دستور اژه‌ای درباره ارتقای جایگاه بانوان در دستگاه قضا

رئیس قوه قضائیه گفت: باید تمهیداتی اتخاذ شود تا ساعات کار بانوان در مراکز و مراجع قضائی به گونه‌ای باشد که آنها انرژی و نشاط لازم را برای رسیدگی به مسئولیت‌های خانوادگی و سایر امور نظیر ادامه تحصیل خود هم داشته باشند.

به گزارش شهروند آنلاین، در آستانه میلاد با سعادت حضرت فاطمه‌زهرا (س) و روز زن، صبح امروز حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با ۷۰۰ نفر از بانوان قاضی و کارمند شاغل در دستگاه قضائی دیدار کرد.

رئیس قوه قضائیه طی سخنانی در این جلسه، با برشمردن دغدغه‌های خود برای ارتقای جایگاه بانوان در دستگاه قضائی اظهار کرد: به معاونت راهبردی و پژوهشگاه قوه قضائیه و معاونت منابع انسانی دستگاه قضا دستور می‌دهم که با احصای نظرات و پیشنهادات شما بانوان ارجمند، نسبت به ایجاد ساختار و سازوکاری در جهت ارتقای وضعیت و جایگاه بانوان در دستگاه قضائی اهتمام داشنه باشند.

رئیس دستگاه قضا در ادامه به دغدغه‌هایی نظیر ساعات کار بانوان شاغل در دستگاه قضائی، محیط حضور و فعالیت بانوان در مراکز قضائی، نحوه رفت‌وآمد بانوان به مراجع قضائی و حداکثر بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و دانش و توانایی‌های زنان در دستگاه قضائی اشاره کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای بیان داشت: باید تمهیداتی اتخاذ شود تا ساعات کار بانوان در مراکز و مراجع قضائی به گونه‌ای باشد که وقتی آنها به خانه بازمی‌گردند انرژی و نشاط لازم را برای رسیدگی به مسئولیت‌های خانوادگی و سایر امور نظیر ادامه تحصیل خود داشته باشند.

رئیس دستگاه قضا بیان داشت: محیط حضور و فعالیت بانوان در مراکز و مراجع قضائی باید متناسب با جایگاه و شأن آنها باشد و من نسبت به این موضوع دغدغه جدی دارم.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: زنان جامعه ما بالاخص زنان شاغل در دستگاه قضائی از ظرفیت‌های بالایی بهره‌مند هستند و آنها در برخی امور و ابعاد نظیر دقت، نظم و انضباط، صبر و حوصله و … از مردان بهتر و برتر هستند؛ لذا باید تمهیداتی اتخاذ شود تا حداکثر بهره‌گیری از ظرفیت‌ها، دانش‌ها و توانایی‌های بانوان شاغل در دستگاه قضائی فراهم شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در همین راستا بیان داشت: همکار خانمی که سِمت و مسئولیتی در یک مرجع یا مرکز قضائی دارد بهتر می‌تواند دغدغه‌های یک زن مراجعه‌کننده به دستگاه قضائی را درک کند؛ برای نمونه، زن مراجعه‌کننده‌ای که درخواست عسر و حرج دارد یا در محیط خانواده یا بیرون از خانواده مورد آزار و اذیت قرار گرفته، برای یک مسئول قضایی زن، بهتر و دقیق‌تر می‌تواند توضیحات خود را بیان و تبیین کند.

رئیس قوه قضائیه در ادامه با تبیین ابعاد وجودی والای حضرت صدیقه طاهره (س) بیان داشت: حضرت زهرا (س) در تمام ابعاد و حوزه‌ها بالاخص دفاع از حق و شئون تربیتی و انسانی و اجتماعی، برای بشریت به ویژه زنان الگو و اسوه هستند.

رئیس دستگاه قضا بیان داشت: اسلام عزیز بستری را فراهم آورده که در آن زن به یک انسان کامل در همه ابعاد تبدیل شود؛ زن از منظر اسلام می‌تواند رکن اساسی مهمترین اجتماع جامعه یعنی خانواده باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به ظلم‌هایی که جاهلیت مدرن نشأت‌گرفته از فرهنگ غربی به زنان روا می‌دارد گفت: در جاهلیت مدرن غربی شاهد بیشترین ظلم‌ها و تحقیر‌ها علیه زنان هستیم؛ در نگاه این جاهلیت مدرن، زن ابزار توسعه تجارت و نیل به اغراض سیاسی و طعمه‌ای برای مقاصد اطلاعاتی است.

