صدور کیفرخواست ۹ قاچاقچی دارو و ارز

دادستان تهران گفت: برای ۹ نفر از اخلالگران نظام اقتصادی کشور به اتهام قاچاق دارو و ارز، احتکار داروهای کمیاب و توزیع داروهای تقلبی و غیرمجاز کیفرخواست صادر شد.

به گزارش شهروند آنلاین به نقل از قوه قضائیه، علی صالحی با اشاره به پایان تحقیقات قضائی دادسرای جرایم اقتصادی تهران در خصوص اتهامات اعضای یک باند ۹ نفره جرایم دارویی، اظهار کرد: این پرونده زیرمجموعه یک پرونده دیگر با عنوان کلاهبرداری شبکه‌ای و سایر جرایم است که با توجه به سازمان‌یافته بودن جرایم، از پرونده اصلی منفک و به صورت جداگانه مورد رسیدگی قرار گرفت.

او در تشریح نحوه قاچاق سازمان‌یافته ارز دولتی به بهانه واردات دارو توسط اعضای این گروه، گفت: اعضای این باند در یک فقره از جرایم ارتکابی بیش از ۹ میلیون و ۲۲۳ هزار و ۱۰۰ یورو، دو میلیون و ۹۹ هزار و ۴۱۲ درهم امارات و ۷۳ میلیون و ۱۸۶ هزار و ۹۴۸ روپیه هند ارز دولتی را به بهانه واردات داروهای فوریتی، تک‌نسخه‌ای و داروهای مورد نیاز جانبازان از طریق بانک رفاه و بانک تجارت دریافت و بدون رفع تعهدات به خارج از کشور قاچاق کرده‌اند.

دادستان تهران اضافه کرد: اعضای این شبکه ۴۵۱ هزار قلم داروی انسولین، حدود ۵۸۰ هزار قرص سلسپت، ۵۹۹ قوطی داروی اندوکسان و مبالغ قابل توجهی از سایر اقلام دارویی خاص، فوریتی و کمیاب را احتکار کرده‌اند.

او افزود: یکی از شرکت‌های دارویی وابسته به این گروه که فاقد مجوز وزارت بهداشت و شرایط لازم برای نگهداری از داروی انسولین است؛ این داروی خاص و مورد نیاز بیماران دیابتی را در شرایطی غیراستاندارد نگهداری و به بازار عرضه می‌کرد.

صالحی با اشاره به قاچاق ۲ میلیون و ۱۲۷ هزار و ۶۰۰ عدد قرص مولتی‌ویتامین دورتامینا در این پرونده، اظهار کرد: این دارو به تشخیص وزارت بهداشت به علت نقایص و ضررهای بالقوه باید از بازار جمع‌آوری می‌شده است اما علیرغم فراخوان وزارت بهداشت، توسط اعضای این باندهمچنان نگهداری و توزیع می‌‎شد.

دادستان تهران تصریح کرد: دو نفر از اعضای این باند که شغلشان ترخیص‌کار گمرک است به مشارکت در اخذ رشوه به مبلغ سه میلیارد تومان به صورت دلار و سکه متهم هستند و یکی دیگر از متهمان که دکتر داروساز است ۱۶ هزار یورو و ۵۰۰ میلیون تومان رشوه گرفته است./ایسنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.