رئیسی: باید مرجعیت علمی را ارتقا بدهیم

رئیس‌جمهوری با اشاره به دستاورد‌های ایران در تولید ۹۰ درصد دارو‌های مورد نیاز در داخل کشور و توانمندی در صادرات واکسن گفت: ما باید مرجعیت علمی کشور را حفظ کنیم و ارتقاء دهیم.

به گزارش شهروند آنلاین‎‎، سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری در بیست و هشتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی که در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار داشت: مردم ما قدردان زحمات پزشکان و فعالانه حوزه سلامت هستند و از پژوهشگران و محققانی که در تولید افتخار آفریدند، قدردانی می‌کنم.

رئیسی با یادآوری نکته‌ای از قول دبیرکل سازمان ملل در دیدارش با او که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل انجام گرفت، گفت: او در آن ملاقات چندین بار از من عذرخواهی کرد که تلاش کرده تا بتواند مانع تحریم‌های دارویی به ایران شود، اما موفق نشده است؛ من هم به او گفتم امروز علاوه بر اینکه بیش از ۷۰ درصد مردم ایران در برابر کرونا واکسینه شدند، متخصصان ما موفق شدند ۶ محصول تولید کنند و امروز دیگر وارد کننده واکسن نیستیم.

رئیس‌جمهوری ادامه داد: دانشمندان ما شبانه‌روز تلاش کردند که این افتخار را برای کشور به ثبت برساند و یکی از تولیدکنندگان واکسن در جهان باشیم.

او به ظرفیت بالای متخصصان ایرانی در این حوزه که امروز افتخاراتی را در حوزه سلامت کسب کردند، اشاره کرد و افزود: بیش از ۹۰ درصد داروی ما تولید داخل است. بسیاری از تجهیزات پزشکی در داخل تولید می‌شود. این تجهیزات در پارک‌های علم و فتاوری و در بخش‌های مختلف تولید و تجاری‌سازی شده و بازار خوبی دارد و قابل رقابت با نوع خارجی این محصول دانشگاه است.

رئیس‌جمهوری با قدردانی از استادان دلسوزی که پژوهشگران و محققان و ایده‌پردازان را تشویق کردند تا ایده به محصول تسهیل شود، تاکید کرد: امروز در دانشگاه ایده‌پردازی باید مورد تشویق قرار بگیرد.

او افزود: حمایت مالی، حقوقی و علمی در همه عرصه‌ها از یک پژوهشگر و محقق باید صورت بگیرد به نحوی که بداند در این ایده‌پردازی و در این خلاقیت ابتکار و نوآوری و انجام کاری فناوری‌پایه و علم‌پایه که توانسته دانایی را زمینه توانایی کند، حمایت می‌شود.

رئیسی با تاکید بر حمایت از پژوهشگران، نتیجه کار آنها را تسهیل زندگی مردم دانست و اظهار داشت: در یک سال اخیر بنیاد نخبگان توانسته است نخبگان بسیاری را در دستگاه‌های اجرایی جذب کند و امروز همه دستگاه‌ها برای جذب نخبگان آمادگی کامل دارند.

حضور یکصدهزار استاد دانشگاه سرمایه کشور است

رئیس‌جمهوری حضور یکصد هزار استاد دانشگاه در کشور را یک سرمایه و وجودشان را موجب ارتقای علم و دانش بیان کرد. رئیسی در اهمیت پارک‌های علم و فناوری برای توسعه علمی کشور گفت: یکی از برنامه‌های رئیسان کشور‌های مختلف در سفر به ایران بازدید پارک‌های علم و فناوری و آشنایی با توانمندی‌های علمی و تحقیقاتی کشورمان است.

رئیس‌جمهوری به برپایی اجلاس اخیر زنان تاثیرگذار در تهران اشاره کرد و گفت: یکی از اقدامات ارزشمند بانوان، همین کار‌های علم و فناوری بود که به نمایش گذاشتند و با استقبال روبه‌رو شد که بانوان ایرانی کار‌های ارزشمند ماندگار و علم‌پایه انجام دادند. در واقع این اقدامات نوعی معرفی کشور است و هدایایی که من برای دیگر کشور‌ها می‌برم از این دست اقدامات است.

رئیسی گفت: گاهی شاید در یک دستگاهی مواردی باشد که وصول به این هدف را کند می‌کند، اما در دولت این امور را پیگیری می‌کنیم و تسریع در انجام این هدف را مورد توجه قرار داده‌ایم تا مشکلات و کُندی‌ها در این زمینه رفع شود. او بر حفظ و ارتقای مرجعیت علمی کشور و به افزایش بهره‌وری در این زمینه تاکید کرد و هرگونه هزینه‌کردن در این عرصه را سرمایه‌گذاری دانست.

رئیس‌جمهوری گفت: ما امروز نیازمندیم در حوزه‌های مختلف نسبت به افزایش بهره‌وری بازنگری داشته باشیم. او یکی از اولویت‌های امروز دولت را توجه به سلامت هم در بودجه و هم در برنامه‌ریزی عنوان کرد. موضوعی که آن را در مجلس و با نمایندگان در میان گذاشته است.

رئیس‌جمهوری گفت: در حوزه بهداشت و درمان که پشتوانه آن کار علمی و پژوهشی و نوآوری‌هایی است، زنان و مردان متخصص ما انجام می‌دهند و حال به جایی رسیدیم که برای دنیا هم قابل‌توجه است. وقتی به کشور‌های منطقه سفر می‌کنم آشکارا اعلام می‌کنند که ما در گذشته برای امور پزشکی به اروپا می‌رفتیم، اما اکنون ترجیح می‌دهیم ایران بیایم.