رئیس دستگاه قضا در پایان با اشاره به تلاش دشمنان برای ضربه زدن به جامعه ما از ناحیه موضوع حجاب گفت: اسلام عزیز در قالب عفاف و حجاب، سازوکاری تعبیه کرده که از گوهر گرانبهای زن حفاظت شود و عطوفت و نجابت و لطافت و زیبایی زنان با هم حفظ گردد و از این طریق، زن در عرصه‌های مختلف زندگی اجتماعی بدرخشد.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه گفت: حسب دستورات و تاکیدات ریاست قوه قضائیه، توزیع عادلانه پست‌ها و مناصب در دستگاه قضا یکی از رویکرد‌های اصلی معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه است، توزیع عادلانه پست‌ها و مناصب میان مردان و زنان شاغل در بسیاری از سازمان‌های کشور، مانند دستگاه قضایی نیست و قوه قضائیه در این زمینه توفیقات زیادی کسب کرده است، در مجموعه واحد‌های دادگستری و ستاد قوه قضائیه، ۱۵ هزار بانو اشتغال دارند، با توجه به اینکه ۵۰ درصد داوطلبان آزمون استخدامی کادر اداری قوه قضائیه در سال ۱۴۰۰ را بانوان تشکیل می‌دادند، بر همین اساس ۵۰ درصد جذب‌شدگان این آزمون نیز از خانم‌ها خواهند بود، نسبت حضور و فعالیت بانوان در سِمت‌های قضائی نسبت به تعداد کل قضات، آمار قابل توجهی است.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه ادامه داد: بانوان شاغل در قوه قضائیه در دو بخش اداری و قضائی دارای سِمت‌هایی هستند و نسبت حضور و فعالیت بانوان در سِمت‌های قضائی نسبت به تعداد کل قضات، آمار قابل توجهی است؛ همچنین بانوان شاغل در بخش‌های اداری دستگاه قضا نیز در سمت‌های مدیریتی، کارشناسی و مشاوره‌ای منشأ خدمات زیادی به دستگاه قضائی و مراجعان هستند.

خورشید کیهانی دادیار معاونت نظارت و بازرسی تهران گفت: در مجموعه دادسرا و دادگستری استان تهران، بانوان در پست‌های حساس و مهم قضائی همچون معاون دادستان، سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب ویژه نوجوانان، سرپرست ناحیه ۲۵ و ناحیه ۲۶، سرپرست دادسرای کارکنان دولت، حوزه معاونت زنان، کودکان و خانواده، معاونت نظارت، بازرسی و ارزشیابی قضات، دادیار جانشین سرپرستان دادسرا‌های نواحی تهران، سرپرست واحد‌های اجرای احکام و اظهارنظر، دادیار ارجاع و دفاع از کیفرخواست و دادیار و بازپرس تحقیق و به طور خاص در دادسرا‌های کارکنان دولت، اقتصادی و فرهنگ و رسانه، به نحو مطلوب، موثر و مثال‌زدنی انجام وظیفه می‌کنند.

المیرا نقی‌زاده سرپرست دادسرای ناحیه ۲۶ تهران گفت: به نمایندگی از قضات زن کشور، اقدام آمریکا و متحدانش در لغو عضویت جمهوری اسلامی ایران از کنوانسیون مقام زن سازمان ملل متحد که مصداق بارز نقض حقوق زنان ایرانی است را محکوم کرده و تقاضا دارم که مسئولین امر، تدابیر مناسب را برای پاسخ به این اقدام اتخاذ کنند.

زهراسادات جلالی‌نسب رئیس اداره نظارت و پایش برنامه‌های معاونت راهبردی قوه قضائیه گفت: انتظار ما از مسئولان و مدیران دستگاه قضائی آن است که در کادرسازی نیروی انسانی با اعتماد به توانمندی‌های همکاران خانم، فرصت خدمت بیش از پیش ایشان در سطوح مدیریتی را فراهم کنند.

