ابعاد تازه از زیرسویه جدید کرونا

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،بر لزوم تزریق واکسن و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برای مقابله با زیرسویه‌های جدید امیکرون تاکید کرد.

به گزارش شهروند آنلاین؛ سعید کریمی افزود: رفتار ویروس‌ها به دلیل گردش و انتقال از فردی به فرد دیگر جهش یافته و این روالی طبیعی است. زیرسویه‌های جدید BQ۱ و XBB جزء زیرسویه‌های امیکرون است. این دو جهش موج جدیدی را در بیشتر کشورهای دنیا ایجاد کرده است.

او اظهار داشت: آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، اروپا و شرق آسیا شامل ژاپن، چین و هنگ کنگ شدیدا درگیر این دو زیرسویه شده‌اند.البته در حال حاضر این کشورها از قله موج عبور کرده‌اند و روند ابتلا در حال کاهش است.

کریمی ادامه داد: با توجه به برگزاری جام جهانی قطر در کشورهای همسایه ما درگیری قابل توجهی وجود داشته است. در ایران نیز چند روزی است عملا این موج شروع شده است که به صورت رسمی اعلام شد.

او ادامه داد: براساس مدل‌سازی انجام شده به نظر می‌آید قله موج از پیک‌های قبلی پایین‌تر باشد. پیش‌بینی ما این است که بیشترین آمار ابتلا مربوط به هفته اول بهمن خواهد بود.اگر حدود ۸۰ درصد مردم استفاده از ماسک را رعایت کنند قله این موج از نصف پیش‌بینی‌ها کمتر خواهد شد.

به گفته او، میزان ابتلا و شدت بیماری در این موج از موج‌های قبلی ضعیف‌تر است اما میزان سرایت‌پذیری این زیرسویه نسبت به دیگر زیرسویه‌ها بیشتر است. علایم بیماری مشابه سویه قبلی ظاهر می‌شود و معمولا خفیف است و برای افراد عادی شبیه سرماخوردگی است. اما افراد دارای بیمارهای زمینه‌ای، قلبی، تنفسی، کلیوی، نقص ایمنی و سالمندان باید به شدت مراقبت کنند. افراد عادی نیز باید شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند چرا که ممکن است ناقل بیماری باشند.

او افزود: سال گذشته واکسیناسیون سراسری و خوبی انجام شد اما نگرانی ما گذشت زمان از انجام واکسیناسیون است. اگر بیش از ۶ ماه از آخرین تزریق واکسن بگذرد ایمنی کاهش می‌یابد و نیاز به تزریق مجدد است. افرادی هم که هنوز واکسنی دریافت نکرده‌اند حتما دو دز استاندارد را تزریق کنند تا ایمنی یابند.

استفاده از ماسک مهم ترین شیوه پیشگیری است

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: اطلاع‌رسانی در خصوص رعایت شیوه‌نامه‌ای بهداشتی موضوع مهمی است و نباید در این خصوص سهل‌انگاری کرد. استفاده از ماسک مهم‌ترین شیوه پیشگیری است.

او افزود: در ۱۰ روز گذشته به تمام مراکز درمانی اعلام آماده‌باش شد و همگی با تمام توان در خدمت مردم هستند. در حال حاضر یک درصد تخت‌های ما درگیر افراد دارای بیماری تنفسی است و از نظر ظرفیت تخت‌های بیمارستانی توانمندی ما بسیار زیاد است.

معاون درمان وزارت بهداشت اضافه کرد: این موج نسبت به موج هفتم که در تابستان اتفاق افتاد ضعیف‌تر است و ما مرگ و میر سه رقمی نخواهیم داشت اما باید شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کرد تا با موضوع غیرمنتظره‌ای مواجه نشویم.

