوتین از رئیس‌جمهوری روسیه به دلیل سازمان‌دهی اجلاس غیر رسمی کشورهای مستقل مشترک‌المنافع (CIS) در سن پترزبورگ قدردانی کرد و افزود: چنین نشست‌هایی به سنت خوبی تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، پوتین گفت که در جریان نشست غیررسمی کشورهای مستقل مشترک‌المنافع در سن پترزبورگ، او با پاشینیان و الهام علی اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان، درباره حل و فصل اوضاع قره باغ کوهستانی گفت‌وگو کردند.

به گفته پوتین، این گفت‌وگوی سه‌جانبه یک روز قبل ( دوشنبه ۲۶ سپتامبر) از دیدار دوجانبه‌اش با پاشینیان انجام شده است.

پوتین گفت: ما سه نفر موفق به گفت‌وگو شدیم. البته موضوع اصلی این مذاکرات، حل و فصل اوضاع در قفقاز جنوبی به طور کلی و روابط ارمنستان و آذربایجان و همه مسائل مربوط به قره باغ، بوده است.

او وعده داد به تفصیل درباره این موضوع صحبت کند.

گذرگاه لاچین تنها جاده ارتباطی ارمنستان و قره باغ است. گروهی از حامیان محیط زیست جمهوری آذربایجان ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر)، این گذرگاه را که نیروهای حافظ صلح روسیه به طور موقت در آن مستقر بودند، مسدود کردند. باکو اعلام کرده است که هدف از این اعتراض، بستن جاده‌ها نبوده و خودروهای غیرنظامی می‌توانند آزادانه در هر دو سوی این مسیر آمد و شد کنند.

اما ایروان، این رخداد را اقدام تحریک‌آمیز باکو به منظور ایجاد فاجعه انسانی در جمهوری قره باغ که به رسمیت شناخته نشده قلمداد کرده است./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.