نباید از کیفیت استاندارد‌های پزشکی کاسته شود

رئیسی این را هم گفت که نباید گذاشت این ادراک مخدوش شود وقتی افرادی برای درمان به ایران می‌آیند و درمان با موفقیت انجام و آنها به عنوان مُبلغی برای حوزه بهداشت کشور می‌شوند، باید این استاندارد‌های پزشکی افزایش یابد تا از کیفیت کار کاسته نشود که این هم اجر اخروی و دنیوی دارد. رئیس‌جمهوری توجه به معیشت و سلامت مردم را در اولویت برنامه دولت دانست و گفت که ما در بودجه ۱۴۰۲ با همکاری مجلس و با وجود برخی تنگنا‌های در تلاش هستیم که مردم دچار مشکل نشوند.

نخبگان در دستگاه‌ها باید حمایت شوند

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه مسائل استخدامی، اداری و امنیت شغلی از مسائل قابل قبول و مهم کشور است، گفت: وقتی عزیزی از نخبگان در دستگاه اداری یا دانشگاه‌ها یا حوزه صنعت و در بخش دیگری جذب می‌شود، باید کار او مورد حمایت قرار گیرد تا به آرامش برسد و این کار سبب می‌شود او با نوآوری و خلاقیت با قدرت به کار خود ادامه دهد.

رئیسی گفت: دولت این رویه را با قدرت در دستور پیگیری و اجرا دارد، این موضوع اکنون در دستگاه‌های کشور در حال اجرا است و اگر نقصی یا کاستی وجود دارد باید با پیگیری این نقص را برطرف کرد تا مشکل نخبگان برای جذب در مراکز علمی یا دستگاه‌های اجرایی با سهولت انجام شود.

او خاطر نشان کرد که دوستان ما در دولت موظف شدند که این موضوع را پیگیری کنند و باید این مسائل بر اساس دستور عمل و نه طبق اشتهاد و نظر خود، مسائل آنها انجام شود. رئیس دولت سیزدهم بر هدفمند بودن پژوهش‌ها و تحقیقات تاکید و عنوان کرد: تحقیقات خوبی وجود دارد که این تحقیقات معرف شخصیت پژوهشگر است و پژوهشگران پیشین مانند رازی و ابوعلی سینا را هم بر اساس همان محصول، پژوهشی و مکتوبات آنها می‌شناسیم. پس تحقیق و پژوهش معرف نگاه، شخصیت پژوهشگر و محققان است که در این تحقیق نقش داشته است.

ارتباط دانشگاه با صنعت ضروری است

رئیسی درباره ارتباط صنعت با دانشگاه گفت: همواره ما تاکید کردیم که این امر بسیار ضروری است. البته اگر دانشگاه در نظریه‌پردازی، پژوهش، پایان‌نامه‌های دکتری در کنار نیاز کشور، مسائل کشور و صنعت نباشد، شاید نمره خوبی هم کسب کرده و در مجلات علمی و نشریه پژوهشی این پایان‌نامه چاپ شود، اما بالاخره باید این تحقیق گرهی از مشکلات باز کند.

رئیس‌جمهوری ادامه داد: پژوهشگران و محققان باید نظام مسائل کشور را به خوبی بشناسند و تلاش کنند تا مساله و حل آن به خوبی شناخته شود. البته امروز با تلاش‌هایی دانشمندان، پژوهشگران و پزشکان کشور و دانشگاه‌های علوم پزشکی این مرجعیت برای ایران اسلامی یافت شده و اکنون مرجعیت علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران اسلامی وجود دارد.

رئیس قوه مجریه با تاکید بر اینکه باید مرجعیت را حفظ و ارتقاء داد، گفت: در دولت گاهی وزرای محترم علوم و بهداشت عرض می‌کنم که باید در این حوزه‌ها هم سرمایه‌گذاری کنیم وهم افزایش بهره‌وری داشته باشیم. چرا که هرگونه هزینه برای افزایش بهره‌وری و نیروی انسانی کارآمد، سرمایه‌گذاری است. اما باید دانشگاه‌های علوم پزشکی و اساتید در همه حوزه‌ها برای افزایش بهره‌وری تلاش کنند.

او بر بازنگری در حوزه‌های مختلف بهره‌وری و ارتقای علم در این حوزه‌ها تاکید کرد و گفت: وقتی ۱۰۱ هزار استاد دانشگاه در کشور داریم نشان از سرمایه عظیم در کشور است. به گفته رئیس دولت سیزدهم این نوع گره‌گشایی از زندگی مردم جایگاه بسیار ارزشمندی دارد و امیدواریم پژوهشگران، محققان و همه فعالان این عرصه بتواند در جهت ترغیب و تشویق عزیزانمان در حوزه سلامت موثر باشد.

در این جشنواره که به انتخاب پژوهشگران برتر در حوزه علوم پزشکی اختصاص داشت، «محمدعلی زلفی گل» وزیر علوم و تحقیقات و فناوری، «بهرام عین الهی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و «روح الله دهقانی» معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری حضور داشتند. در این جشنواره برگزیدگان بیست و هشتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی در دو بخش محققان حقیقی و مجموعه‌های حقوقی مورد تجلیل قرار گرفتند./واحد مرکزی خبر

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.