مخبر: دولت با پیگیری طرح‌های اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی، به دنبال تحول‌آفرینی و بهبود معیشت مردم است

جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ظهر امروز به رياست معاون اول رئيس‌جمهوری برگزار و تصمیمات لازم برای جهش در اجرای کریدور ترانزیتی شمال-جنوب و توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز اتخاذ شد.

به گزارش شهروند آنلاین؛ محمد مخبر در این جلسه با اشاره به جامعيت سياست‌های كلی اقتصاد مقاومتی و اختيارات ستاد فرماندهی گفت: اين ستاد از ظرفيت‌ها و اختيارات ويژه‌ای برای حل مسائل كشور برخوردار است كه بايد حداكثر استفاده را از آن انجام دهيم.

او افزود: طرحهاي منتخب و اولويت‌دار اقتصاد مقاومتي توسط دبيرخانه ستاد به صورت مستمر و شبانه‌روزي پيگيري خواهد شد و در صورت بروز موانع و نياز به تسهيل‌گري، در جلسات صحن ستاد مصوبات لازم را خواهيم داشت.

مخبر اضافه كرد: دولت مصمم است كه طرحهاي اولويت‌دار اقتصاد مقاومتي كه منجر به تحول‌آفريني و تقويت اقتصاد و بهبود معيشت مردم مي‌شود را دنبال نمايد و به نتيجه برساند.

معاون اول رئيس‌جمهوری همچنين با اشاره به طرح جهش كريدور ترانزيتي شمال – جنوب خاطرنشان كرد: ظرفيت‌ها و موقعيت استثنايی كشور برای توسعه ترانزيت، مزيتی خدادادی و بسيار ارزشمند است و ضرورت دارد با برنامه‌ريزی دقيق و تلاش حداكثری، روند تكميل و بهره‌برداری از اين كريدور را تسريع كنيم.

در اين جلسه كه وزرای امور اقتصادی و دارايی، نفت، صنعت، معدن و تجارت، نيرو، جهاد كشاورزی، راه و شهرسازی، رئيس سازمان برنامه و بودجه و رئيس كل بانك مركزی نيز حضور داشتند، دبير ستاد گزارشی از فعاليتهای دبيرخانه از آغاز سال ۱۴۰۱ در جهت شناسايی طرح‌های اولويت‌دار كشور ارايه كرد و سپس دو طرح اولویت‌دار و تحول آفرین مورد بررسی قرار گرفت.

بر این اساس طرح «جهش کریدور ترانزیتی شمال» جنوب شامل ۶ اقدام و پروژه زیرساختی توسط وزارت راه و شهرسازی و طرح «توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز» شامل ۱۶ پروژه کلان توسط وزارت نفت، ارائه و تصویب شد.طرح «جهش کریدور ترانزیتی شمال جنوب» با توجه به اهمیت توسعه ترانزیت ریلی کشور به عنوان یکی از محورهای راهبردی در ایجاد تجارت پایدار و مقاوم‌سازی اقتصاد تصویب شد و ذیل ماده ۱۲ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به مفهوم «توسعه پیوندهای راهبردی و وابستگی متقابل تجاری با کشورهای منطقه» قرار می‌گیرد.احداث و تکمیل ۵ پروژه زیرساختی در کریدور شمال جنوب و یکپارچه‌سازی مدیریت ترانزیت و افزایش بهره‌وری، ۲ محور اصلی این طرح است.

همچنین طرح «توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز» با توجه به اهمیت توسعه زنجیره ارزش نفت و گاز به عنوان یکی از محورهای راهبردی در ایجاد امنیت انرژی و مقاوم‌سازی اقتصاد تصویب شد و ذیل مواد ۱۳ و ۱۵ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به مفهوم «کاهش خام‌فروشی و افزایش و پایدارسازی درآمدهای زنجیره نفت و گاز» قرار می‌گیرد.ارتقاء و بهینه‌سازی ۷ پالایشگاه، احداث ۳ پتروپالایشگاه، اجرای ۲ طرح تامین خوراک پتروشیمی و احداث ۴ واحد بزرگ پتروشیمی در تکمیل زنجیره ارزش بالادستی، ۴ محور اصلی این طرح است.

گفتنی است ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی وظیفه پیگیری و پیشبرد «اقدامات اولویت دار، جهشی و فوق‌العاده» به منظور مقاوم‌سازی سازی اقتصاد و ایجاد تحول اقتصادی را بر عهده دارد. رويه این ستاد در دولت سیزدهم «تصویب طرحهای منتخب و محدود و تحول‌آفرین متمرکز بر تحقق اقتصاد مقاومتی» و «پیگیری قدم به قدم و مانع‌زدایی و تسهیل‌گری تا حصول نتیجه» است.

بر این اساس، طرحهای منتخب و مصوب ستاد به صورت مستمر توسط دبیرخانه ستاد در معاونت اول از دستگاه‌های متولی پیگیری شده و تسهیل‌گری‌های لازم برای آن صورت خواهد پذیرفت./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.