خانم گلپایگانی فرمانده بسیج خواهران دستگاه قضا، طی سخنانی در این نشست با اشاره به نقش برجسته زنان در جهاد تبیین به تأسی از حضرت زهرا (س)، اظهار کرد: استفاده بیشتر از ظرفیت زنان در گام دوم انقلاب، سبب بهبود شرایط خواهد بود؛ همچنین استفاده از ظرفیت حداکثری بانوان شاغل در قوه قضاییه در سِمت‌های مدیریتی و اجرای هر چه بهتر قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، سبب افزایش بازدهی بانوان شاغل خواهد شد.

خانم سمیرا مسعودی دادیار اظهارنظر دادسرای کارکنان دولت نیز در این مراسم، بیان داشت: زنان پاکدامن که شغل شریف قضاوت را برگزیدند، فرشتگانی هستند که فضای رسمی و قانونمند دستگاه قضا را به مکانی که مظلوم در آن احساس آرامش و احقاق حق کند، تبدیل کرده‌اند؛ خدمات بانوان شاغل در دستگاه قضائی با تمام مشکلات فرارو و سختی کار، زمانی آنها را خرسند می‌کند که حق مظلومی را از ظالمی بستانند؛ علی‌رغم کارنامه درخشان و توانمندی‌های اثبات شده، هنوز بانوان جایگاه واقعی خود را در دستگاه قضائی کسب نکرده‌اند.

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، محمدباقر الفت معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه با بیان اینکه در مجموعه واحد‌های دادگستری و ستاد قوه قضائیه، ۱۵ هزار بانو اشتغال دارند، گفت: حسب دستورات و تاکیدات ریاست قوه قضائیه، توزیع عادلانه پست‌ها و مناصب در دستگاه قضا یکی از رویکرد‌های اصلی معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه است.

الفت تصریح کرد: توزیع عادلانه پست‌ها و مناصب میان مردان و زنان شاغل در بسیاری از سازمان‌های کشور، مانند دستگاه قضائی نیست و قوه قضائیه در این زمینه توفیقات زیادی کسب کرده است.

او افزود: با توجه به اینکه ۵۰ درصد داوطلبان آزمون استخدامی کادر اداری قوه قضائیه در سال ۱۴۰۰ را بانوان تشکیل می‌دادند، بر همین اساس ۵۰ درصد جذب‌شدگان این آزمون نیز از خانم‌ها خواهند بود.

شایان ذکر است در این مراسم ۸ نفر از نمایندگان بانوان مسئول و شاغل در بخش‌ها و سِمت‌های قضایی و اداری قوه قضائیه به بیان دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود پرداختند.

خانم جعفری کارشناس مسئول طرح و برنامه حوزه ریاست قوه قضائیه نیز در این نشست بیان داشت: پیشنهاد می‌شود یک ساختار اجرایی تحت عنوان امور بانوان یا خانواده در حوزه ریاست یا معاونت اول قوه قضائیه پیش‌بینی شود تا در راستای بسترسازی مناسب جهت ارتقای جایگاه و توانمندسازی بانوان شاغل در دستگاه قضائی، توجه به سلامت جسم و روان آنها با ارائه خدمات مشاوره، پیگیری اجرای مصوبات قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت بالاخص ماده ۲۲ این قانون ناظر بر تکریم و حفظ حقوق مادر و کودک و توجه به شایسته‌سالاری در انتصابات به منظور لحاظ توانمندی‌های بانوان شاغل برای تخصیص سمت‌های مدیریتی اقدام شود.

خانم فاطمه محمدی‌پور تقریرنویس دادستانی تهران نیز در این نشست، با اشاره به موضوع بازنشستگی پیش از موعد بانوان شاغل حسب شرایطی که از آن برخوردارند، گفت: باید با برنامه‌ریزی لازم در ابعاد مختلف اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی، زمینه‌های ارتقاء هر چه بیشتر امنیت اخلاقی و رفاه اجتماعی بانوان را فراهم آورد./واحد مرکزی خبر

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.