ادعای سیا از بازسازی القاعده در افغانستان

خبرگزاری جمهور افغانستان نوشت: سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به تازگی چهار سناریوی احتمالی را برای افغاستان تحت حکومت طالبان پیش‌بینی کرده که شامل اقتصاد ضعیف، وخامت اوضاع حقوق بشر، بازگشت داعش و احیای القاعده است.

به گزارش شهروند آنلاین از خبرگزاری جمهور افغانستان، سازمان سیا چنین سناریوهای احتمالی را تا دو سال دیگر برای افغانستان زیر سایه طالبان پیش‌بینی کرده است.

این رسانه افغان گزارش داد: سیا به تازگی پیش‌بینی کرده که طالبان تا دو سال دیگر با گسترش کنترل خود بر افغانستان، بیش از دو دهه گذشته، باعث دوری بیش از حد مردم از حکومت، اقتصاد ضعیف و عقبگرد در آزادی‌های مدنی خواهد شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری افغانستان، سناریوهای پیش‌بینی شده سازمان سیا درباره افغانستان شامل وخامت اوضاع حقوق بشر، ناامنی غذایی که منجر به قحطی خواهد شد، سهل‌انگاری طالبان، نیاز افغان‌ها به پول نقد و روی آوردن آنها به مهاجرت خواهد بود.

این رسانه افزود: به باور سیا دشواری در همکاری با طالبان احتمالا بازیگران منطقه‌ای مرتبط با افغانستان را وادار خواهد کرد تا تلاش‌هایشان را در این کشور محدود کنند.

سیا همچنین پیش‌بینی کرده که شاخه خراسان داعش به عنوان جدی‌ترین تهدید برای غرب، منطقه و طالبان خواهد بود و شبکه القاعده در بلندمدت نیاز به بازسازی و احیا خواهد داشت.

این گزارش افزود: سیا اعلام کرده که طالبان تا سال ۲۰۲۵ به کمک‌های بین‌المللی برای جلوگیری از بروز فاجعه انسانی در افغانستان وابسته خواهد بود و از سوی دیگر، به هر میزانی که با جهان درگیر شود منزوی‌تر خواهد شد./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.