علائم بالینی زیرسویه‌های جدید اومیکرون

عضو کمیته ملی ستاد مبارزه با کرونا گفت: زیرسویه‌های جدید امیکرون با نام‌های BQ۱ و XBB دارای علایم گوارشی مانند تهوع، استفراغ و دل‌درد بوده و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف در معرض شدید ابتلا به آن قرار دارند.

به گزارش شهروند آنلاین،دکتر حمید عمادی در گفت‌وگو با ایرنا افزود: سالمندان، بیماران پیوندی، سرطانی و دارای نقص ایمنی بدن از جمله افراد آسیب‌پذیر جامعه هستند که بیشتر در معرض خطر ابتلا به زیرسویه‌های جدید امیکرون قرار دارند به همین دلیل توصیه می‌شود اینگونه افراد هرچه سریعتر یک نوبت دیگر از واکسن کرونا را که ۶ ماه از فاصله تزریق دُز یادآور آنها گذشته است، هر تزریق کنند.

او اظهار داشت: این بیماری خطرناکتر از نوع دلتا نیست اما، فرد مبتلا دچار یکی از علائم گوارشی مانند تهوع، استفراغ، دل‌درد، آبریزش بینی، گلودرد و بدن درد می‌شود و البته میزان درد در مبتلایان متفاوت است و دوره نقاهت این بیماری نیز سه روز است اما توصیه می‌شود مدت استراحت تا یک هفته ادامه یابد.

او تاکید کرد: در حال حاضر مواردی از افراد مبتلا به زیرسویه‌های جدید امیکرون در مراکز درمانی کشور مشاهده شده است که بستری هستند و اقدامات درمانی برای آنها انجام می‌شود.

به گفته این اپیدمیولوژیک، هنوز پیش‌بینی برای شیوع موج سنگین این بیماری در ماه بهمن، زود است و هموطنان با انجام واکسیناسیون به موقع ورعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به خصوص استفاده از ماسک در اماکنی مانند مترو، اتوبوس، اجتماعات و همچنین خودداری از ورود به مکان‌های شلوغ می‌توانند به مهار این موج همچون موج‌های قبلی کرونا کمک کنند.

عمادی افزود: وضعیت بیماری کرونا در کشورمان نسبت به برخی کشورهای آسیایی و اروپایی به خوبی مدیریت و کنترل شده است و در شرایط فعلی که احتمال شیوع موج هشتم وجود دارد، همراهی و همیاری مردم در رعایت اصول بهداشتی و انجام به موقع تزریق دُز یادآور واکسن می‌تواند به مهار آن منجر شود.

این استاد دانشگاه یادآور شد: لازم نیست همه افراد دُز چهارم یا یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند اما افراد واجد شرایط و آسیب‌پذیر مانند سالمندان و بیماران زمینه‌ای ملزم به دریافت آن هستند.

به گزارش ایرنا، براساس اظهارات پدرام پاک آیین،سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با مشاهده سه مورد ابتلا به زیرسویه‌های جدید امیکرون، احتمال ورود موج هشتم کرونا به کشور تقویت شده است.

به گفته پدرام پاک آیین این زیرسویه‌ها اکنون در بسیاری از کشورهای جهان شیوع دارد به طوری که هم در کشورهای غربی و هم در برخی کشورهای آسیایی مانند ژاپن و کره جنوبی روند افزایشی را طی کرده‌اند و مواردی نیز در کشورمان مشاهده شده است.

او اظهار داشت: این موارد در آزمایشگاه مرجع دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران تشخیص داده شد، البته هنوز معلوم نیست رفتاری که این زیرسویه‌های جدید در سایر کشورها داشتند با همان شدت و با همان میزان شیوع در کشور ما هم داشته باشند اما آنچه مسلم است سرعت بالای انتقال این ویروس‌ها است و انتظار روند افزایش ابتلا را در کشور داریم و به عبارتی احتمال ورود موج هشتم به کشور ما تقویت شده است.

پاک آیین تصریح کرد: فعالیت واحدهای نمونه‌گیری تست کرونا در همه مبادی ورودی هوایی، زمینی و دریایی کشور با توجه به همه‌گیری موج جدید کرونا در کشورهای مختلف تحت رصد است.

او تاکید کرده است: با توجه به احتمال ورود موج جدید کرونا به کشور و افزایش ابتلا به زیرسویه‌های جدید امیکرون در بسیاری از کشورها، به منظور کنترل مسافران ورودی به کشور، نظارت بر واحدهای نمونه‌گیری تست کرونا در همه مبادی ورودی هوایی، زمینی و دریایی کشور تشدید شده است./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.