ادامه واردات سرم وآنتی‌بیوتیک

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: کمبود‌های دارویی تا پایان آذر ۵۰ درصد در کشور رفع شده است و واردات سرم و آنتی‌بیوتیک تا پایان سال ادامه دارد.

به گزارش شهروند آنلاین؛ سید حیدر محمدی با بیان این مطلب افزود: با توجه به کمبود‌های دارویی که از ابتدای سال در کشور به وجود آمد، سازمان غذا و دارو برای ۱۷ مورد مجوز واردات صادر کرد و به فوریت ظرفیت تولید شرکت‌های دارویی افزایش یافت و علاوه بر واردات، سعی داریم کمبود‌های دارویی را تا پایان سال تا درصد زیادی برطرف کنیم.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: از تابستان امسال تاکنون ۴ میلیون عدد سرم وارد کردیم و ۶ میلیون عدد آنتی‌بیوتیک نیز از طریق واردات نیاز بازار برطرف شده و تا وقتی که به ذخیره پایدار برسیم، واردات همچنان ادامه دارد.

محمدی با بیان اینکه نیاز کشور به سرم ۲۰ میلیون عدد است، ادامه داد: ۱۴ میلیون عدد سرم تأمین شده است و ۶ میلیون عدد دیگر وارد می‌شود.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه قطره‌های بینی به وفور در بازار موجود است، گفت: اکنون برای تهیه قطره‌های چشمی با کمبود مواجه هستیم و فقط ۲ شرکت تولیدکننده این قطره هستند که سعی داریم از روش‌های مختلف نیاز داخلی را به زودی تأمین کنیم.

محمدی افزود: در شورای امنیت ملی مصوب شد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است از طریق واردات نیاز مردم به دارو را تأمین کند تا زمانی که موجودی دارو پایدار شود.

معاون وزیر بهداشت تأکید کرد: حوزه مصرف منطقی و پایش مصرف کالای سلامت محور و حوزه‌های مرتبط با آن تضعیف شده است و باید تقویت شود. همواره معتقد بودم این حوزه در جایگاه واقعی خود قرار ندارد و باید بسیاری از داده‌های علمی و مطالعاتی بخش‌های فارماکواپیدمیولوژی (همه‌گیر شناسی دارویی)، تداخلات و تشابهات در این حوزه انجام می‌شد.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به حوزه مصرف منطقی و پایش مصرف کالای سلامت محور که امری علمی و فنی است، گفت: سیاست سازمان غذا و دارو توسعه و تقویت این حوزه بود، ولی با وجود این تصمیمات مغفول ماند و از چرخه سیاستگذاری سازمان فاصله گرفت و در اتفاقات اخیر و در زمان کمبود و تامین دارو جای خالی آن مشخص بود.

محمدی درباره دارو‌های مرتبط با کرونا، افزود: ظرفیت تولید دارو‌های مرتبط با کرونا بالاست و با توجه به ذخایری که در این باره داریم، صادرات به کشور‌های همسایه نیز انجام شده است و در صورت همه‌گیری مجدد موج جدید کرونا که این روز‌ها وزارت بهداشت هشدار می‌دهد، مشکلی برای تأمین دارو‌های کرونا نداریم./واحد مرکزی خبر

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.