توران میزبان خانواده پرجمعیت یوزپلنگ آسیایی

مدیرکل محیط زیست استان سمنان از مشاهده یک ماده یوز به همراه سه توله‌اش در مهمترین زیستگاه یوزپلنگ آسیایی خبر داد.

به گزارش شهروند آنلاین،بهرامعلی ظاهری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: خوشبختانه توله‌یوزهای این ماده یوز بزرگ هستند و تصویر نشان‌دهنده این است که این ماده یوز توله‌هایش را به استقلال غذایی رسانده است.

او با بیان اینکه این خانواده یوز در حوالی عباس آباد رویت شدند ادامه داد: این یوزها قصد ورود به منطقه حفاظت شده توران را داشتند و انتظار می‌رود که تصاویر دیگری از این خانواده در منطقه حفاظت شده توران توسط دوربین‌های تله‌ای ثبت شود.

او توران را مهمترین و غنی‌ترین زیستگاه یوزپلنگ آسیایی در ایران و جهان برشمرد و گفت: بیشترین جمعیت یوزپلنگ آسیایی در این زیستگاه مهم قرار دارد.

ظاهری با بیان اینکه در این زیستگاه طعمه‌های مناسبی برای یوز وجود دارد افزود: مشاهده این خانواده یوز در این فصل یک خبر خوش برای دوستداران حیات وحش و خصوصا این گونه در خطر انقراض است.

مدیرکل محیط زیست استان با اشاره به کیفیت تصاویر این یوزها ادامه داد: با توجه به کیفیت پایین تصاویر و تصویربرداری از فاصله دور فعلا مشخص نیست این یوزها از یوزهای شناسنامه دار و رویت شده قبلی است یا برای اولین بار تصویربرداری شدند.

او با اشاره به مشاهده این خانواده پرجمعیت یوز در محور پرتردد عباس آباد گفت: متاسفانه تاکنون تصادفات زیادی در این محور منجر به تلف شدن یوزها شده است.

او با اشاره به تلاش محیط زیست برای حفاظت بیشتر و ایمن سازی این محور اظهار کرد: نصب تابلوهای متعدد هشداردهنده و تاباندن نور به محور و افزایش روشنایی و…از جمله اقداماتی است که برای کاهش سوانح در این محور انجام شده است./ایسنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.