کریمی تاکید کرد: تزریق دز اول و دوم واکسن در افراد بالای ۵ سال، تزریق دز سوم در افراد بالای ۱۸ سال و افرادی که بیش از ۶ ماه از اخرین تزریق انها گذشته حتما باید صورت گیرد. از ماسک استفاده شود. فاصله‌گذاری‌های اجتماعی رعایت شود تا از این موج جدید با کمترین آسیب عبور کنیم.

معاون درمان وزارت بهداشت در خصوص اقدامات صورت گرفته در حوزه درمان گفت: طی یک سال گذشته ۱۰۸۰۰ تخت با اولویت مناطق محروم در بیمارستان های کشور توزیع و تجهیز شد.

کریمی افزود: در حال حاضر حدود ۱۵۵ هزار تخت بیمارستانی در کشور وجود دارد. سرانه تخت حدود ۱.۸ تخت به ازای هر هزار نفر است که این عدد در استان‌های مختلف متفاوت است. طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تلاش ما این است برای سال آینده ۹ هزار تخت بیمارستانی به ناوگان درمانی کشور افزوده و به صورت عادلانه توزیع کنیم.

او تصریح کرد: همچنین طی دو هفته گذشته حدود ۲ هزار و ۲۰۰ نیروی متخصص با سهمیه آزاد و در مجموع ۲ هزار و ۸۰۰ نیروی تخصصی با سایر سهمیه ها همچون سهمیه عدالت آموزشی عمدتا در مناطق محروم توزیع شدند. همچنین در این توزیع تلاش شد همکاران خانم دارای فرزند در شهر خود خدمت کنند.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: اصلاح سقف کارانه، اصلاح طرح قاصدک و پلکان‌ها، نزدیک کردن تعرفه جز حرفه‌ای بخش دولتی و خصوصی در حدود ۸۸ درصد که جز سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری بوده است از دیگر اقدامات اساسی صورت گرفته بوده که امسال کاملا مساوی خواهد شد.

او افزود: تسهیل مجوز‌های کسب و کار بخش خصوصی نیز صورت گرفته است، پیش از این برای ساخت بیمارستان و درمانگاه موانعی وجود داشت در حال حاضر این موانع برطرف و بخش خصوصی می‌تواند به راحتی سرمایه‌گذاری کند.

کریمی افزود: تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری بعد از چندین سال صورت گرفت.البته پرداخت‌ها علی‌الحساب بوده و بعد از اینها بر اساس تعرفه‌های مصوب محاسبه و انجام خواهد شد.

او گفت: نسخه‌نویسی الکترونیک در یک سال گذشته انجام شد و اکنون به مرحله خوبی رسیده است.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: اقدامات خوبی انجام و تلاش شده تا شرایط بهتری برای خدمت‌رسانی فراهم شود. مجموع این اقدامات رویکرد وزارت بهداشت که همان عدالت و تعالی نظام سلامت است را دنبال می‌کند.

دکتر کریمی تاکید کرد: در زمینه بهداشت نیز اقدامات خوبی انجام شده است. بیش از ۲۰۰۰ پروژه بهداشتی تا تیرماه سال آینده نهایی خواهد شد. خرید آمبولانس برای روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و مناطق محروم به سرعت در حال انجام است.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: تحریم‌ها فشار زیادی وارد می‌کند. زمانی که بانک تحریم است عملا امکان خرید وجود ندارد از این رو خرید و وارد کردن دستگاه‌های تجهیزات پزشکی با مشکلات فراوانی همراه است. تا به امروز سعی کردیم امکانات مورد نیاز را فراهم کنیم. نزدیک به ۸۰ دستگاه ام ار ای با قیمت حدود ۴۰ میلیارد تومان به ازای هر دستگاه در مراکز درمانی فاقد این دستگاه یا دارای دستگاه مستهلک تحویل داده خواهد شد.

او با اشاره به اینکه بسیاری از تجهیزات پزشکی تولید داخل بوده گفت: این تجهیزات در فضای رقابتی کیفیت خوبی دارند. کیفیت در این زمینه بسیار مهم است چراکه مستقیما با جان مردم در ارتباط است./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.