اعتبار جذب نخبگان در بودجه چقدر است؟

دولت برای جذب نخبگان و افزایش ظرفیت به‌کارگیری آنها در بدنه دولت و دستگاه‌های اجرایی، ردیف بودجه ۲۰۰ میلیارد تومانی اختصاص داده است و سال آینده پنج هزار نخبه جذب نظام اداری کشور می‌شوند .

به گزارش شهروند آنلاین؛ با توجه به تاکید رئیس‌جمهوری درباره جذب نخبگان در بدنه دولت ، سازمان امور اداری و استخدامی و بنیاد ملی نخبگان طرح مشترکی به نام شهید موسوی راه‌اندازی کرده‌اند که بر اساس آن تا پایان امسال هزار نخبه و تا پایان سال ۱۴۰۲ حدود ۵ هزار نخبه و به صورت بلندمدت ۵۰ هزار نخبه در سال‌های آتی در دستگاه‌های اجرایی جذب خواهند شد.

با توجه به روبه‌رویی دولت با موج بازنشستگی و لزوم بازسازی نیرو،اکنون فرصت مناسب و طلایی جذب نخبگان فراهم شده است و پیش‌بینی می‌شود با همکاری سازمان‌های امور اداری استخدامی و بنیاد نخبگان زمینه پذیرش و جذب استعداد‌های برتر بیش از پیش فراهم شود.

همچنین توجه به سرمایه‌های انسانی و نخبگان یکی از مواردی است که دولت سیزدهم در نگاه جدی خود قرار داده و برای تحول‌آفرینی به این مقوله برنامه‌های متفاوتی در طول یک سال گذشته پیاده‌سازی کرده است.

توجه به نخبگان و جوان‌گرایی در حوزه مدیریت کشورمان به طور حتم یکی از نیاز‌های امروز جامعه ایرانی است و این مهم می‌تواند پویایی،چابکی و تحول بسیار در مدیریت توسعه کشور در بخش‌های مختلف ایفا کند.

یکی از اقدامات موثر بنیاد ملی نخبگان در دولت سیزدهم در راستای آیین‌نامه مصوبه اسفند ماه سال گذشته در خصوص جذب و نگهداری سرمایه انسانی استعداد برتر و نخبه در دستگاه‌های اجرایی است ؛ بر همین اساس شیوه‌نامه شناسایی استعداد‌های برتر به منظور جذب در دستگاه‌های اجرایی کشور و استان البرز ابلاغ و اجرایی شده است.

در همین زمینه سازمان برنامه و بودجه در بودجه ۱۴۰۲ برای نخستین بار با اختصاص ردیف بودجه برای جذب و به‌کارگیری نخبگان و استعداد‌های برتر،عزم دولت برای جوان‌گرایی و تحول در نظام اداری و تصمیم‌ ساز کشور را نشان داد.

میثم لطیفی رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور با تاکید بر لزوم تعریف مسیر ویژه و جدید برای جذب نخبگان افزود:  بر اساس تقسیم‌کاری که انجام شده بنیاد ملی نخبگان متولی شناسایی اولیه نخبگان است و همه افرادی که شرایط لازم را داشته باشند در روند ارزیابی برای شناسایی قرار خواهند گرفت.

شرکت‌های دانش‌بنیان همچنین به‌ طور عمده به دلیل نوپا بودن و نبود ساختار‌های حمایتی در گذشته مسیر پر چالشی را برای نفوذ به بازار‌های رقبای سنتی در پیش دارند . از این رو از رویکرد‌های اصلی دولت سیزدهم توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان و استفاده از ظرفیت‌های آنان برای رفع مشکلات کشور و ایجاد بستری امن برای رسیدن به توسعه پایدار است.

ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در خودکفایی کشور و تولید محصولات با فناوری بالا،جلوگیری از خروج ارز و وابستگی نبودن به غرب یکی از پیشران‌های توسعه پایدار است.

یکی از نمونه‌های بارز این ظرفیت‌ها،توانمندی دانش‌بنیان‌های داخلی در تولید اقلام و تجهیزات مقابله با کرونا به ویژه ونتیلاتور بود. شرکت‌های دانش‌بنیان ما با تولید دستگاه‌های ونتیلاتور نیاز کشور به این دستگاه حیاتی را برطرف کردند. ما حتی اگر تحریم هم نبودیم این دستگاه‌ها در اختیار مردم ما قرار نمی‌گرفت چراکه یک دستگاه حیاتی برای بیماران کرونایی بود و بسیاری از کشور‌ها در تامین آن با مشکل مواجه بودند.

در شرایط فعلی کشور از فرصت‌های بسیار زیادی برای کارونوآوری برخوردار است. به طور حتم عزم و تلاش همه دست‌اندرکاران مجموعه دولت در سازمان برنامه و بودجه بنیاد ملی نخبگان و همچنین معاونت علمی، فناوری رئیس‌جمهوری این است که بتوانند هرچه بیشتر از استعداد‌های علاقه‌مند ایران‌دوست برای ارتقای کشور استفاده کرد./واحد مرکزی خبر

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.